Uszczelka pod pokrywą zaworów – co to jest? Jakie są objawy jej awarii?
Ślady oleju silnikowego na bloku silnika; niemiła woń spalonego oleju; ubywający olej silnikowy - to typowe objawy uszkodzenia uszczelki pod pokrywą zaworów. Ta część silnika może się zepsuć nawet w całkiem młodym samochodzie. Dlaczego?
W poradnikach najczęściej wspomina się o awarii uszczelki pod głowicą silnika. Może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika na skutek zatarcia. Czy awaria uszczelki pod pokrywą zaworów jest mniej groźna? Nie, ona również może doprowadzić do przyspieszonego zużycia jednostki napędowej i do jej zatarcia. Wszystko zależy od tego, czy kierowca będzie regularnie uzupełniał poziom oleju silnikowego i jak szybko skieruje auto do naprawy.
Co to jest uszczelka pod pokrywą zaworów?
Uszczelka pod pokrywą zaworów znajduje zastosowanie w każdym samochodzie z silnikiem benzynowym i diesla.
Współczesne silniki są górnozaworowe. W górnej części silnika, nad wałem korbowym, pracuje układ rozrządu. Poruszają się w nim wałki rozrządu, które sterują pracą zaworów dolotowych (doprowadzających powietrze do cylindrów) i zaworów wydechowych (usuwających spaliny z cylindrów).
Uszczelka pod pokrywę zaworów ma na celu uszczelnienie połączenia głowicy silnika z metalową pokrywą zaworów. Pokrywa zaworów znajduje się pod górną osłoną silnika, wykonaną z tworzywa. Zazwyczaj producent auta umieszcza na niej swoje logo.
We współczesnych samochodach uszczelki pod pokrywą zaworów wykonane są z gumy.
Taka uszczelka jest tania. Do wielu aut można ją kupić w cenie poniżej 50 złotych. Standardowa, gumowa uszczelka jest stosowana w tych samochodach, w których producent zastosował pokrywę zaworów wykonaną ze stali, stopu albo aluminium.
Zintegrowana uszczelka pod pokrywę zaworów
Gorzej jest w tych autach, w których pokrywa zaworów została wyprodukowana z tworzywa sztucznego (np. z termoplastu). W tego typu samochodach uszczelka jest zintegrowana z pokrywą. W razie awarii trzeba wymienić pokrywę. Dla producenta to lepiej, bo za jednym razem montuje dwa elementy. Dla kierowcy gorzej.
Objawy awarii uszkodzonej uszczelki pod pokrywą zaworów
- Obniżający się poziom oleju silnikowego (awaria ta może być spowodowana przez szereg innych czynników)
- Ślady oleju silnikowego na bloku silnika – często jest to nazywane popularnie „poceniem się” silnika.
- Smród spalonego oleju silnikowego – jeśli wyciek oleju ma miejsce z tyłu jednostki napędowej, wyciekający olej trafia na rozgrzany kolektor wydechowy i spala się. Stąd jego nieprzyjemna woń.
Czy można jeździć z uszkodzoną uszczelką pod pokrywą zaworów?
Wyciekający olej silnikowy może zabrudzić pasek wieloklinowy i pasek rozrządu, jeśli ten nie pracuje pod osłoną. Zabrudzenie olejem silnikowym powoduje przyspieszone zużycie tych pasków, dlatego należy je po takim zanieczyszczeniu jak najszybciej wymienić na nowe.
Uszkodzona uszczelka pod pokrywą zaworów powoduje wyciek oleju silnikowego. Zazwyczaj jest on niewielki, jednak stały, a co za tym idzie, poziom oleju silnikowego stale się obniża. Wiąże się to z coraz większym zagrożeniem, że dojdzie do przyspieszonego zużycia, albo nawet zatarcia silnika. Nie każde auto ma elektroniczny wyświetlacz poziomu oleju silnikowego. A jak często kierowca sprawdza poziom oleju za pomocą bagnetu? No właśnie…
Uszkodzona uszczelka powinna być wymieniona jak najszybciej. Aby sprawdzić, czy to na pewno uszczelka, warto umyć silnik, stosując w tym celu specjalny środek (nigdy wodę czy myjkę wysokociśnieniową). Oczywiście, przy zimnym silniku.
Tymczasowa naprawa uszczelki pod pokrywą zaworów
Na stole piętrzy się stos rachunków i nijak nie ma tam wolnego grosza na naprawę uszkodzonej uszczelki pod pokrywą zaworów? Trzeba zastosować naprawę tymczasową.
Połączenie pokrywy zaworów wraz z głowicą należy oczyścić za pomocą środka do czyszczenia silnika, następnie trzeba je osuszyć. Po osuszeniu, na połączenie nakłada się silikon wysokotemperaturowy (dobry, za 20 – 30 zł za opakowanie). Jeśli zrobi się to właściwie, termin naprawy można przesunąć nawet o kilkanaście miesięcy.
Wymiana uszczelki pod pokrywą zaworów
Mechanik poradzi sobie z tym do godziny. Zaleca się, aby podczas wymiany tej części mechanik też zastosował specjalny silikon, który pozwoli zrekompensować nieszczelności, które mogą powstać w przyszłości. Zwłaszcza w starszych autach. Po kilkunastu latach pracy silnika nic już nie przylega do siebie tak, jak po wyjściu z fabryki.
Co wpływa na uszkodzenia uszczelki pod pokrywą zaworów?
Zbyt wysoka temperatura pracy jednostki napędowej, a zatem niewłaściwa praca układu chłodzenia silnika. Poza tym także jakość zastosowanej części przez producenta auta.
Uszczelka pod pokrywą zaworów może też zużywać się w przyspieszonym tempie w autach z LPG, ze względu na wyższą temperaturę spalania gazu. W tym przypadku znów warto zwrócić uwagę na jakość pracy układu chłodzenia. Przede wszystkim jednak – uszczelki są wykonane z gumy. A guma się starzeje.
Michał Lisiak