Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid: wyścigowe kombi

Testy i prezentacje
2 Lis '21
Piotr Mieszkowski
Źródło: IBRM Samar

Panamera jest pierwszą czterodrzwiową limuzyną w historii Porsche. Interesującą wersją nadwozia jest kombi, noszące oznaczenie Sport Turismo.

To luksusowe auto zadebiutowało w 2010 roku, zaś od 2016 r. dostępna jest druga generacja modelu. Nazwa auta pochodzi od słynnego, meksykańskiego wyścigu Carrera Panamericana, tego samego, od którego nazwę wzięło popularne Porsche Carrera. Obecnie produkowana generacja modelu, oznaczona symbolem 971, jest o 35 mm dłuższa, niż pierwsze wcielenie. Panamera II powstała na nowej platformie podłogowej Volkswagen Group MSB Platform.

Auto oferowane jest w trzech wariantach nadwozia: oprócz podstawowej wersji fastback, jest także dwudrzwiowe coupe (w Polsce niedostępne) oraz pięciodrzwiowe kombi, noszące oznaczenie Sport Turismo. Do naszej redakcji trafiło auto testowe właśnie z nadwoziem kombi i napędem hybrydowym. To szybka i piekielnie mocna kombilimuzyna.

Źródło: IBRM Samar

Porsche Panamera Sport Turismo - stylistyka

Pod tym względem Panamera idealnie wkomponowuje się w gamę modeli Porsche i już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sportowym autem ze Stuttgartu. Tak jak w innych modelach i tutaj są charakterystycznie okrągłe, duże przednie reflektory. Druga generacja modelu zyskała na urodzie i dynamicznym wyglądzie. Wersja w Polsce nieznana, czyli dwudrzwiowe coupe, prezentuje się niemalże jak powiększona Carrera. Interesujący jest także wariant kombi, czyli Sport Turismo, choć pojemność jego bagażnika nie jest znacząco większa niż w wersji fastback.

Źródło: IBRM Samar

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – napęd, moc, przyspieszenie, silnik

Panamera Turbo S E-Hybrid dysponuje potężnym silnikiem benzynowym 4.0 V8, który osiąga moc 571 KM, działającym w połączeniu ze 136-konnym silnikiem elektrycznym. Łącznie auto dysponuje mocą 700 KM, zaś maksymalny moment obrotowy to aż 770 Nm. Standardem jest napęd na obie osie oraz dwusprzęgłowy automat, czyli skrzynia PDK. Prędkość maksymalna według danych producenta wynosi 315 km/h, zaś setkę Panamera Turbo S E-Hybrid osiąga w 3,2 sekundy.

Źródło: IBRM Samar

Panamera Turbo S E-Hybrid - funkcjonalność

Po co robić sportowe kombi, gdy mamy całkiem funkcjonalną odmianę fastback, z tylną klapą otwieraną razem z szybą? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, tym bardziej, że bagażnik w wersji Sport Turismo jest większy jedynie o 25 litrów niż w fastbacku. W odmianie Sport Turismo dostęp do przestrzeni bagażowej jest łatwiejszy i to chyba cała różnica. Kombi nie oznacza w tym przypadku jednak nudnego auta rodzinnego. To rasowe, sportowe auto o pięknych kształtach i proporcjach i wiele osób nie pomyślałoby, że Panamera Sport Turismo jest w istocie wariantem kombi. Wymiary tego auta to: 5049 mm długości, 1937 mm szerokości i jedynie 1432 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2950 mm. Masa własna Panamery Sport Turismo Turbo S E-Hybrid wynosi 2325 kg. Powyższe pokazuje z jak potężnym autem mamy do czynienia.

