Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Kredyt samochodowy dla przedsiębiorcy

Porady
Zdjęcie autora - Paweł JanasPaweł Janas
27 Kwi '21 (aktualizacja 2 Gru '22)
Kredyt samochodowy dla przedsiębiorcyŹródło: Micheile Henderson on Unsplash

Kto może otrzymać kredyt samochodowy? Czy jest on dobrym wyborem dla przedsiębiorcy? Jakie warunki trzeba spełnić by go otrzymać? Przybliżamy tę formę finansowania auta jako alternatywę dla leasingu czy wynajmu.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy – to kwota przekazana klientowi przez bank, na określony czas i na warunkach wskazanych w umowie kredytowej. Przeznaczona jest na sfinansowanie zakupu samochodu wraz z kosztami ubezpieczenia pojazdu, prowizji za udzielenie kredytu i doposażenia samochodu.

Czy zaciągnięcie kredytu jest dobrą alternatywa dla przedsiębiorcy?

Kredyt ma dużo zalet: przede wszystkim swoboda dysponowania i elastyczność użytkowania samochodu. Stwarza też duże możliwości, jeśli weźmiemy pod uwagę spłatę zobowiązań. Raty mogą być bowiem stałe, malejące, balonowe lub sezonowe, a przedsiębiorcy przysługuje skorzystanie z karencji w spłacie czy z wcześniejszej spłaty, co czyni tę formę finansowania pojazdu bardzo bezpieczną. W chwili zrównania limitu kwotowego rozliczeń podatkowych, kredyt jest bardzo dobrą alternatywą dla leasingu samochodowego czy wynajmu długoterminowego auta. Oczywiście ostatecznie, przedsiębiorca musi sam rozważyć wszystkie aspekty związane z wyborem źródła finansowego w oparciu o własne preferencje, przepływy finansowe oraz zarządzanie środkami trwałymi.

Zakup auta na kredyt jest dobrą alternatywą dla zakupu gotówkowego, ponieważ przedsiębiorca nie pozbywa się jednorazowo znacznej gotówki. Dzięki temu może przeznaczyć większe pieniądze na rozwój firmy i wzrost sprzedaży.

Kto może dostać kredyt?

Kredyt może być udzielony przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą lub podmiotom gospodarczym takim jak spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenia, spółdzielnie, fundacje, przedsiębiorstwa państwowe, związki zawodowe i inne osoby prawne oraz rolnikom zaciągającym kredyt na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolniczą.

Jakie są warunki finansowe?

• Dla kredytów na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową maksymalna wartość kredytu na zakup lub refinansowanie zakupu samochodu wynosi 850 tysięcy złotych.

• Maksymalna łączna kwota kredytu nie może przekroczyć 150% ceny kredytowanego pojazdu.

• Do 200 tys. zł kredytu wpłata własna wynosi 0%

• Maksymalny okres kredytowania dla samochodów nowych wynosi 120 m-cy, a dla używanych 96 m-cy

Czy zaciągając kredyt na firmę mogę go wcześniej spłacić?

Tak, kredytobiorca ma możliwość wcześniejszego zakończenia umowy w dowolnym momencie, przy czym opłata za wcześniejszą spłatę wynosi 2% spłacanego kapitału.

Czy mogę nadpłacać raty?

Tak, kredytobiorca w trakcie spłaty kredytu ma możliwość dokonywania nadpłat kilku lub kilkunastu rat. Dzięki temu może skrócić całkowity okres kredytowania lub obniżyć swoje kolejne miesięczne obciążenia z tytułu spłaty. Planowa nadpłata musi być zgłoszona do banku minimum na 3 dni przed zapadalnością raty.

Czy kredyt spłacam w ratach stałych czy malejących?

Kredytobiorca ma do wyboru kilka form spłaty kredytu, w tym:

-  raty stałe – przedsiębiorca zna wysokość miesięcznego obciążenia, które dzięki możliwości rozłożenia zobowiązania na 120 rat, sprawia, że kredyt jest łatwo obsłużyć.

