Kia EV6. Rewolucja wśród elektrycznych SUV-ów?
Nie ma tygodnia, żeby Koreańczycy nie zaskakiwali motoryzacyjnego świata premierami nowych modeli. Najświeższym tego przykładem jest elektryczna Kia EV6.
Kia EV6 jest technicznym odpowiednikiem interesującego projektu Hyundai Ioniq 5, o którym pisaliśmy już na łamach Autokatalogu i będzie produkowana w Korei Płd. Na wybranych rynkach, w tym w Polsce, Kia EV6 zadebiutuje w II połowie 2021 roku. Ceny i specyfikacje poznamy znacznie wcześniej, już za kilka tygodni.
Ambitne plany podboju rynku aut elektrycznych
Kia EV6 wyznacza początek strategii dotyczącej samochodów elektrycznych, aut hybrydowych typu plug-in (PHEV) oraz hybrydowych (HEV), które do 2030 roku mają stanowić 40 proc. całkowitej sprzedaży marki. To oznacza ich roczną sprzedaż na poziomie około 1,6 miliona egzemplarzy.
EV6 to pierwszy z 11 nowych modeli elektrycznych, które Kia planuje wprowadzić do produkcji do 2026 roku. Siedem z nich zostanie skonstruowanych na platformie E-GMP, a cztery z wykorzystaniem płyt podłogowych istniejących modeli.
Ultranowoczesna stylistyka
Crossover z Korei Płd. został zaprojektowany zgodnie z nową filozofią designu marki „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Według producenta, czerpie ona inspirację z kontrastów występujących w naturze i wśród ludzi.
Inspirowana crossoverami sylwetka jest aerodynamiczna. Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, tak charakterystyczna dla wcześniejszych modeli marki Kia, została zinterpretowano na nowo. Teraz stanowi ona część tzw. „Digital Tiger Face” i obejmuje światła do jazdy dziennej. Wąski wlot powietrza, który znajduje się poniżej reflektorów optycznie poszerza przód auta i podkreśla jego wygląd.
Nachylony pod dużym kątem słupek C wspiera aerodynamikę nadwozia. Na przedłużeniu dachu znajduje się spory spojler, który kieruje strumień powietrza w stronę drugiego spojlera, uformowanego przez tylne światła EV6.
Zasięg i napęd 4x4
Elektryczna Kia EV6 oferuje akumulator o dwóch pojemnościami do wyboru: dużą (pojemność 77,4 kWh) i standardową (58,0 kWh). W wersji GT-Line Kia EV6 jest dostępna zarówno z akumulatorem o dużej pojemności, jak i ze standardowym. Odmiana GT ma jedynie akumulator 77,4 kWh.
EV6 to pierwszy samochód elektryczny marki Kia, który jest dostępny z napędem na dwa (RWD) lub na cztery koła (AWD).
Auto wyposażone w napęd na dwa koła i akumulator o pojemności 77,4 kWh może przejechać nawet ponad 510 kilometrów na jednym ładowaniu (w cyklu mieszanym WLTP). Odmiana EV6 z napędem na cztery koła dysponuje łącznym maksymalnym momentem obrotowym 605 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy. W modelach AWD akumulator 77,4 kWh zasila silniki elektryczne o łącznej mocy 325 KM, które napędzają przednie i tylne koła. W wersji z napędem na dwa koła silnik elektryczny o mocy 228 KM napędza koła tylnej osi.
Kia EV6 z akumulatorem 58,0 kWh przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy, a łączny maksymalny moment obrotowy EV6 AWD również wynosi 605 Nm. Akumulator ten zasila silniki o łącznej mocy 173 kW (235 KM), które napędzają koła przedniej i tylnej osi. Wersja z napędem na jedną oś jest wyposażona w silnik o mocy 170 KM, napędzający tylne koła.
