Renault Austral – francuski SUV atakuje segment C

Testy i prezentacje
24 Lis '22
Darek Balcerzyk
Źródło: IBRM SAMAR

Po Arkanie i Meganie E-Tech electric, następca Kadjara dołącza do ofensywy francuskiego koncernu, której celem jest odzyskanie wpływów w kluczowym dla rynku motoryzacyjnego segmencie C. Czy Austral ma szansę być flagowym pojazdem tej ofensywy?

Następca Kadjara jest pierwszym autem Renault zaprojektowanym przez Alians na bazie platformy podłogowej CMF-CD trzeciej generacji. Wyposażony został w układ E-Tech full hybrid, a także silniki benzynowe z układem Mild Hybrid z akumulatorem 12 V.

Źródło: IBRM SAMAR

STYLISTYKA

Nadwozie Australa zgrabnie wpisuje się w estetykę SUV-ów i zawiera typowe dla tych pojazdów elementy stylistyczne takie, jak: muskularna sylwetka, wyraziste linie, mocne przetłoczenia, czy wielki przód. Dzięki temu nowy model Renault sprawia wrażenie masywnego i bardzo poważnego. Duże koła (do 20” i 720 mm średnicy) wraz z wysokim prześwitem (180 mm) oraz podwyższoną linią okien potęgują jeszcze wrażenie mocy.

Źródło: IBRM SAMAR

Francuscy styliści napracowali się mocno, aby sylwetka Australa wyglądała także dynamicznie. Biegnące przez całą długość górnej części nadkola linie przetłoczeń dodają energii sylwetce auta, podobne zadanie mają przetłoczenia w dolnej części obu boków, nisko umieszczone listwy ochronne oraz nadkola w kolorze diamentowej czerni.

Konsekwentne wpasowanie stylistyczne nadwozia w segment SUV-ów sprawia jednak, że niewprawne oko laika może mieć trudności w odróżnienia tego modelu od innych i w określeniu marki auta. Na szczęście spore logo na grillu jednoznacznie wskazuje, że jest to produkt Renault. Z tyłu zaś znajduje się podpowiedź z nazwą modelu. W wersji E-Tech full hybrid nazwa ta okraszona jest złocistą literą „E”, która w odmianie esprit Alpine przybiera kolor niebieski. Samochód jest dostępny w siedmiu kolorach, w tym esprit Alpine, który zastąpił szarą barwę RS line.

Wymiary Australa to: 4,51 m długości, 1,83 m szerokości oraz 1,62 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 2,67 m. W porównaniu z Kadjarem Austral jest dłuższy i ma większy rozstaw osi. Pozostałe wymiary zewnętrze różnią nowy model od poprzednika jedynie symbolicznie.

Źródło: IBRM SAMAR

Znacznie bardziej awangardowo niż nadwozie prezentuje się wnętrze Australa, głównie za sprawą dużego ekranu OpenR, skądinąd znanego już z elektrycznego Megane E-Tech. Na wyświetlacz ten składają się dwa ekrany w kształcie odwróconej litery „L”, które pokazują dane z cyfrowych zegarów i wskaźników oraz z multimedialnego interfejsu środkowej konsoli. W efekcie kierowca siedzi na przeciw ogromnego wyświetlacza o powierzchni 774 cm2. Co więcej, może mieć jeszcze przed sobą wyświetlacz Head-Up Display 9,3’’ o powierzchni 210 cm2, co w sumie daje powierzchnię niemal 1000 cm2.

Źródło: IBRM SAMAR

FUNKCJONALNOŚĆ

Kabina Australa jest przestronna i pięcioro pasażerów może wygodnie podróżować tym autem nawet podczas dłuższych podróży. Komfortowi jazdy sprzyjają też bardzo wygodne fotele.

Wnętrze jest funkcjonalne, imponuje liczbą i pojemnością schowków. Między przednimi fotelami, w przestrzeni uwolnionej od dźwigni zmiany biegów i elementów sterujących (przeniesionych na kierownicę i ekran Open R), umieszczono m.in. tackę z uchwytami na kubki, miejsce na smartfona, schowek o pojemności 2 litrów oraz zamykany, 3,6-litrowy schowek. W desce rozdzielczej znajduje się kolejny schowek - o pojemność 6,4 l. a w kieszeniach drzwi schowki mają odpowiednio 4,3 l (z przodu) i 2,1 l (z tyłu) pojemności. W drugim rzędzie foteli jest środkowy podłokietnik z uchwytami na kubki, a w oparciach przednich foteli - kieszenie. Łączna pojemność wszystkich schowków wynosi 31 lub 35 litrów (w zależności od tego, czy pojazd ma mechaniczną, czy automatyczną skrzynię biegów).

Źródło: IBRM SAMAR

Pojemność bagażnika w odmianach mild hybrid ze stałą tylną kanapą wynosi 500 dm3, w wersjach z przesuwną kanapą - do 575 dm3 (555 dm3 w odmianach E-Tech full hybrid). Po złożeniu kanapy pojemność bagażnika rośnie do 1525 dm3.

