Hyundai Inster – koreański maluch na prąd zawitał nad Wisłę
Do Warszawy wpadł na chwilę najmniejszy elektryk w gamie koreańskiej marki Hyundai – model Inster. Do polskich salonów auto trafi w pierwszym kwartale 2025. Jego cena zaczyna się od…
Jeszcze do niedawna segment najmniejszych samochodów miał bardzo skromną reprezentację. Jak niedawno pisaliśmy, w ciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedaż tego rodzaju samochodów osobowych w Polsce spadła o prawie pięćdziesiąt procent, a lista dostępnych modeli bardzo się zmniejszyła. Trend ten jeszcze bardziej widoczny jest wśród samochodów elektrycznych. Nieliczne miejskie elektryki były często tworzone jedynie z myślą o carsharingu. Ostatnio sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, a producenci wydają się przepraszać z segmentem A. Do rumuńskiej Dacii Spring oraz chińskiego (a właściwie chińsko-włosko-polskiego) Leapmotora T03 dołącza właśnie Hyundai Inster – na początek tylko premierowo, na chwilę i w jednym egzemplarzu.
Hyundai Inster - stylistyka
Jak przyznaje producent, model zaprojektowany został z myślą o ruchu miejskim. Długość nadwozia auta wynosi 382,5 cm, co oznacza, że w tym parametrze Inster plasuje się powyżej dwóch wspominanych elektryków (długość Dacii Spring to 370 cm, a Leapmotora T03 – 362 cm). Nadal jednak to mały samochód, którym łatwo będziemy poruszać się po miejskiej dżungli.
Stylistycznie auto wpisuje się w rynkowy trend tworzenia crossoverów. Oczywiście, nieco pudełkowaty kształt nie czyni z Instera prawdziwego crossovera czy, tym bardziej, SUV-a. Niski prześwit (14,5 cm) i napęd wyłącznie na przód sprawiają, że Koreańczykowi znacznie bliżej do zwykłego hatchbacka. Jedynym modelem w segmencie A z dostępnym napędem na cztery koła pozostaje zatem, od czasu wycofania tej opcji w przypadku Fiata Pandy, Suzuki Ignis. Niemniej, kształt a la crossover ma swoje zalety, szczególnie wewnątrz auta.
Spory rozstaw osi (258 cm) sprawia, że kabina Instera jest dość przestrzenna, co z kolei zbliża model do aut większych o segment. Począwszy od wersji wyposażenia Modern przednie i tylne siedzenia składają się na płasko. Tylna kanapa jest przesuwana: można albo zwiększyć pojemność bagażnika kosztem przestrzeni na nogi pasażerów zajmujących miejsca z tyłu, albo ulżyć pasażerom kosztem pojemności bagażowej. Ten drugi wariant niekoniecznie wiąże się z potrzebą znacznego ograniczenia możliwości załadowania bagażu. W najwyższej odmianie modelu – Cross - w standardzie znajduje się bowiem na dachu kosz, w którym można przewieźć bagaż o wadze do 50 kg.
Koreański elektryk będzie oferowany w 10 kolorach. Część z nich będzie można połączyć z czarnym dachem. Tylne światła mają motyw prostokątnych pikseli, z przodu światła są okrągłe. Obręcze kół mają rozmiar 15 lub 17 cali.
Inster oferuje też sporo miejsca nad głowami pasażerów, co wynika z kształtu nadwozia a la crossover. Wrażeniu przestrzenności sprzyja też opcja wyposażenia auta w panoramiczny dach oraz jasna tapicerka w kratkę (dostępna też jest ciemna tapicerka).
Dźwigienka wybierania trybu jazdy znajduje się przy kierownicy, dzięki czemu nie ma przerwy między przednimi siedzeniami.
Hyundai Inster - napęd
Podstawowa wersja auta jest wyposażona w jednostkę o mocy 97 KM, która została sparowana z akumulatorem 42 kWh. Taka konfiguracja ma zapewnić Insterowi zasięg (według WLTP) 327 km. W mocniejszej odmianie auto ma 115 KM oraz akumulator 49 kWh. To zaś sprawia, że dystans przejechany na jednym ładowaniu sięga według producenta 350 – 370 km.
Obie wersje mogą być ładowane prądem DC, a czas ładowania do 80% ładowarką o mocy 50 kW to 58 minut. W przypadku mocniejszej ładowarki czas ten skraca się do 30 minut (dane producenta).
Inster jest lekkim samochodem elektrycznym, w podstawowej wersji waży tylko 1305 kg. To przekłada się na dość umiarkowane zużycie energii: 14,3-15,1 kWh/100 km. Wpływa również na możliwości przyspieszania. W bazowej odmianie Inster osiąga 100 km/h ze startu zatrzymanego w 11,7 s, a w mocniejszej - w 10,6 s. Prędkość maksymalna auta to odpowiednio 140 lub 150 km/h.
Hyundai Inster - wyposażenie
Nabywcy Instera mogą wybierać wśród trzech wersji wyposażenia: Pure, Modern oraz Smart. Do tego dochodzą jeszcze dwie odmiany: Cross i Cross Smart. Te dwie ostatnie są bardziej stylizowane na pojazd typu crossover. Mają plastikowe osłony, relingi dachowe, nieco inny wzór felg, bagażnik dachowy.
W standardzie model jest wyposażony m.in. w automatyczną klimatyzację, elektrycznie regulowane oraz składane lusterka, kamerę cofania, czujniki parkowania czy system multimedialny z ekranem dotykowym (przekątna 10,25 cala). W standardzie jest również Android Auto i Apple Car Play. Na plus można zaliczyć fakt, że kluczowe funkcje obsługiwane są fizycznymi przyciskami.
Hyundai Inster – mini kamper
Auto oferuje funkcję V2L, co oznacza, że może ładować bezpośrednio inne urządzenia elektryczne, w tym przypadku o mocy nawet 3600 W. Dzięki temu można podłączyć do gniazda Instera czajnik elektryczny, aby uraczyć się herbatą w plenerze. Można też podłączyć suszarkę do włosów, rower elektryczny, czy kosiarkę elektryczną.
Co więcej, dzięki możliwości położenia płasko czterech siedzeń tworzy się w kabinie przestrzeń o rozmiarach metr na dwa metry, którą można zagospodarować materacem i w ten sposób przekształcić Instera w mini kamper. Dostępna w opcji pompa ciepła pomoże w dogrzewaniu kabiny w chłodne dni lub schłodzi ją podczas wysokich temperatur otoczenia.
Hyundai Inster – ceny
Ile trzeba będzie zapłacić za koreańskie, miejskie auto, które w razie potrzeby można przekształcić w mini kamper? Ceny Instera zaczynają się od kwoty 103 900 zł brutto za podstawową wersję modelu i sięgają 140 tys. zł za odmianę Cross. Koszt zakupu będzie można zapewne obniżyć w przypadku skorzystania z dopłaty w programie „Mój elektryk”. Importer liczy, że przyszłoroczna sprzedaż Instera sięgnie kilkuset egzemplarzy.