Pod namiotem z Amarokiem, w Californii na kraj świata
Coraz popularniejszą formą spędzania wypoczynku jest podróżowanie kamperem. Volkswagen ma ciekawą i zróżnicowaną ofertę dla fanów caravaningu.
Polacy polubili w ostatnich latach podróżowanie kamperami, a szczyt popularności tej formy spędzania wypoczynku przypadł na czas pandemii koronawirusa. Do tej popularności niewątpliwie przyczynił się fakt, że w owym okresie hotele i restauracje były pozamykane, a przez obostrzenia dotyczące przemieszczania i przekraczania granic osoby chcące podróżować zmuszone były radzić sobie na własną rękę. Popularne stało się wówczas samodzielne budowanie kamperów na bazie pojazdów dostawczych, a rynek wtórny tych aut został wtedy wręcz wydrenowany.
Na świecie jest wiele firm produkujących przyczepy kempingowe oraz specjalizujących się w budowie kamperów na bazie popularnych modeli dostawczych i nie tylko. Okazję by zarobić na modzie na kampery zwietrzyli także producenci samochodów. Ford oferuje np. kampera o nazwie Nugget, bazującego na modelu Transit Custom, a Mercedes - bazującego na Vito - Marco Polo. Najszerszą ofertę pojazdów kempingowych ma jednak Volkswagen.
Kampery Volkswagena – ponad 70 lat tradycji
Volkswagen ma wieloletnią tradycję w budowie pojazdów kempingowych, a historia ta zaczęła się w 1950 roku, gdy na bazie Transportera T1 stworzono wersję Camper z podnoszonym dachem. Lata 80. i 90. to okres wielkiej popularności Volkswagena Transportera T3 z kempingową zabudową marki Westfalia. Dziś T3 z taką zabudową cieszą się ogromną popularnością wśród fanów klasyków i youngtimerów i są przez nich poszukiwane. Dziś ceny tych niewielkich kamperów są wysokie, zwłaszcza gdy jest to egzemplarz dobrze zachowany lub odrestaurowany.
Szeroka oferta kamperów Volkswagena
Jeszcze kilka lat temu kempingowa oferta Volkswagena ograniczała się do modelu California z podnoszonym dachem, zbudowanego na bazie Multivana T6.1. Dziś niemiecka marka oferuje całą gamę kamperów California, a należą do niej: Caddy California, California T6.1 Beach i Ocean oraz Grand California zbudowana na bazie dostawczego modelu Crafter.
W 2024 roku Volkswagen zaprezentował nową Californię, po raz pierwszy zbudowaną nie na Transporterze, a na nowym Multivanie. Kto jednak nie potrzebuje "dużej sypialni na kołach" może wybrać skromniejszy wariant - model Amarok wyposażony w namiot.
Volkswagen Amarok z namiotem
Pick-up Amarok zadebiutował w 2010 roku i wytwarzany był do 2021 roku. Druga generacja modelu pojawiła się na rynku w 2023 roku. Nie jest jednak samodzielną konstrukcją Volkswagena. Podstawą nowego Amaroka był król segmentu pick-upów - Ford Ranger. Obydwa auta produkowane są w zakładach Forda w Republice Południowej Afryki.
Amaroka można doposażyć w składany namiot dachowy GEN 3-R marki Alu-Cab z RPA, zamontowany nad skrzynią ładunkową pick up'a. Wymiary takiej sypialni to: 2300 mm długości, 1400 mm szerokości, a wysokość (zamknięty/otwarty namiot): 210 mm/2000 mm.
Namiot może pomieścić 2 osoby, wyposażony jest m.in. w boczną osłonę przeciwdeszczową, drabinę teleskopową, wewnętrzne oświetlenie, gniazdko 12 V oraz wejścia USB. Dostęp do namiotu możliwy jest z trzech stron. Cena samego namiotu wynosi 3739,50 euro, zaś całość z elementami do montażu 7226,90 euro. Rozwiązanie takie jest ciekawe, jednak nie dla każdego. Pick-up z namiotem na dachu to rozrywka głównie dla fanów off-road'u i rozwiązanie, które sprawdzi się na rajdach terenowych, wyprawach w trudno dostępne tereny, czy np. na weekendowe wypady na ryby.
Volkswagen Grand California 600
O ile Amarok z namiotem to rozwiązanie dla prawdziwych twardzieli, to Grand California jest niemal domem na kółkach. Co ciekawe, ten model produkowany jest w polskich zakładach niemieckiej marki, we Wrześni, i bazuje na dostawczym Crafterze. Duża California oferuje spanie dla czterech osób (dwie na dole i dwie na górze), toaletę z prysznicem, a także możliwość przygotowania posiłku. Występuje w dwóch wariantach: 600 i 680, przy czym dłuższa wersja z uwagi na masę własną wymaga prawa jazdy na auta ciężarowe, zaś Grand Californią 600 można jeździć z prawem jazdy kategorii B.
Wersja 600 wydaje się być doskonale dobrana na rodzinny wyjazd wakacyjny. Blisko sześć metrów długości i 3094 mm wysokości sprawiają, że jest to kamper wystarczająco przestronny dla rodziny czteroosobowej. Wymiary Grand Californii 600 wynoszą: 5986 mm długości, 2040 mm szerokości i 3640 mm rozstawu osi. Masa własna pojazdu to 3034 kg. Auto wyposażone jest w silnik wysokoprężny 2.0 TDI o mocy 177 koni mechanicznych i automatyczną skrzynię biegów DSG. Zużycie paliwa wynosi średnio ok. 10 l/100 km, co wydaje się bardzo przyzwoitym wynikiem w tak dużym i wysokim aucie.
Na pokładzie Grand Californi znajduje się składany stolik, 70-litrowa lodówka oraz kuchenka gazowa. Na zewnątrz auta znajduje się rozkładana markiza, zaś tylne drzwi auta mają schowki na stolik turystyczny i dwa krzesełka. Liczne gniazdka 230 V i USB oraz ledowe oświetlenie wnętrza ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z auta.
W Grand Californii jest także kuchenka gazowa z dwoma palnikami oraz zlewozmywak ze stali szlachetnej. Do dyspozycji jest także 110-litrowy zbiornik na wodę świeżą oraz 90-litrowa kaseta na ścieki, gazowe ogrzewanie powietrza i wody. Wszystko to sprawia, że Grand California będzie na czas urlopu przyjemną namiastką domu.
Konfigurator Volkswagena Amaroka i Grand Californii 600 znajdziesz w AutoKatalog.pl