Co w bagażniku powinno znaleźć się obowiązkowo, a co się przyda?
Bagażnik - z pozoru pusta przestrzeń, która jednak często decyduje o wyborze przez nas. auta „Z pozoru”, gdyż zawartość bagażnika jest bogatsza niż nam się zdaje, nawet gdy jest „pusty”. Co musi się w nim znajdować, a co warto w nim oprócz tego wozić?
Bagaż obowiązkowy
Zgodnie z polskim prawem dwa elementy muszą znajdować się w bagażniku: trójkąt i gaśnica. Pierwszy z nich użyjemy, by ostrzec nadjeżdżające pojazdy, gdy nasze auto jest uszkodzone i stoi na poboczu. Druga sytuacja, w której trójkąt ma zastosowanie to holowanie uszkodzonego samochodu. W trakcie takiej jazdy pojazd holowany musi być oznaczony trójkątem z tyłu, w widocznym miejscu. Ma to na celu ostrzeżenie innych użytkowników drogi o tym, że holowany samochód ma ograniczone możliwości jezdne oraz stanowi zestaw (auto holujące + linka + auto holowane), więc wyprzedzenie go zajmie więcej czasu.
Gaśnica służy oczywiście do gaszenia ewentualnych pożarów. Istotne są dwie informacje – pierwsza sprawa, to, że gaśnica ma swój termin przydatności do użycia. Druga, iż ma ona być pod ręką w celu nagłej potrzeby wykorzystania. Dlatego też często gaśnica jest umiejscowiona np. pod fotelem pasażera z przodu. Trzymanie jej w bagażniku samochodu, może wydłużyć czas reakcji na powstanie pożaru.
Jest też inny element, od którego może zależeć życie ludzkie, ale przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku wożenia go w aucie. Apteczka służy do udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Mimo iż, nie każdy potrafi prawidłowo udzielić pomocy, to warto apteczkę ze sobą wozić, ponieważ inni podróżujący lub świadkowie zdarzenia taką wiedzę mogą mieć. Poza tym moralnie oraz prawnie jesteśmy zobligowani do udzielenia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia
Apteczka i inne elementy, mogą być obowiązkowe za granicą. Do tak zwanych rzeczy ,,przyda mi się” możemy zaliczyć również kamizelkę odblaskową oraz zapasowy zestaw żarówek do samochodu.
Płyny eksploatacyjne
Nie na samym paliwie auto jeździ. Oprócz benzyny, diesla lub LPG samochód potrzebuje innych cieczy. Mowa tutaj o płynie do spryskiwaczy (zwiększone zużycie w okresie jesienno-zimowym), oleju silnikowym ( wiele silników zużywa niewielkie ilości oleju, to tłumaczy istnienie 1 litrowych pojemników oleju silnikowego na tak zwaną ,,dolewkę”). Ubytek płynu chłodniczego lub hamulcowego może oznaczać uszkodzenie tych układów. Zarówno płyn chłodniczy, jak i hamulcowy możemy uzupełnić w trasie. Będzie to jednak sygnał ostrzegawczy, aby sprawdzić stan techniczny samochodu.
Zestaw zimowy
Zima to najtrudniejszy okres użytkowania pojazdu. Nie tylko ze względu na śliską nawierzchnię, ale także niskie temperatury, które utrudniają korzystanie z auta (czasami nawet dostanie się do niego) oraz wpływają na komfort podróżowania. Dlatego w tym czasie bagażnik warto zaopatrzyć w elementy, które ułatwią nam codzienną eksploatację w mroźnych warunkach. Oręż w walce z mrozem, śniegiem i lodem to:
· Szczotka – dzięki niej szybko ściągniemy warstwy śniegu z samochodu
· Skrobacza do szyb / płyn do odmrażania szyb – jeśli szczotka nie poradzi sobie w zupełności z odśnieżeniem auta, skrobaczka lub płyn to przedmioty większego kalibru. Przydaje się w mroźne poranki, gdy podchodzimy do auta, a szyby pokryte są szronem lub lodem. Dźwięk skrobanych szyb to klasyka osiedlowych parkingów z rana. W ofercie są dostępne płyny z zawartością alkoholu, które rozpuszczają lód i polepszają widoczność lub ułatwiają pracę wycieraczek.