EV6 GT ma dwa silniki o łącznej mocy 585 KM, a łączny maksymalny moment obrotowy tej odmiany modelu wynosi 740 Nm. Przyspieszenie EV6 GT w wersji AWD od 0 do 100 km/h to zaledwie 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna dochodzi do 260 km/h (wstępne założenia producenta, które wymagają homologacji). Tylko w wersji GT Kia EV6 jest wyposażona w elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który zapewnia kontrolę podziału momentu obrotowego oraz umożliwia dynamiczną jazdę i precyzyjne prowadzenie w każdych warunkach.
Wersja
EV6
EV6 GT
Bateria
58 kWh
77,4 kWh
77,4 kWh
Napęd
RWD
AWD
RWD
AWD
AWD
Moc
170 KM
235 KM
228 KM
325 KM
585 KM
Moment
350 Nm
605 Nm
350 Nm
605 Nm
740 Nm
0-100 km/h
-
6,2 s
-
5,2 s
3,5 s
Funkcjonalne i przestronne wnętrze
Kompaktowe wymiary zewnętrzne auta idą w parze z dużym rozstawem osi, wynoszącym 2900 mm. Dzięki temu w kabinie EV6 jest tyle miejsca, co w SUV-ach o klasę większych. W środku przykuwa uwagę zakrzywiony ekran łączący zestaw wskaźników i wyświetlacz systemu multimedialnego.
Fotele z funkcją relaksacji dzięki lekkiej konstrukcji są smukłe i pokryte nowatorskim materiałem, który otrzymano z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Do ich wyprodukowania zużywa się 111 plastikowych butelek.
EV6 ma funkcjonalnie urządzone wnętrze z mnóstwem praktycznych schowków. Bagażnik w tylnej części auta liczy 520 litrów pojemności (VDA). Po złożeniu oparcia kanapy wzrasta ona do około 1300 litrów. Samochód jest również wyposażony w praktyczny, zamykany schowek pod przednią pokrywą, który w modelach z napędem na tylną oś ma pojemność 52 litry, natomiast w EV6 z napędem na cztery koła – 20 litrów.
Technologia pokładowa
W EV6 debiutują systemy, których zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa, łączność ze światem zewnętrznym oraz dostarczanie rozrywki. Wskaźniki i system multimedialny obsługuje się za pomocą dwóch, 12-calowych wyświetlaczy połączonych w jeden zakrzywiony ekran, który rozciąga się od kierownicy do środka deski rozdzielczej. Zastosowane w nim cienkowarstwowe panele sprawiają, że wyświetlane informacje są dobrze widoczne także przy jasnym świetle. Ekrany pokryte są wzmocnionym szkłem tworzącym jeden spójny element.
EV6 jest również wyposażona w wyświetlacz head-up, który działa w rzeczywistości rozszerzonej. Pojawiają się na nim ostrzeżenia systemów asystujących, informacje na temat prędkości jazdy oraz instrukcje systemu nawigacyjnego.
Wyposażenie EV6 obejmuje także najnowszą wersję systemu Kia UVO Connect. Oferuje on dostęp do szeregu usług aktualizowanych w czasie rzeczywistym oraz aktualizacji danych w chmurze (over-the-air OTA). Usługi Kia UVO Connect, zarządzane za pośrednictwem ekranu dotykowego, obejmują m.in. lokalizację punktów ładowania z cenami za ładowanie, wyświetlanie stanu naładowania akumulatora, planowanie ładowania podczas dalekiej podróży i sprawdzanie zasięgu na podstawie stanu naładowania akumulatora.
Podróż umila 14-głośnikowy system dźwięku przestrzennego, zaprojektowany we współpracy z ekspertami renomowanej brytyjskiej firmy Meridian. Wykorzystuje on kilka zastrzeżonych technologii cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP). System głośników oferuje funkcję Active Sound Design (ASD), która zapewnia kierowcy informację zwrotną na temat prędkości, z jaką porusza się samochód. Natężenie dźwięku można regulować.
