Mercedes eVito – dostawcze premium?
Średnia ocena8.5
8.5Śr. ocena
Choć na rynku Mercedes Vito z powodzeniem funkcjonuje od lat 90., jego wersja elektryczna eVito zadebiutowała w 2019 roku. Sprawdziliśmy możliwości elektrycznego auta dostawczego z gwiazdą.
Mercedes Vito to średniej wielkości pojazd użytkowy oznaczony symbolem producenta W638, który w 1996 roku zastąpił model MB100. Mianem Vito określano wersje dostawcze, zaś osobowe nosiły oznaczenie Klasa V. Trzecia generacja Vito W447 ma już swoje najlepsze lata za sobą, gdyż w produkcji jest od 2014 roku. W 2019 i 2020 roku oferta Mercedesa W447 została poszerzona o elektryczne odmiany: eVito furgon, osobowe eVito Tourer oraz EQV, czyli elektryczną Klasę V w wersji luksusowej.
Mercedes eVito – bateria, zasięg, moc
Dostawczy Mercedes Vito oferowany jest z benzynowym silnikiem 2.0 124 o mocy 231 KM oraz z dwulitrowym dieslem 2.0 CDI w wersjach o mocy: 136, 163, 190 oraz 237 KM. Bezemisyjny eVito furgon 112 ma silnik elektryczny o mocy 116 koni mechanicznych i baterię o pojemności 60 kilowatogodzin. To sporo mniej niż Klasa V, która dostępna jest także z baterią o pojemności 90 kWh.
Mercedes eVito – wymiary, funkcjonalność
Elektryczny furgon Mercedesa oferowany jest w dwóch wariantach długości i co za tym idzie - ładowności. Podstawowy wariant, określany jako długi, ma 5140 mm długości, 1928 mm szerokości i 1941 mm wysokości, a rozstaw osi - 3200 mm. Odmiana oznaczona jako ekstradługi jest o 230 mm dłuższa i ma o tyle samo dłuższy rozstaw osi. Maksymalna ładowność eVito wynosi 856 kg, a masa własna pojazdu 2344 kg.
Mercedes eVito – wrażenia z jazdy
Kto choć raz miał okazję prowadzić spalinowego Mercedesa Vito Tourer lub jego luksusową odmianę, jaką jest Klasa V, ten i w eVito furgon poczuje się niemal jak w pojeździe dostawczym segmentu premium. Cóż, szlachetne korzenie robią swoje i nie odbierze ich ani wariant typowo dostawczy, ani napęd bezemisyjny. Ten ostatni akurat zapewnia sprawne i płynne przemieszczanie się, ale tutaj jest pułapka.

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Sprawdź możliwość zmiany barwy nadwozia w powyższej galerii 360 stopni, klikając ikonę kolory.
Mercedes eVito ma baterię o pojemności netto zaledwie 60 kWh, zaś średnie zużycie w cyklu mieszanym wynosi ok. 28 kWh/100 km i to przy bardzo spokojnej jeździe. Jeśli będziemy jeździć eVito zbyt szybko, bardzo łatwo dojdzie do rozładowania baterii. Zasięg ok. 270 km na jednym naładowaniu teoretycznie powinien wystarczyć na miejskie dostawy „ostatniej mili”. Oby jednak ta ostatni mila nie zaskoczyła nas, zanim dotrzemy do ładowarki, o co w tym aucie - w elektryku, owszem - dopracowanym, jednak ze sporym apetytem na prąd przy stosunkowo niewielkiej baterii - nie tak trudno!
Mercedes eVito – cena
Cena Mercedesa eVito furgon w wersji długi wynosi 306 843 zł. Z kolei wariant z dłuższym rozstawem osi, czyli ekstradługi, wyceniony został na 311 741 zł. Vito z napędem elektrycznym występuje w jednej wersji wyposażenia, która standardowo już została dość bogato wyposażona.
Mercedes eVito – podsumowanie
Rynek elektrycznych samochodów dostawczych rozkręca się nieco wolniej niż w przypadku pojazdów osobowych. Alternatywą dla Mercedesa eVito może być elektryczny Ford Transit Custom, Peugeot Expert, Citroen Jumpy, Fiat Scudo, Opel Vivaro oraz ich japońska kuzynka Toyota Proace z napędem elektrycznym. Szeroko reprezentowana konkurencja ze Stellantisa kosztuje sporo mniej niż Mercedes eVito, a w segmencie elektrycznych modeli dostawczych średniej wielkości raczej nikt nie oczekuje segmentu premium. Za prestiż jednak się płaci, stąd Mercedes eVito nie należy do najtańszych pojazdów tego typu.
Konfigurator Mercedesa eVito znajdziesz w AutoKatalog.pl.
zdjęcia: Krzysztof Panek i Robert Brykała