Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1744026635781 3.0.14

Rzeczy, których nie można robić zimą ze swoim samochodem

Porady
Redakcja
7 Lut '24 (aktualizacja 12 Lut '24)
Rzeczy, których nie można robić zimą ze swoim samochodemŹródło: Photo by Bruno Kelzer on Unsplash

Zima to najtrudniejsza pora roku dla samochodu i kierowcy. To równocześnie najlepszy diagnosta, jakiego można znaleźć. Zawsze brutalnie wykorzysta wszystkie zaniedbania serwisowe, zaniechania i awarie auta i bezwzględnie zweryfikuje umiejętności kierowcy. Dlatego warto być ostrożnym i zadbać o swoje auto.

Prowadź samochód tak, żeby nie zrobić krzywdy sobie i innym użytkownikom drogi

Twój samochód może mieć na liście wyposażenia wszystkie, najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, ale nie zmienia to faktu, że możesz doprowadzić do wypadku, jeśli będziesz jechać nieostrożnie. Bez względu na wyposażenie samochodu, nigdy nie rób tego sobie ani swojemu autu:

Źrodło: Photo by Andreea Popa on Unsplash

• Nie przyspieszaj gwałtownie;

• Nie hamuj gwałtownie;

• Zachowuj dużą odległość od poprzedzającego auta;

• Patrz, co się dzieje z tyłu. Jeśli inne auto jest zbyt blisko, a droga jest śliska, staraj się zwiększyć odstęp (jeśli to możliwe);

• Nie wjeżdżaj w zakręty z dużą prędkością;

• Unikaj wykonywania gwałtownych manewrów.

Kiedy pada marznący śnieg albo jest zagrożenie ze strony opadających mgieł lepiej przesiądź się do komunikacji miejskiej, a jeśli nie musisz nigdzie jechać – po prostu zostań w domu.

Dlaczego warto unikać jazdy w takich warunkach? Bo choć możesz robić wszystko, żeby uniknąć wypadku, na drodze może znaleźć się ktoś, kto będzie ignorował bezpieczeństwo.

Pamiętaj o obuwiu zimowym. Dla siebie i dla Twojego samochodu

Źrodło: Photo by Damla Özkan on Unsplash.

Czy zimą wychodzisz na ulicę w letnich butach, które mają praktycznie płaski bieżnik, wykonany z tworzywa sztucznego? Pewnie nie. Dlaczego? Bo mogłoby się to skończyć nieprzyjemnym upadkiem.

Dlatego pamiętaj też o swoim samochodzie. On również nie będzie czuć się pewnie, jeśli na jego kołach będą założone opony letnie. Zamontuj opony zimowe, albo całoroczne z homologacją 3PMSF. Tłumaczenia o lekkich zimach nie mają w tym przypadku zastosowania. Lekkie zimy charakteryzują się tym, że temperatura oscyluje wokół zera i jest bardzo wilgotno. Nawierzchnia drogi jest stale mokra. Woda i roztopiony śnieg mogą często zamarzać. Poza tym jest dość sporo mokrego śniegu. Tylko opony z homologacją zimową dadzą radę przy takiej pogodzie.

Nie katuj samochodu, wyjeżdżając z oblodzonego miejsca

Znerwicowany posiadacz auta ze skrzynią manualną potrafi w ten sposób spalić sprzęgło. A posiadacz auta ze skrzynią automatyczną rozgrzać olej przekładniowy (w skrzyni) do takich wartości, że na desce rozdzielczej pojawi się ostrzeżenie. I olej będzie trzeba wymienić.

Źrodło: Photo by Ryan on Unsplash

Nie katuj samochodu. Pomóż mu. Jeśli auto ma ASR lub ESP – wyłącz go na chwilę.

Usuń śnieg spod kół za pomocą łopatki, podsyp odrobinę piasku. W takich sytuacjach przydatne są jednorazowe nakładki na opony, które znacząco zwiększają dzielność opon.

Nie czyść szyb auta przy włączonym silniku

Wszędzie o tym głośno, a mimo to tysiące osób nadal tak robią. Pomimo zagrożenia mandatem. Uruchamiając silnik na biegu jałowym będzie trzeba naprawdę sporo poczekać, zanim uda się ogrzać szyby od środka. Zastosuj odmrażacz do szyb, a potem skrobaczkę. Dopiero wtedy uruchom silnik, ogrzewanie i jedź.

Źrodło: Photo by Eilis Garvey on Unsplash

Po co w ogóle czyścić szyby? Zastosuj pokrowiec albo osłony atermiczne – i po problemie. Więcej nie będzie trzeba skrobać.

Nie niszcz wycieraczek i ich napędu

Jeśli wycieraczki przymarzły do szyby, uwolnij je za pomocą odmrażacza do szyb. Potem wyczyść całą szybę z lodu. Nie usuwaj ciężkiego, mokrego śniegu z szyby za pomocą wycieraczek. Wystarczy szczotka, może to być specjalna, silikonowa do śniegu. Jeśli będziesz usuwać śnieg albo lód z szyby za pomocą wycieraczek – zniszczysz pióra wycieraczek i spalisz ich napęd.

Źrodło: Photo by Djordje Djordjevic on Unsplash

Usuń śnieg z maski, zanim ją otworzysz

Zastosuj silikonową albo zwykłą szczotkę do śniegu. Jeśli będziesz podnosić maskę wraz z ciężkim śniegiem, doprowadzisz do uszkodzenia teleskopów (jeśli są w Twoim aucie).

Podobnie z tyłu: nadmierne przeciążenie klapy bagażnika, albo kilkakrotne poruszanie nią na mrozie może doprowadzić do uszkodzenia teleskopów.

Źrodło: Photo by Erik Mclean on Unsplash

Chroń akumulator – nie licz na przewody rozruchowe czy baterię rozruchową

Jeśli doszło do głębokiego rozładowania, akumulator albo „zmarł” i nie przyjmie prądu ładowania, albo będzie mógł zapewnić jedynie od 20 do 30 procent poprzedniej pojemności.

Chroń akumulator przed rozładowaniem. Jeśli parkujesz na mrozie i rzadko jeździsz autem – doładuj go prostownikiem. Wyjmij akumulator (jeśli to możliwe) i przechowaj go w domu w bardzo mroźną noc.

Nie wyrywaj uszczelek razem z drzwiami

Przymarzły? Użyj suszarki do włosów. Rozgrzej je delikatnie. Jak tylko zrobi się nieco cieplej (kilka stopni powyżej zera) umyj je i nasmaruj smarem silikonowym. Więcej nie przymarzną.

Pamiętaj o odpowiednim poziomie płynów eksploatacyjnych i o ich wymianie

Manualna skrzynia biegów w trakcie niskich temperatur przypomni Ci o tym, że jednak (wbrew opiniom internetowych pseudofachowców) powinno się wymieniać olej przekładniowy co 100 tys. km przebiegu. Kiedy stary olej zgęstnieje, zmiana biegów przez pierwszych kilka kilometrów jazdy będzie naprawdę trudna.

Chroń silnik przed zimnym rozruchem

Im mniej razy będziesz uruchamiać zimny silnik w trakcie jednego dnia, tym lepiej. Częsta jazda na krótkich trasach po mieście, zwłaszcza zimą, będzie dla Twojego auta wyjątkowo męcząca.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi