Uszkodzona uszczelka pod głowicą – jak rozpoznać awarię?
Co oznacza uszkodzenie uszczelki pod głowicą? Jakie są objawy uszkodzenia? Czy to groźna awaria? Jak sprawdzić, że doszło do uszkodzenia?
Uszkodzoną uszczelką pod głowicą straszono i nadal straszy się niedoświadczonych kierowców. Ubywanie płynu chłodniczego plus biały dym – to na pewno uszkodzona uszczelka pod głowicą! Na szczęście tak nie jest. To, że w aucie ubywa płynu chłodniczego albo że samochód dymi na biało wcale nie znaczy, że doszło w nim do uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Nie ulegaj panice!
Co to jest uszczelka pod głowicą?
Uszczelka zamontowana jest między głowicą a blokiem silnika. Wykonana jest z materiału kompozytowego. Znajdują się w niej otwory na cylindry, kanały olejowe oraz kanały prowadzące płyn chłodniczy.
Zadaniem uszczelki jest uszczelnienie połączenia pomiędzy blokiem a głowicą silnika, jak również uszczelnienie kanałów olejowych i kanałów z płynem chłodzenia.
Uszczelka jest narażona w trakcie pracy na działanie bardzo wysokich temperatur (do kilkuset stopni) i bardzo dużego ciśnienia (spalin, płynów). Ale trudne warunki pracy nie są jej największym wrogiem. Zazwyczaj niszczy ją coś innego.
Uszczelka pod głowicą - dlaczego ulega uszkodzeniu?
W większości samochodów poruszających się po drogach uszczelka pod głowicą będzie służyć do końca eksploatacji samochodu. I nie będzie wymagać wymiany.
Dlaczego zatem w innych autach ulega awariom i generuje duże koszty wymiany? Źródło problemu najczęściej znajduje się w układzie chłodzenia. Niesprawny układ chłodzenia w samochodzie powoduje, że silnik pracuje w podwyższonej temperaturze. To jedna z najczęstszych przyczyn przyspieszonego uszkodzenia uszczelki pod głowicą. A także uszczelek pod pokrywą zaworów, uszczelek (simmeringów) wału korbowego itd.
Także agresywna jazda, powodująca ogromne skoki ciśnienia i zwiększanie temperatury silnika, jest powodem przyspieszonego zużycia uszczelki pod głowicą.
Uszczelka pod głowicą – typowe objawy awarii
Standardowe objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą to:
• Ubywanie płynu chłodniczego – ale pamiętaj, że w przeważającej większości przypadków za ubywanie płynu odpowiedzialne są nieszczelności. Poszukaj nieszczelności na przewodach i przyłączach a także na samej chłodnicy.
• Dymienie na biało – ale pamiętaj, że prawie każde auto dymi na biało przez pewien czas w trakcie wilgotnych dni.
• Woń spalenizny i bąbelki w zbiorniku płynu wyrównawczego – ale pamiętaj, że czasami źródłem problemu jest nieszczelna chłodnica zaworu EGR, przez którą spaliny dostają się do płynu chłodniczego.
• Tłusta maź pod korkiem oleju – ale pamiętaj, że czasami pojawia się ona wtedy, gdy w trakcie zimy jeździsz tylko na krótkich trasach.
• Tłuste plamy oleju silnikowego w płynie chłodniczym. Tu już nie ma innego wytłumaczenia. Na skutek uszkodzenia uszczelki olej dostaje się do układu chłodzenia.
Ponadto:
• Należy przeprowadzić test za pomocą prostego zestawu. Montuje się go w miejsce korka chłodnicy. W specjalnej szklanej pipetce umieszcza się odrobinę płynu refrakcyjnego. Jeśli spaliny dostają się do płynu chłodniczego, płyn zmieni kolor.
• Należy przeprowadzić test ciśnienia sprężania na wszystkich cylindrach.
Dlaczego wymiana uszczelki pod głowicą budzi grozę u kierowców?
Dzieje się tak ze względu na koszty naprawy. Sama uszczelka pod głowicę jest tania i można ją kupić nawet za kilkadziesiąt złotych, ale jej wymiana jest bardzo droga.
Mechanik musi rozebrać cały silnik. Wpierw musi dostać się do niego, demontując wszystkie osłony górne, następnie rozłączyć i zdemontować elementy układu wtryskowego, zapłonowego w silnikach benzynowych i wspomagania rozruchu w dieslach.
Z silnika trzeba usunąć olej oraz płyn chłodzenia. Mechanik musi zdemontować cały układ rozrządu, z wałkami rozrządu i zaworami ssącymi oraz wydechowymi. Aby móc to zrobić, konieczny jest demontaż napędu rozrządu, czyli paska albo łańcucha z elementami towarzyszącymi. Następnie trzeba zdemontować głowicę silnika. Kolejny krok to usunięcie resztek starej uszczelki.
Co dalej? Głowica musi trafić do specjalistycznego warsztatu na planowanie. Kiedy wróci, mechanik musi wszystko zmontować. Założyć uszczelkę, zamontować głowicę, zmontować układ rozrządu, założyć nowy napęd rozrządu z elementami towarzyszącymi, wymienić pompę wody, zamontować wszystkie elementy montowane w głowicy (czujniki, świece żarowe, świece zapłonowe, wtryskiwacze itd.). Na koniec musi użyć środków do płukania układu chłodzenia i układu smarowania. Zostaje już tylko wymiana filtra oleju i zastosowanie nowego oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego.
Stąd tak wysoka cena tej usługi. Warto zatem przede wszystkim zadbać o sprawny układ chłodzenia, aby tej awarii uniknąć.
Michał Lisiak