Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Przerejestrowanie samochodu z leasingu na spółkę cywilną

Porady
Zdjęcie autora - Paweł JanasPaweł Janas
29 Wrz '22 (aktualizacja 11 Paź '22)
Przerejestrowanie samochodu z leasingu na spółkę cywilnąŹródło: Photo by Scott Graham on Unsplash

Kupiłeś używany samochód. Teraz musisz go zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zameldowania. Procedura jest co do zasady prosta, ale może się nieco skomplikować, gdy auto wykupujesz z leasingu do swojej spółki cywilnej.

Wymagane dokumenty

Do zarejestrowania samochodu używanego kupionego w Polsce będą potrzebne:

• wniosek

• oryginał dowodu własności auta (np. umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, dożywocia,rachunek lub faktura VAT , prawomocne orzeczenie sądu o prawie własności lub stwierdzające nabycie spadku)

•  dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi

•  tablice rejestracyjne (w tym również dodatkową tablicę na bagażnik, jeżeli była wydana)

•  polisa OC dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu).

Gdy rejestrujemy auto po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub samorządu, nabytego w drodze licytacji trzeba przedłożyć oryginał dowodu własności samochodu, z adnotacją, że wraz ze sprzedanym samochodem nie został przekazany dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Warto dodać, że do przerejestrowania pojazdu z leasingu potrzebna jest nam: faktura wykupu w oryginale, dowód rejestracyjny, tablice, odpis KRS leasingu wydrukowany ze strony internetowej. Opłata standardowa to 180,50 zł.

Źrodło: Goodyear

Jak załatwić sprawę?

Najczęściej w jednym z urzędów właściwych naszemu miejscu zamieszkania musimy wcześniej zarezerwować wizytę (np. telefonicznie lub elektronicznie przez formularz dostępny na stronie danego urzędu).

Po zweryfikowaniu dokumentów urzędnik rejestruje samochód wydając decyzję administracyjną o: rejestracji czasowej auta, zalegalizowanych stałych tablicach rejestracyjnych albo pozwoleniu czasowym na maksimum 30 dni (w przypadku wydania tablic rejestracyjnych z nowym wyróżnikiem)

Jeśli samochód był już zarejestrowany w Polsce i ma czytelne, niezniszczone tablice rejestracyjne (białe z czarną czcionką z flagą Unii Europejskiej) właściciel auta składający wniosek o rejestrację może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego oraz oczywiście tablic – w takim przypadku wydział komunikacji legalizuje dotychczasowe tablice.

Wiadomość o możliwości odebrania stałego dowodu rejestracyjnego można otrzymać telefonicznie lub na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Stały dowód rejestracyjny, decyzję o stałej rejestracji auta (jeśli została wydana) można uzyskać po zwrocie pozwolenia czasowego i przedstawieniu przez właściciela (właścicieli) samochodu polisy OC.

Spółka cywilna – specyficzne wymagania podczas rejestracji

W przypadku spółek cywilnych, dodatkowym wymogiem niezbędnym do zarejestrowania samochodu jest przedłożenie umowy spółki. Zasadą jest, że rejestracja pojazdu następuje w urzędzie właściwym, zgodnym z miejscem zamieszkania właściciela. Co równie ważne, jeżeli samochód ma być zarejestrowany na spółkę cywilną, to trzeba to zrobić nie na samą firmę, a na imię i nazwisko właścicieli. W takim przypadku należy dostarczyć do wydziału komunikacji wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli samochód rejestrowany jest przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, to również samochód musi być zarejestrowany na imię i nazwisko właściciela (wydruk z CEIDG jest również wymagany). Opłaty za rejestrację można dokonać przy kasie, kiedy zostaniemy umówieni na wizytę w urzędzie.

Okiem eksperta i…użytkownika

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR:

Dziś nie ma już możliwości wykupu auta po leasingu i wprowadzeniu go do majątku prywatnego. Samochód leasingowany przez spółkę cywilną musi być wykupiony i zarejestrowany na… spółkę cywilną, a w zasadzie jest zarejestrowany na jej wspólników. W papierach i dokumentach rejestracyjnych widzimy więc tylko wspólników, natomiast do rejestracji niezbędne są m.in. takie dokumenty jak umowa spółki i ewentualnie upoważnienie drugiego wspólnika. Ktoś kto patrzy na dowód rejestracyjny może pomyśleć, że auto należy do osób fizycznych, w rzeczywistości należy do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jest wprowadzone do majątku firmy i nie możesz go sprzedać bez uiszczenia podatku w ciągu 6 lat od wykupu.
Podziel się ze znajomymi