· Mata na przednią szybę – widoczność jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Zazwyczaj z rana, przed ruszeniem w drogę, najwięcej czasu tracimy na odśnieżenie przedniej szyby za pomocą nawiewu, szczotki lub skrobaczki. Jednym z odruchów jest użycie wycieraczek, ale jeśli auto nie jest wyposażone w podgrzewaną przednią szybę, to stosowanie ich na zamrożonej szybie skraca mocno żywotność wycieraczek. Matę anty-szronową zakładamy na noc, mocując ją do lusterek oraz przytrzaskując jej wystające fragmenty frontowymi drzwiami samochodu. Osłona w znacznym stopniu utrudni zaleganie śniegu na powierzchni szyby, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i nerwy przy kolejnej podróży
· Kable rozruchowe – nie tylko szyby, ale także akumulator samochodu dostaje w kość przy niskiej temperaturze. Długi postój lub krótkie trasy mogą spowodować jego rozładowanie. Wtedy nawet odśnieżone szyby nie poprawią nam nastroju. Jedynym sposobem na przywrócenie auta do żywych będzie ,,zapożyczenie prądu” z innego pojazdu.
· Dywaniki gumowe – niekoniecznie jest to element bagażnika, ale wymiana dywaników z materiałowych na gumowe zimą, pomaga w zachowaniu auta w czystości. Dywaniki gumowe zapobiegają wchłanianiu wilgoci w materiał i co za tym idzie parowaniu szyb.
· Zimowy płyn do spryskiwaczy – znaczenie tej cieczy w zimie wzrasta. Po pierwsze, jeśli nie wlejemy zimowego płynu wraz z nadejściem mrozów, to ten letni po prostu zamarznie i nie będziemy w stanie oczyszczać przedniej szyby w trakcie jazdy. Zimowy płyn pomaga też w odmrożeniu przedniej szyby. Z racji dużej ilości wody, śniegu lub błota, przód pojazdu brudzi się o wiele szybciej. To powoduje znaczny wzrost zużycia płynu do spryskiwaczy. Nie warto więc czekać na to, aż się skończy i dopiero wtedy ruszać po jego zakup.
· Łańcuchy lub opaski zimowe na koła / saperka – wyjazd w góry lub w tereny poza głównymi drogami to wyzwanie dla układu napędowego i opon samochodu. W trudniejszych warunkach lub na niektórych drogach w górach wymagane jest stosowanie łańcuchów na koła. Zwiększają one trakcje tam, gdzie opona praktycznie nie ma styczności z asfaltem. Łopatka lub saperka ułatwi nam wydostanie się z zaspy śnieżnej.
· Pochłaniacze wilgoci – częstym problemem na jesieni bywa także parowanie szyb. Powodem jest zwiększona ilość wilgoci, którą wnosimy do samochodu. Niekiedy, zanim układ nawiewu w samochodzie oczyści powietrze, para wodna zdąży osadzić się na wewnętrznych stronach szyb. Pochłaniacze wilgoci, czyli woreczki z higroskopijną substancją pochłaniają tę parę wodną w sobie. Zazwyczaj są one umiejscawiane w mało widocznych miejscach np. pod fotelami.
Wszelkie inne przedmioty
Lista rzeczy, które mogą się znaleźć w bagażniku lub, które mogą nam się przydać, jest w zasadzie nieograniczona. W zależności od zainteresowań, hobby, etapu życia, lista przedmiotów będzie się różnić. Istnieją jednak pozycje, które z dużym prawdopodobieństwem będą się powtarzać:
· Kosmetyki samochodowe – dla wielu cztery kółka to oczko w głowie. Woski, szampony, ścierki z mikrofibry, płyn do mycia szyb, środki do czyszczenia tapicerki oraz inne środki czystości samochodu odnajdziemy w bagażniku. To dowód na to, że auto jest dla wielu osób nie tylko narzędziem do przemieszczania się z punktu A do B, ale także pasją czy stylem życia.
· Linka holownicza oraz ucho holownicze – auto odmówiło posłuszeństwa, a nie chcemy wzywać lawety? Jedyne rozwiązanie to zabranie auta na hol
· Hak -jeśli w danym momencie nie ciągniemy za sobą przyczepki, to bagażnik jest dobrym miejscem, by schować w nim hak.
· Wózki dziecięce – foteliki dla dzieci możemy mocować za pomocą uchwytów isofix na tylnej kanapie. Jednak młode rodziny często rozpatrują zakup samochodu i jego możliwości organizacyjne pod kątem pomieszczenia w jego bagażniku wózka dziecięcego.
· Klatki do transportu zwierząt – miejsca wewnątrz kabiny pasażerskiej nie są dostosowane dla czworonożnych przyjaciół. W przypadku konieczności podróży z psem lub kotem ich miejscem podróży często bywa bagażnik.
· Zestaw naprawczy / koło zapasowe / lewarek i klucz do kół – w zależności od auta, w jego bagażniku odnajdziemy różne metody poradzenia sobie z uszkodzoną oponą.
· W przypadku auta elektrycznego - przewód do jego ładowania. Zwykle jest on zapakowany w specjalnej torbie.
· Zakupy – kto nigdy nie pakował siatek z artykułami ze sklepu do samochodu, ten niech pierwszy rzuci kamieniem.
Mateusz Sikorski