Szybkie ładowanie prądem o napięciu 800 V
Kia EV6 może być ładowana prądem o napięciu 400 V i 800 V, bez potrzeby stosowania dodatkowych komponentów lub adapterów. Dzięki temu akumulator można naładować od 10 do 80 procent pojemności w zaledwie 18 minut lub doładować energię potrzebną do przejechania 100 km w mniej niż cztery i pół minuty (w wypadku EV6 2WD z akumulatorem 77,4 kWh).
W razie potrzeby z akumulatora EV6 można naładować również akumulator innego samochodu elektrycznego (Vehicle-2-Vehicle V2V). Gdy akumulator EV6 jest naładowany w ponad 35 proc., samochód może holować przyczepę o masie do 1600 kg.
Rekuperacja energii
Auto wyposażone jest w system odzysku energii. W jego skład wchodzi m.in. wydajna energetycznie pompa ciepła najnowszej generacji, która odzyskuje ciepło generowane przez układ chłodzenia. Dzięki temu nawet przy temperaturze -7 stopni Celsjusza, samochód wciąż zapewnia 80 proc. zasięgu.
Elektryczny crossover Kii jest również wyposażony w najnowszej generacji układ hamulcowy z odzyskiem energii, który obsługuje się za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy. Dzięki nim kierowca może przyhamować samochód i odzyskać energię kinetyczną. Do wyboru jest sześć poziomów hamowania regeneracyjnego (brak odzysku energii, stopnie od 1 do 3, tryb „i-PEDAL” oraz tryb automatyczny), w zależności od żądanego odzysku energii. W trybie „i-PEDAL”, oprócz maksymalnego odzysku energii kinetycznej, kierowca ma możliwość zatrzymania samochodu bez użycia pedału hamulca.
Komfort użytkowania i bezpieczeństwo
W modelu zastosowano pakiet systemów asystujących. Asystent bezpiecznego wysiadania (SEA) pomaga uniknąć niebezpiecznej sytuacji czy kolizji podczas wysiadania pasażerów z auta. Gdy pasażer otwiera drzwi i wysiada, system ostrzega o wykryciu nadjeżdżającego samochodu. Asystent bezpiecznego wysiadania może uniemożliwić otwarcie tylnych drzwi przez dzieci.
Asystent jazdy LFA pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu. Podczas jazdy można go włączyć i wyłączyć za pomocą jednego przycisku.
Z kolei asystent jazdy po autostradzie generacji 2.5 (HDA 2.5) wprowadza nowy element jazdy autonomicznej. Jeśli kierowca trzyma ręce na kierownicy i samochód porusza się z odpowiednią prędkością, uruchomienie kierunkowskazu zapoczątkuje automatyczny manewr zmiany pasa ruchu. HDA 2.5 nie tylko pomaga utrzymać określoną odległość i prędkość od poprzedzającego pojazdu, ale także prowadzić samochód na środku pasa ruchu, również na zakrętach. W przypadku, gdy sąsiadujący samochód jedzie zbyt blisko, system HDA 2.5 pomaga dostosować tor jazdy EV6 tak, aby uniknąć kolizji.
RSPA, czyli asystent zdalnego parkowania, umożliwia przy pomocy pilota zaparkowanie EV6 lub wyjechanie nim z miejsca parkingowego, gdy kierowca znajduje się poza samochodem. Funkcja obejmuje parkowanie prostopadłe tyłem, parkowanie równoległe w zatoczce oraz wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego.
Wymiary
EV6
EV6 GT-Line
EV6 GT
Długość
4 680 mm
4 695 mm
Szerokość
1 880 mm
1 890 mm
Wysokość
1 550 mm
1 545 mm
Rozstaw osi
2 900 mm
Kia EV6 i konkurenci
Elektryczna Kia EV6 rywalizowała będzie z pokrewnym technicznie Hyundaiem Ioniq 5, modelami Tesli, a także niemiecką konkurencją w postaci gamy modeli Audi e-Tron, elektrycznymi modelami Volkswagena oraz czeską Skodą Enyaq.