Dacia Bigster pokazana w Polsce. Ceny w styczniu 2025
Dacia rozpoczyna ofensywę. Po nowym Dusterze i Joggerze Hybrid, na rynku niebawem pojawi się dawno zapowiadany, kompaktowy SUV o nazwie Bigster. Mieliśmy okazję przyjrzeć się Dacii Bigster i widzimy w niej potencjał na hit.
Dacia powstała w 1966 roku i od początku współpracuje z francuskim Renault. Od 1999 roku Francuzi mają 99,43 proc. udziałów w tej rumuńskiej firmie. Pierwszym wspólnie opracowanym modelem była zaprezentowana w 2004 roku Dacia Logan. Ogromny sukces odniosły modele Sandero oraz Duster. Od początku współpracy Dacia pozycjonowana jest jako marka budżetowa, korzystająca z technologii Renault.
Kompaktowy SUV, większy o klasę od bestsellerowego Dustera, który pozycjonowany jest w segmencie B-SUV, zapowiadany był od kilku lat. Media spekulowały od dawna, że Dacia Bigster będzie dużym, 7-osobowym SUV-em. Producent jednak dementuje te pogłoski – Dacia Bigster to 5-osobowy, kompaktowy SUV. Światowa premiera auta odbyła się podczas Paris Motor Show 2024 w październiku, a my mieliśmy okazję zobaczyć auto na przedpremierowym pokazie w Berlinie. Teraz Dacia Bigster zaprezentowana została w Warszawie.
Dacia Bigster – silniki, hybrydy, moc
Podstawę napędu nowego SUV-a Dacii będą stanowiły tzw. miękkie hybrydy, a konkretnie trzycylindrowy 1.2 MHEV 140 KM, czyli rozwinięcie 130-konnej miękkiej hybrydy, stosowanej w Dusterze III. Wersja ta oferowana jest ze skrzynią manualną o sześciu przełożeniach oraz akumulator 48 V, wspomagający silnik przy ruszaniu i przyspieszaniu.
Miękka hybryda na gaz – czyli Bigster ECO-G 140
Wielu potencjalnych klientów ucieszy na pewno fakt, że w ofercie pojawi się także miękka hybryda na gaz, czyli Bigster EC0-G 140. Będzie to w zasadzie rozwinięcie opisanej wyżej wersji MHEV. Zasilanie dwupaliowe w połączeniu z układem MHEV pozwoli zwiększyć ekonomiczność jazdy. Odmiana ECO-G 140 wyposażona będzie w 50-litrowy bak na benzynę i zbiornik gazu LPG o pojemności 49 litrów. Zbiornik gazu będzie instalowany pod podłogą, dzięki czemu nie zostanie ograniczona pojemność bagażnika.
Na off-road - Bigster TCe 130 KM 4x4
Ponieważ Dacię Bigster projektowano również z myślą o wyprawy w miejsca położone z daleka od utartych szlaków, do oferty wejdzie także wariant z napędem na obie osie. Uterenowiony Bigster TCe 130 KM 4x4 to nic innego, jak opisana wyżej hybryda MHEV 1.2.
Pełna hybryda 1.8 155 KM w Dacii Bigster
Prawdziwa gratka przygotowana została jednak dla flagowej wersji Bigstera. Pod maskę tej wersji trafi pełna hybryda oparta na czterocylindrowym, benzynowym silniku 1.8, wyposażona dodatkowo w dwie jednostki elektryczne: rozrusznik-alternator wysokonapięciowy 1,4 kWh 230 V oraz silnik o mocy 50 KM. Łączna moc systemowa tej wersji wynosi 155 KM.
Dacia Bigster – wymiary, funkcjonalność
Nowy SUV Dacii ma długość 4570 mm, szerokość 1810 mm oraz 1710 mm wysokości. Rozstaw osi jest o 4,3 cm dłuższy niż w nowym Dusterze i ma 2700 mm. Od Dustera III nowa Dacia Bigster jest o 227 mm dłuższa, ma zbliżoną szerokość i jest o 10 mm wyższa. Pojemność bagażnika wynosi 667 litrów, czyli o 150 litrów więcej niż w benzynowej wersji Dustera.
Dacia Bigster – cztery poziomy wyposażenia
Flagowy SUV Dacii oferowany będzie w czterech wersjach wyposażenia. Będą to odmiany: Essential, Expression, Extreme i Journey. W bazowej wersji Essential znajdziemy m.in. elektryczne szyby z przodu i z tyłu, klimatyzację manualną, kamerę parkowania, 17-calowe felgi aluminiowe, relingi na dachu oraz zespół zegarów z wyświetlaczem 7-calowym. Nieco lepiej wyposażona wersja Expression otrzyma, oprócz ww. elementów, modułową tylną kanapę składaną w układzie 40/20/40, automatyczny hamulec postojowy, lusterka boczne składane elektrycznie, a klimatyzacja będzie tutaj już automatyczna i dwustrefowa.
Jeśli wersje Essential i Expression to dla kogoś za mało, może zainteresować się bogatszymi wariantami wyposażenia Extreme oraz Journey. W Bigsterze Extreme znajdziemy to, co oferuje wersja Expression oraz m.in. elementy ozdobne w środku i na zewnątrz w kolorze miedziano-brązowym, 18-calowe alufelgi, dach panoramiczny otwierany i tapicerkę z tkaniny microcloud, która jest łatwa do czyszczenia. Ponadto Bigster Extreme oferuje system audio Arkamys 3D sound system plus 6 głośników, układ kontroli prędkości przy jeździe w dół oraz nawigację z Internetem. Bigster Journey oferuje wiele elementów tożsamych z wersją wyposażenia Extreme. W Dacii Bigster Journey w standardzie są także m.in. karta keyless entry, ładowarka indukcyjna, tempomat aktywny, środkowa konsola z podłokietnikiem oraz elektrycznie regulowany fotel kierowcy.
Dacia Bigster – jaka cena?
Według informacji polskiego importera, ceny Dacii Bigster poznamy w styczniu 2025 r. Produkcja Bigstera odbywać się będzie w Rumunii, a pierwsze auta pojawią się w salonach sprzedaży w kwietniu przyszłego roku. Ceny mają zaczynać się od ok. 110 tys. zł za podstawowy wariant benzynowy, z bazowym wyposażeniem. Czy Dacia Bigster odbierze klientów chińskim markom, które rozpoczęły prawdziwą inwazję na rynki europejskie? W naszej opinii auto ma wiele atutów i może skutecznie konkurować nie tylko z modelami chińskimi, ale i z europejską, koreańską i japońską konkurencją.
Aktualizacja: Generalny importer ogłosił szczegóły oferty na model Dacia Bigster. Gamę otwiera konfiguracja Essential TCe 140, wyceniona na kwotę już od 99 900 złotych. Wyposażenie seryjne stanowią m.in. siedemnastocalowe alufelgi, relingi dachowe, elektrycznie sterowane szyby (przód/tył), tempomat, klimatyzacja manualna, a także kamera cofania i czujniki z tyłu. Bliższe informacje patrz TUTAJ.