Źródło: IBRM Samar

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – multimedia

Jeśli chodzi o wykończenie deski rozdzielczej, w drugiej generacji Panamery analogowy pozostał tylko obrotomierz. Z kolei dwa dodatkowe ekrany umieszczone na konsoli centralnej mogą wyświetlać mapę, wskazywać przeciążenia lub rozświetlić mrok przy użyciu kamery termowizyjnej. Na tunelu środkowym, zamiast tysięcy przełączników czy przycisków, pojawił się panel z czarnego plastiku, na którym umieszczone są dotykowe przyciski. Wprawdzie na polecenia reaguje on lepiej, niż można się spodziewać, jednak łatwo brudzi się od odcisków palców i często jest zakurzony.

Wszystko działa bardzo sprawnie, a wibracja daje znać, że przycisnęliśmy to co chcieliśmy. Mimo, że temperaturę wnętrza regulujemy za pomocą jednego z nielicznych manualnych przełączników, ustawienie kierunku nawiewów odbywa się z poziomu centrum multimedialnego. Podobnie jest zresztą z całą masą innych opcji, jak np. wybór trybów jazdy, manualne wysunięcie spoilera czy obniżenie lub podniesienie pneumatycznego zawieszenia.

Źródło: IBRM Samar

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – wrażenia z jazdy

Powiedzieć, że prowadzenie Porsche Panamera GTS Sport Turismo daje wielką przyjemność, to powiedzieć niewiele. Dynamicznie wyglądające, piękne auto o sportowych genach wręcz rwie się do jazdy już po puszczeniu pedału hamulca i lekkim dodaniu gazu. A ryk widlastej ósemki, wspomaganej przez dwie turbosprężarki, zapiera dech w piersiach. Ten samochód jest tak mocny i szybki, że w zasadzie lepiej by było testować go na torze.

Co ciekawe, średnie zużycie paliwa według norm WLTP sięga zaledwie 3,8 litra. Taki wynik można jednak włożyć między bajki, a prawdziwe zużycie paliwa w mieście zbliży się do 15 litrów na 100 km. Czy jednak osoba decydująca się na zakup dużego, luksusowo sportowego auta z potężnym silnikiem V8, nastawia się na oszczędną jazdę? Raczej nie. Takie auto ma dawać maksimum przyjemności z jazdy. I z tego zadania Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid świetnie się wywiązuje.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – cena

Tanio nie jest, jak przystało na sportową markę premium. Ceny bazowego Porsche Panamera Sport Turismo z silnikiem benzynowym 2.9 330 KM z jedyną dostępną w tym aucie skrzynią automatyczną 8 PDK, zaczynają się od 466 tys. zł. Testowana przez nas odmiana Sport Turismo Turbo S E-Hybrid kosztuje 956 tys. zł.

Źródło: IBRM Samar

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – konkurenci

Porsche Panamera jest specyficznym autem i nie każdy, dysponujący dużym budżetem, zdecyduje się na taki samochód. Jest bowiem zbyt sportowe jak na limuzynę i zbyt zwyczajne jak na auto sportowe. Pozory jednak mylą. W wersji Turbo S E-Hybrid Sport Turismo to naprawdę piekielnie mocny bolid, w którym można delektować się dźwiękiem V8-ki. Trudno jednoznacznie wskazać bezpośredniego rywala dla Panamery w opisywanej wersji, gdyż nie ma drugiego tak dużego i tak mocnego kombi. Autem o podobnych gabarytach i mocy jest młodszy brat Panamery, elektryczny Porsche Taycan, z nadwoziem Cross Turismo.

Prezentacja 360°

Porsche Panamera Sport Turismo Turbo S E-Hybrid

Pokaż prezentację 360°

Według danych IBRM Samar, pod względem sprzedaży modeli Porsche w Polsce, Panamera zajmuje czwarte miejsce, po Macanie, Cayenne i 911. Przyczyna tego jest banalnie prosta – moda na SUV-y nieprzerwanie trwa. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że na Panamerę decyduje się prawie tyle samo klientów, co na ikonę Porsche, czyli model Carrera. To zasługa praktycznych walorów Panamery, przy zachowaniu sportowego charakteru marki.

Konfigurator Porsche Panamera Sport Turismo Turbo S E-Hybrid znajdziesz w AutoKatalog.pl.

zdjęcia: Krzysztof Panek

Tagi