Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1747901390991 3.0.14

Lepiej posiadać czy użytkować?

Porady
Redakcja
22 Lut '21 (aktualizacja 5 Kwi '23)
Lepiej posiadać czy użytkować? Źródło: Photo by rupixen.com on Unsplash

Wybór formy finansowania samochodu zależy między innymi od tego, czy chcemy posiadać samochód na własność, czy tylko go użytkować w ramach umowy leasingu lub najmu.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dla każdej osoby co innego jest ważne podczas zakupu auta. Na podstawie zebranych doświadczeń można wyróżnić kilka powodów, które wpływają na wybór danej formy finansowania. Są to między innymi kwestie podatkowe, finansowe, swoboda dysponowania pojazdem, elastyczność spłaty, wygoda użytkowania auta oraz - co uwidoczniło się podczas pandemii - łatwość wyjścia ze zobowiązania. W zależności od tego, który powód dla Klienta jest najistotniejszy, czasami najkorzystniejszą formą finansowania auta jest kredyt, czasami leasing, a niekiedy najem.

W ostatnim czasie rosła popularność użytkowania pojazdu kosztem jego posiadania na własność. Konsumenci coraz częściej decydowali się na korzystanie z najmu, gdzie po zakończeniu jednego okresu kontraktu, zaczynali realizację kolejnej i kolejnej umowy.

Z powodu dużej wartości „założonej” na koniec kontraktu klient spłaca w tym przypadku tylko część wartości auta, ponieważ nigdy nie stanie się jego właścicielem. W porównaniu z kredytem płaci on natomiast dużo niższe raty. Z kolei w przypadku umowy kredytowej, klient staje się właścicielem samochodu, dlatego zobowiązanie finansowe zaciągnięte na jego zakup musi spłacić w całości.

Warto postawić sobie także pytanie, jak długo chcemy użytkować samochód? W czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa część przedsiębiorców odnotowała znaczne spadki przychodów. Klienci, którzy spłacili wtedy kredyt zostawiali sobie samochód i jeździli nimi dalej, czekając na lepsze czasy. Ci, którzy skończyli spłacać raty najmu, musieli oddać auto i zostali bez środka transportu

Leasing jest z kolei formą finansowania umiejscowioną między kredytem, a najmem. Klient ma w tym przypadku zawsze obowiązek wykupu auta, natomiast poprzez dużą swobodę ustalania wartości końcowej, może przybliżyć swoje finansowanie do kredytu (niska wartość wykupu), jak i do najmu, gdzie stosując wysoką wartość końcową obniża sobie ratę miesięczną, ale po zakończeniu umowy leasingu musi uregulować wysoką wartość wykupu.

Patrząc na formę finansowania od strony tylko raty miesięcznej, najem daje możliwość zakupu pojazdu z „wyższej półki”. Kredyt i leasing z niską wartością końcową z tego punktu widzenia jest bardziej rozsądnym wyborem. Tu bowiem nie „szalejemy” i jesteśmy bardziej przygotowani na trudne czasy.

Material partnera: VB Leasing

Podziel się ze znajomymi