Import samochodów z zagranicy i nowe auta z salonów. TOP 50 modeli w 2021
Jakie modele aut nowych i sprowadzonych z zagranicy cieszyły się największą popularnością w 2021 roku? Skąd pojazdy używane trafiały w ubiegłym roku do Polski? I czy Polacy częściej kupowali diesle, czy auta benzynowe? Prezentujemy w pigułce polski rynek samochodowy Anno Domini 2021.
Na jedno nowe auto osobowe sprzedane w Polsce, przypadają dwa importowane. Takie proporcje występują na krajowym rynku od wielu lat. W ubiegłym roku zarejestrowane zostały 1 304 584 samochody osobowe, z czego 446 681 to samochody nowe, a 857 903 szt. - samochody importowane.
Struktura rynku wskazuje, jak odmienne są wybory Polaków w zależności od tego, na jakie źródło pochodzenia aut się zdecydują. Jednym z ciekawszych wskaźników jest rodzaj paliwa. Wśród nowych modeli, samochody z silnikami diesla stanowią zaledwie 17% sprzedaży, natomiast w przypadku importu - aż 43%. Choć import aut z silnikami wysokoprężnymi systematycznie spada od ponad dekady (w 2010 roku stanowiły one blisko 2/3 importu), to od dwóch lat ich udział balansuje na granicy 42-43% i nie schodzi niżej.
Struktura rynku - kraj pochodzenia marki, modele
Widać także ogromne zróżnicowanie pod względem kraju pochodzenia marek. O ile wśród samochodów importowanych, w rankingu TOP10 aż 8 modeli należało do marek niemieckich, tak w przypadku aut nowych nie było żadnej marki naszego zachodniego sąsiada. Z drugiej strony, w TOP10 modeli nowych, aż 7 należało do marek azjatyckich, których brakowało całkowicie w rankingu aut importowanych.
Wśród nowych aut na pierwszym miejscu uplasowała się Toyota Corolla, na drugim Toyota Yaris, a na trzecim – Skoda Octavia. Najwyższe miejsce na podium samochodów importowanych zajęło Audi A4, wyprzedzając Opla Astrę oraz Volkswagena Golfa.
Pełny ranking TOP50 modeli zawiera poniższa infografika.
Niniejszy materiał i prezentowane dane można wykorzystać w publikacjach prasowych pod warunkiem przywołania źródła (IBRM SAMAR) oraz zamieszczenia aktywnego linku do oryginalnej publikacji.