NAPĘD

Gamie zespołów napędowych modelu przewodzi E-Tech full hybrid nowej generacji . Rozwija on moc do 146 kW, czyli około 200 KM.

Źródło: IBRM SAMAR

Sercem E-Tech full hybrid jest 3-cylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1,2 litra o mocy 96 kW, z momentem obrotowym sięgającym 205 Nm. Współpracuje on z silnikiem elektrycznym (50 kW i 205 Nm), litowo-jonowym akumulatorem trakcyjnym oraz skrzynią biegów (z dwoma przełożeniami dla silnika elektrycznego i czterema dla jednostki spalinowej).

Według producenta Austral może jeździć po mieście w trybie całkowicie elektrycznym przez 80% czasu jazdy, a jego zużycie paliwa wynosi 4,6 l/100 km. Ruszanie i przyspieszanie odbywa się zawsze w trybie elektrycznym.

Źródło: IBRM SAMAR

Francuski model dysponuje również dwoma napędami benzynowymi: mild hybrid 12V o mocy 140 lub 160 KM. Podstawą napędu mild hybrid jest 1,3-litrowy, 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy montowany także w innych modelach Renault. Jednostka ta jest wspomagana rozrusznikiem-alternatorem i litowo-jonowym akumulatorem trakcyjnym 12V. W obu odmianach mocy Austral jest dostępny z automatyczną przekładnią typu CVT. Ręczna, 6-stopniowa skrzynia biegów jest oferowana w wersji o mocy 140 KM.

WRAŻENIA Z JAZDY

Austral jest komfortowym autem rodzinnym, przeznaczonym raczej do dostojnej jazdy aniżeli do sportowych szaleństw. Dynamiczne przyspieszanie nie jest tym, co ten SUV lubi najbardziej, a jego skrzynia biegów reaguje w takiej sytuacji dość ospale. Za to zawieszenie jest znakomite, dzięki czemu auto radzi sobie dobrze na zakrętach, a wszelkie nierówności pokonuje koncertowo.

Źródło: IBRM SAMAR

Podczas jazdy, szczególnie po krętych drogach i podczas manewrów w mieście przydaje się system skrętnych czterech kół 4CONTROL Advanced. Dzięki niemu skręcają nie tylko przednie, ale również tylne koła (maksymalnie o 5 stopni), co przekłada się na skrócenie średnicy zawracania. O ile w wersji z dwoma kołami skrętnymi wynosi ona 11,2 m, to przy czterech kołach skrętnych zmniejsza się do 10,1 metra. System ten do pewnego stopnia zastępuje napęd na cztery koła, który w tym modelu niestety nie jest dostępny nawet za dopłatą.

CENY

W Polsce Austral jest oferowany od 134 900 zł z podstawowym wyposażeniem Equilibre. Najwyższa specyfikacja Iconic Esprit Alpine mHEV 160 została wyceniona na najmniej 180 900 złotych. Odmiana E-Tech full hybrid 200 pojawi się na polskim rynku w drugim kwartale przyszłego roku.

Źródło: IBRM SAMAR

Więcej o cenach i specyfikacji Renault Austral znajdziesz tutaj.

PODSUMOWANIE

W założeniu producenta, Austral ma konkurować z SUV-ami silnie obsadzonego segmentu C, a więc z takimi pojazdami, jak m.in.: Alfa Romeo Tonale, Citroen C5 Aircross, Hyundai Tucson, Jeep Compass, Kia Sportage, Mazda CX-5, Nissan Qashqai, SEAT Ateca, Skoda Karoq, Ssangyong Korando, Toyota Corolla Cross, czy Volkswagen Tiguan.

Z tą konkurencją Austral nie jest bez szans na sukces. Jego zalety znajdują się jednak bardziej po stronie funkcjonalności oraz komfortu jazdy, niż osiągów i dynamiki. Stąd zapewne znajdzie uznanie raczej u spokojnych kierowców, którzy gustują w pojemnych i wygodnych samochodach, a nad wrażenia ze sportowej jazdy przekładają bezpieczeństwo i komfort.

Źródło: IBRM SAMAR

Poprzednik Australa, czyli Renault Kadjar, nie należał do najchętniej na polskim rynku kupowanych modeli francuskiej marki. Pod względem udziału w sprzedaży Renault w 2021 roku (10,37%) ustępował takim modelom jak Clio, Captur, Megane i Arkana. Czy Austral zmieni tę odziedziczoną po Kadjarze sytuację na swoją korzyść i stanie w szranki z czołowymi SUV-ami segmentu C (Kią Sportage, Dacią Duster, Hyundaiem Tucsonem, Toyotą C-HR), okaże się w przyszłym roku, gdy auto praktycznie wejdzie do sprzedaży (zamówienia na Australa można składać od 22 listopada).

Szczegółowa ocena auta: Renault Austral I

Osiągi i ekonomia
7/10
Przestrzenność wnętrza
9/10
Komfort podróżowania
9/10
Wyposażenie
8/10
Cena
6/10
Własności jezdne
8/10