Ładowanie samochodu elektrycznego: jakie są rodzaje wtyczek i dlaczego jest ich tak wiele?
Ładowanie baterii auta elektrycznego zależy od rodzaju ładowarki, a także kształtu i rodzaju złącza i gniazda w samochodzie. Jakie są rodzaje wtyczek oraz co oznaczają określenia: Type 1, Type 2, CHAdeMO, CCS? Jak wygląda ładowanie na ogólnodostępnej stacji ładowania?
Ładowanie samochodu elektrycznego może początkowo wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest bardzo proste. Sieć publicznych ładowarek powoli rośnie, a typy wtyczek aut elektrycznych są standaryzowane. Auto elektryczne możemy ładować prądem przemiennym AC lub stałym DC. Ze względu na łatwą dostępność prądu przemiennego AC (np. w każdym domu) pierwsze pojazdy elektryczne były ładowane tego typu prądem. Jednak długi czas ładowania sprawił, że nowe standardy wtyczek zmierzają bardziej ku wykorzystaniu prądu stałego DC. Samochody elektryczne są wyposażone w jedno lub dwa gniazda służące do zwykłego lub szybkiego ładowania. Wybór rodzaju wtyczki w publicznej stacji ładowania zależy od jej dostępności.
Rodzaje wtyczek do samochodów elektrycznych:
Type 2 – prąd przemienny (AC) i stały (DC)
Wtyczka Type 2, nazywana jest również Mennekes od nazwy niemieckiej firmy, która ją stworzyła. Od 2013 roku Type 2 został uznany za standard gniazdka używanego na terenie krajów Unii Europejskiej. Wszystkie sprzedawane auta w tym regionie, w tym Tesla przeznaczona na rynek europejski, stosują tego typu wtyczkę. Siedmio-pinowy Type 2 umożliwia ładowanie zarówno prądem przemiennym, jak i stałym. Poziomy dostępnych mocy ładowania wynoszą do 22 kW lub do 43 kW (400 V, 63 A, AC) Wtyczkę Type 2 znajdziemy m.in. w modelach: Volkswagen Up, Renault Zoe, Nissan Leaf, Tesla Model S.
CCS (Type 2 Combo) - prąd stały (DC)
Combine Charging System (CCS) nazywany również Type 2 Combo lub Type 2 CCS stanowi rozszerzenie wtyczki Type 2, umożliwiający szybkie ładowanie. Do standardowego wejścia typu 2 dodano dwa duże piny służące do ładowania prądem stałym (DC). Standard Type 2 Combo jest w stanie dostarczyć do 350 kW mocy w przypadku punktów ładowania Porsche Supercharge. Jednak najbardziej popularne na ogólnodostępnych stacjach jest są ładowarki o mocy do 50 kW. Moc przyjmowanej przez auto elektryczne energii uzależniona jest od modelu. Gniazdo CCS dostępne jest w modelach: Mercedes EQC, BMW iX, Audi e-tron.
CHAdeMO – prąd stały (DC)
Wtyczka CHAdeMO została w Polsce rozpropagowana głównie przez Nissana Leaf. Standard pozwala na szybkie ładowanie samochodu elektrycznego prądem stałym o mocy do 50 kW. Gniazdo ładowania CHAdeMo dostępne jest m.in. w modelach : KIA Soul, Nissan Leaf, Citroen Berlingo. Wtyczkę można łatwo rozpoznać po największym rozmiarze oraz czterech okrągłych wejściach.
Type 1 - prąd przemienny (AC)
Wtyczka i gniazdo Type 1 dostępne są na rynku amerykańskim. Złącze dostarcza prąd przemienny i umożliwia ładowanie z mocami: 1,92 kW, 7,2 kW, 7,68 kW lub maksymalną 19,2 kW.
Ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
Według danych Urzędu Dozoru Technicznego łączna liczba stacji ładowania w ostatnim dniu stycznia 2022 roku wyniosła 1 573 stacje obejmujące 1 931 ładowarek. Liczba ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce sięgnęła 1 279 miejsc, wyposażonych w 1 553 ładowarki z 2 988 punktami ładowania. Najwięcej punktów ładowania znajduje się w województwach: mazowieckim – 513 punktów oraz śląskim - 444 punkty. Najmniej, bo 23 punkty ładowania, znajduje się w woj. świętokrzyskim. Największym operatorem publicznych stacji ładowania jest GreenWay Polska z liczbą 682 punktów ładowania. Dwie kolejne pozycje zajmuje Energa Obrót (640 punktów) i PKN Orlen (330 punkty).
Ładowanie samochodu elektrycznego na stacji GreenWay
O ile opis dostępnych wtyczek może wydawać się skomplikowany to ładowanie auta jest naprawdę proste. Należy pamiętać, że nie wszystkie stacje ładowania oferują wtyczki do szybkiego ładowania, a także nie wszystkie mają kabel ładujący. Najbardziej popularnym operatorem stacji ładowania na polskim rynku jest GreenWay Polska, który na większości stacji oferuje trzy wtyczki do ładowania: Type 2, CCS oraz CHAdeMO. Mapę wraz z dostępnością przyłączy możemy znaleźć w internecie. Poniżej prezentujemy krótki filmik, pokazujący proces ładowania na stacji ładowania samochodów elektrycznych GreenWay.
Sprawdź konfigurator samochodów elektrycznych w AutoKatalog.pl