Jak kupić bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka?
Wakacje, ładna pogoda i znoszone obostrzenia związane z epidemią covid-19 sprzyjają podróżom samochodami. W podróżach tych często towarzyszą nam dzieci. Dla zapewnienia im bezpieczeństwa niezbędne są foteliki samochodowe lub specjalne podstawki na siedzenia, których na rynku jest spory wybór. Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik czy podstawkę dla malucha, radzi Inspekcja Handlowa.
1) Przed użyciem urządzeń przytrzymujących dzieci w pojazdach samochodowych – (fotelików, podstawek na siedzenia) zawsze zapoznaj się z oznaczeniami na wyrobie oraz załączoną instrukcją.
2) Sprawdź przed zakupem, czy wyroby mają odporne na zużycie tabliczki lub oznakowanie znakiem homologacji, który składa się z okręgu otaczającego literę „E”, po którym następuje numer wskazujący kraj, który udzielił homologacji oraz numer homologacji. Na tabliczce powinny znajdować się symbole dodatkowe:
- słowo(-a): „uniwersalne”, „zastrzeżone”, „półuniwersalne” lub „tylko dla niektórych pojazdów” w zależności od kategorii urządzenia przytrzymującego,
- zakres wagowy, dla którego zaprojektowano urządzenie przytrzymujące dla dzieci, tj. 0–10 kg; 0–13 kg; 9–18 kg; 15–25 kg; 22–36 kg; 0–18 kg; 9–25 kg; 15– 36 kg; 0–25 kg; 9–36 kg; 0–36 kg.
3) Urządzenia przytrzymujące dzieci w pojazdach samochodowych (foteliki, podstawki na siedzenia) powinny być oznaczone nazwą, inicjałami lub znakiem towarowym producenta.
4) Zwróć uwagę, czy na jednej z części urządzenia wykonanej z tworzywa sztucznego (szkielet urządzenia, osłona przed uderzeniem, poduszka podwyższająca itp.), z wyjątkiem pasa (pasów) lub szelek bezpieczeństwa, jest uwidoczniony w sposób wyraźny (i trwały) rok produkcji.
5) Jeżeli kupujesz urządzenie przytrzymujące, które będzie używane w połączeniu z pasem bezpieczeństwa dla dorosłych, zwróć uwagę, czy ma ono oznakowanie prawidłowego ułożenia taśmy tapicerskiej za pomocą rysunku umieszczonego na stałe na urządzeniu przytrzymującym.
6) W przypadku urządzeń mocowanych tyłem do kierunku jazdy powinna być umieszczona tabliczka (w języku polskim) na widocznej powierzchni wewnętrznej (w tym skrzydłach bocznych przy głowie dziecka), w przybliżeniu w miejscu, gdzie leży głowa dziecka w urządzeniu przytrzymującym, zawierająca ostrzeżenie: „NIE UMIESZCZAĆ siedzenia dla dziecka zwróconego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu z poduszką powietrzną. Grozi to ŚMIERCIĄ LUB POWAŻNYMI OBRAŻENIAMI CIAŁA”.
Ponadto urządzenia przytrzymujące dla dzieci, które można zainstalować przodem lub tyłem do kierunku jazdy, powinny zawierać w oznakowaniu następujący tekst: „UWAGA – NIE UŻYWAJ URZĄDZEŃ ZWRÓCONYCH PRZODEM DO KIERUNKU JAZDY, JEŚLI WAGA DZIECKA NIE PRZEKRACZA .......... (należy odnieść się do instrukcji).
Pamiętaj! Wszystkie informacje muszą być podane w języku polskim.