Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Co należy zrobić po sprzedaży auta? Obowiązki sprzedającego

Porady
Redakcja
14 Cze '21
Co należy zrobić po sprzedaży auta? Obowiązki sprzedającegoŹródło: Photo by Liao Je Wei on Unsplash

Podpis na umowie, otrzymanie zapłaty, uścisk dłoni i widok odjeżdż ającego auta – tym przeważnie kończy się sprzedaż samochodu. Tylko czy dla sprzedającego jest to aby na pewno finał transakcji?

Może wydawać się, że w momencie, gdy byłe już auto zniknie z zasięgu naszego wzroku, temat zostaje zamknięty. Nic bardziej mylnego. Dla zachowania procedur, świętego spokoju, a nawet w celu odzyskania środków pieniężnych, informację o zbyciu pojazdu należy przekazać trzem instytucjom. Do dokonania formalności niezbędna jest umowa, która służy za dowód sprzedaży auta.

Urząd Skarbowy

Skarbówka będzie oczekiwała informacji o transakcji nie tylko ze strony kupującego. Jeśli dokonaliśmy sprzedaży pojazdu w ciągu 6 miesięcy od jego kupna – będziemy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego pod warunkiem, że wartość sprzedanego auta jest większa, niż jego wartość w momencie kupna. Inaczej jesteśmy stratni, ewentualnie wychodzimy ,,na zero”, zatem transakcja nie była dochodowa.

Wartość podatku to 17% lub 32% i jest uwzględniania w deklaracji podatkowej PIT-36. Niezależnie od wyniku finansowego transakcji, jesteśmy zobowiązani, by zdarzenie było odnotowane w zeznaniu podatkowym.

Źrodło: Photo by Hilbert Hill on Unsplash

Wydział komunikacji

Ustawa o ruchu drogowym wymaga od byłych właścicieli samochodów powiadomienia urzędników, iż dotąd zarejestrowane na nas auto, przestało być naszą własnością.

Mamy na to 30 dni od daty zawarcia umowy z kupującym. Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny tak się nie stanie, grozi nam mandat od 200 do 1000 zł. Warto więc się pofatygować do wydziału komunikacji jak najszybciej nie tylko w celu uniknięcia mandatu, ale także, by nie dopuścić do sytuacji, w której nabywca auta otrzyma mandat z fotoradaru zanim odwiedzimy urząd. Wówczas bowiem mandat zostanie przysłany do nas, a my stracimy czas i nerwy na tłumaczenie się, iż auto nie jest już nasze.

Bardziej ekstremalnym przykładem kłopotów związanych z zaniedbaniem poinformowania urzędu komunikacji o zbyciu auta jest kradzież tablic rejestracyjnych. Dzieje się tak, gdy złodziej wykorzystuje obce tablice do kradzieży paliwa na stacji benzynowej. W takim wypadku policja trafi do właściciela tablic, które zapewne zostaną odczytane z nagrania monitoringu.

Formularz o zbyciu pojazdu można dostarczyć osobiście, pocztą lub za pomocą profilu zaufanego.

Źrodło: Photo by Parker Gibbs on Unsplash

Ubezpieczyciel pojazdu

Ta kwestia może nas zainteresować ze względu na szansę na odzyskanie wydanych pieniędzy. Osobno rozpatrujemy ubezpieczenie OC oraz dodatkowe świadczenia NNW i AC. Na dokonanie tych procedur mamy 14 dni, termin jest liczony od daty zawarcia umowy.

Jeśli polisa OC była rozłożona na raty, jesteśmy zwolnieni z opłacania kolejnych rat. Obowiązek spłaty przechodzi na nowego właściciela samochodu. Jeśli nowy posiadacz auta zdecyduje się wypowiedzieć dotychczasową polisę i zawrzeć nową (np. ze względu na lepszy poziom zniżek) – należy nam się zwrot za niewykorzystany okres.

Dobrowolne świadczenia NNW i AC nie są kontynuowane. Zatem z tego tytułu przysługuje nam zwrot pieniędzy za okres, w którym te ubezpieczenia nie będą już obowiązywały. Firmę ubezpieczeniową można zawiadomić poprzez wizytę w oddziale, wysyłając pismo (często firmy oferują przygotowane formularze o zawiadomieniu sprzedaży auta) lub poprzez konta klienta na stronach internetowych firm.

Formalności dotyczące zawiadomienia instytucji o sprzedaży auta nie jest skomplikowane. Załatwienie sprawy nie zajmuje dużo czasu, a może zaoszczędzić nieprzyjemnych sytuacji. Przyjemną stroną może okazać się zwiększenie zysku ze sprzedaży auta poprzez zwrot pieniędzy z zapłaconego ubezpieczenia.

Mateusz Sikorski

Podziel się ze znajomymi