Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Rok produkcji, rok modelowy, data pierwszej rejestracji auta - co to znaczy?

Porady
Zdjęcie autora - Darek BalcerzykDarek Balcerzyk
5 Mar '21
Rok produkcji, rok modelowy, data pierwszej rejestracji auta - co to znaczy?

Rok, w którym samochód został wyprodukowany ma znaczenie dla każdego nabywcy auta nowego, jak i używanego. Wiele osób nie orientuje się jednak, że wiek samochodu można określić na trzy sposoby, ze względu na: rok kalendarzowy, w którym został wyprodukowany, tzw. rok modelowy oraz datę pierwszej rejestracji.

Pod koniec każdego roku rusza w salonach samochodowych tradycyjna wyprzedaż aut z kończącego się rocznika, czyli pojazdów wyprodukowanych w danym roku kalendarzowym. Sprzedawcy zachęcają wówczas klientów do zakupu nowego samochodu, wykorzystując przekonanie zakorzenione wśród polskich klientów, że jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o atrakcyjności auta jest jego wiek liczony zgodnie z kalendarzem. Według takiego rozumowania samochód wyprodukowany w październiku i kupiony w grudniu jest nowy, zaś ten sam nabyty w styczniu następnego roku jest pojazdem rocznym, czyli już „starym”. Stąd popularność wyprzedaży aut na przełomie roku i przeświadczenie klientów (podtrzymywane przez sprzedawców) o okazyjnym zakupie dokonywanym pod koniec danego roku.

Źrodło: IBRM SAMAR

Rok modelowy

Znaczenie ma jednak nie tylko wiek kalendarzowy pojazdu, ale także jego rocznik modelowy. Ten zaś trwa przeważnie od września jednego roku, do końca sierpnia następnego roku, i wiąże się z cyklem produkcyjnym fabryk samochodów.

Rok modelowy auta wskazuje na okres, w jakim samochód o tych samych cechach charakterystycznych jest/był wytwarzany. Dany model wyprodukowany w maju nie musi być identyczny, jak ten, który opuści linię produkcyjną we wrześniu tego samego roku. Oba auta mogą się istotnie różnić, np. pod względem wyposażenia. Niektóre elementy dostępne w aucie z 2020 roku modelowego (czyli wyprodukowanego pomiędzy wrześniem 2019 roku a sierpniem 2020 roku) mogą być niedostępne w pojazdach z 2021 roku modelowego (a więc produkowanych od września 2020 do sierpnia 2021 roku), lub wyposażenie dotąd oferowane w płatnej opcji, może stać się wyposażeniem standardowym. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na rok kalendarzowy, w którym auto przekroczyło bramę fabryki, ale też na rok modelowy. Pozwoli to uniknąć po zakupie rozczarowania, gdy okaże się, że producent zrezygnował w aucie z nowego roku modelowego z produkcji elementu, na którym nam zależało lub przeciwnie: pojazd jest z poprzedniego roku modelowego, w którym taki element nie był jeszcze oferowany.

Data pierwszej rejestracji

Data produkcji samochodu nabiera szczególnej wagi w przypadku pojazdu używanego, kilkuletniego, i może mieć, obok przebiegu, istotny wpływ na jego cenę. Równie ważna, a czasem nawet ważniejsza od samej daty produkcji, jest data pierwszej rejestracji. Wskazuje bowiem na faktyczny początek eksploatacji samochodu. Czasem zdarza się, że z różnych względów nowe auto spędza dłuższy czas stojąc na placu u dealera. Np. obecnie w ofercie sprzedawców znajdują się jeszcze samochody wyprodukowane w 2019 roku. W 2021 roku są one nadal nowe, w stanie fabrycznym, często oferowane z atrakcyjnymi upustami. Jednak za kilka lat fakt, że auto zostało wyprodukowane w 2019 roku, a więc „dwa lata” przed swą pierwszą rejestracją, może zaważyć na jego cenie odsprzedaży. Potencjalni nabywcy będą wówczas raczej zainteresowani kalendarzowym rokiem produkcji, niż datą pierwszej rejestracji. Warto mieć to w pamięci decydując się na okazyjny zakup nowego auta wyprodukowanego kilkanaście miesięcy wcześniej.

Informacje o roku produkcji oraz dacie pierwszej rejestracji znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Podziel się ze znajomymi