-  raty malejące – wysokość miesięcznego obciążenia z miesiąca na miesiąc maleje, co daje przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo ze względu na przewidywalność koniunktury w dłuższej perspektywie,

-  raty balonowe 4x25%, 3x33% 2x50% - to kredyt z karencją, który daje możliwość spłaty zobowiązania w formie równych rat balonowych dopasowanych pod specyfikę przepływów finansowych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo kredytobiorca wraz z umową otrzymuje drugi harmonogram spłaty kredytu, z 60 miesięcznymi ratami, które samodzielnie może wdrożyć w dniu „zapadalności każdego z balonów”, tym samym przechodząc automatycznie na spłatę w formie miesięcznych rat malejących. Warto przypomnieć, że co do zasady rata balonowa polega na tym, że klient spłaca początkowo jedynie odsetki, a dopiero pod koniec okresu, na jaki została zawarta umowa kredytowa, w ostatniej racie, następuje spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek.

Czy jest możliwość zawieszenia spłaty kredytu?

Tak, w trakcie spłaty jest możliwość zawieszenia rat w części kapitałowej. To tzw. karencja w spłacie rat kapitałowych. Przedsiębiorca ma możliwość dwa razy w trakcie obsługi kredytu wnioskować o zawieszenie spłaty rat kapitałowych, łącznie na okres 6 miesięcy. Karencja oznacza wydłużenie okresu kredytowania o czas zawieszenia spłaty. Rozwiązanie to jest szczególnie wykorzystywane w czasie pandemii lub w przypadku chwilowych trudności finansowych.

Jak wyglądają kwestie podatkowe związane z kredytem zaciągniętym na działalność gospodarczą?

W przypadku kredytu na zakup samochodu na działalność gospodarczą do kosztów podatkowych zaliczamy część odsetkową z raty kredytu, zgodnie z harmonogramem spłat, prowizje i opłaty, koszty ubezpieczenia, koszty paliwowe i eksploatacyjne. Samochód zostaje wprowadzony do ewidencji środków trwałych w związku z czym odpisów amortyzacyjnych dokonuje kredytobiorca.

Od 1 stycznia 2019 został zrównany limit kwotowy dla samochodów, rozliczeń podatkowych do wartości 150 tys. PLN – bez względu na formę finansowania, a więc także i dla kredytu.

Czy kredytowany samochód będzie zarejestrowany na przedsiębiorcę?

W kredycie z zabezpieczeniem w postaci przewłaszczenia z warunkiem zawieszającym (najczęściej wykorzystywane zabezpieczenie przy kredytach do 150 tys. złotych) auto jest zarejestrowane na kredytobiorcę. W związku z tym sam rejestruje on samochód i ubezpiecza go w zakresie AC i OC.

Jak wygląda kwestia serwisowania samochodu, zmiany opon czy okresowych przeglądów?

W trakcie trwania umowy kredytowej, przedsiębiorca sam dokonuje wszelkich przeglądów i napraw, sam też decyduje o czasie, miejscu i zakresie usługi serwisowej. To on też zarządza terminami wymiany opon.

Jakie dokumenty są wymagane w przypadku działalności gospodarczej?

dokumenty rejestrowe uzależnione od formy prawnej prowadzonej działalności,

• oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym,

• bilans oraz rachunek zysków i strat za ostatni rok rozrachunkowy,

• bilans oraz rachunek zysków i strat lub sprawozdanie F01 za okres bieżący,

• deklaracja podatkowa CIT za ostatni rok rozrachunkowy,

• informacja o stanie należności i zobowiązań przeterminowanych za rok ubiegły i okres bieżący,

Dodatkowo, w przypadku:

• Zasady ogólne: zeznanie podatkowe za rok poprzedni oraz podsumowanie podatkowej książki przychodów i rozchodów (bądź wydruk z ewidencji przychodów),

• Ryczałt: PIT28 za rok ubiegły i ewidencja przychodów za okres bieżący,

• Karta podatkowa: PIT za ubiegły rok podatkowy oraz decyzja o wysokości karty podatkowej.

Podziel się ze znajomymi