Gdzie kupić używany samochód?
Nadszedł nowy rok i dla wielu osób jest to pretekst do zakupu nowego pojazdu, choćby dlatego, że potrzebują go, aby dostać się do nowej pracy. Istnieje wiele sposobów, aby kupić swój pierwszy pojazd. Czy szukasz klasycznie u lokalnego dealera, czy rozglądasz się w prywatnych ogłoszeniach, czy też kupujesz bezpośrednio online używając aplikacji w swoim smartfonie - możliwości jest wiele, podobnie jak ich zalet i wad.
Lokalny dealer używanych samochodów
Rynek samochodów używanych ewoluuje pod wieloma względami, ale jedna rzecz prawie się nie zmieniła: klasyczni dealerzy samochodów używanych nadal dominują niemal w każdym mieście. Duże lub mniejsze place, wypełnione różnorodnymi samochodami, czasem designerskimi, czasem do bólu praktycznymi, a czasem wysokiej klasy. Ale zasada jest zawsze ta sama: wizyta, jazda próbna, zakup.
Kupowanie od dealera samochodów używanych ma wiele zalet. Dużą jest z pewnością możliwość wyboru. W ofercie dostępnych jest wiele różnych modeli, od wielu producentów. W ciągu godziny u dealera możesz szybko dowiedzieć się, jaki typ auta do Ciebie przemawia i od razu odbyć jazdę próbną. Również jazdy próbne są zazwyczaj możliwe bez większych problemów czy zobowiązań. Ponadto prawie wszyscy sprzedawcy oferują swoje pojazdy również na platformach internetowych. Dzięki temu można przejrzeć ofertę dealera jeszcze przed wizytą.
Tam, gdzie jest światło, jest też cień. Dealerzy samochodów używanych nie cieszą się najlepszą reputacją z powodu kilku czarnych owiec działających na rynku. Wielu nabywców dało się nabrać na fałszywe obietnice lub zwodnicze oświadczenia dotyczące stanu pojazdu przez co straciło dużo pieniędzy lub nawet kupiło niebezpieczny w użytkowaniu pojazd. Zazwyczaj nieco wyższa cena auta w porównaniu z innymi opcjami zakupu również przemawia przeciwko klasycznemu zakupowi używanego samochodu.
Argumentem przemawiającym na korzyść zakupu u dealera jest natomiast fakt, że musi on respektować określone przepisy, w tym o rękojmi. Jeśli na przykład po zakupie okaże się, że z samochodem jest coś nie tak, odpowiedzialność ponosi sprzedawca. Ponadto, zdecydowana większość dealerów oferuje finansowanie pojazdów, dzięki czemu nawet droższy model można nabyć bez większych problemów.
Dealerzy samochodów używanych są zdecydowanie lepsi niż ich reputacja i warto tam szukać pojazdu. Duży wybór i gwarancje prawne zapewniają niemal bezproblemowy zakup samochodu. Wystarczy trafić pod właściwy adres.
Zakup od osób prywatnych
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na zakup używanego samochodu jest zakup prywatny. Prywatny oznacza w tym przypadku, że obecny właściciel (lub upoważniony przedstawiciel) ofertuje pojazd na przykład na platformie internetowej i odpowiada na pytania potencjalnych nabywców, prezentuje im auto, udostępnia je do jazdy próbnej i ostatecznie samodzielnie sprzedaje.
Największą zaletą jest oczywiście, i to dla obu stron, cena. Z reguły samochody używane sprzedawane prywatnie są tańsze niż te oferowane przez dealerów. Jednocześnie prywatni sprzedawcy zarabiają więcej, ponieważ ceny sprzedaży aut do dealerów są zazwyczaj niższe, w przeciwnym razie nie mogliby oni bowiem zarobić na transakcji. Klasyczna sytuacja win-win dla obu stron.
Największym problemem jest jednak znacznie zwiększone ryzyko dla kupujących. Prywatni sprzedawcy nie podlegają praktycznie żadnym zobowiązaniom gwarancyjnym; obowiązuje zasada „kupione tak jak widać". Kupujący muszą zatem ufać informacjom dostarczanym przez sprzedawców. Wady znane lub nieznane nawet poprzednim właścicielom często nie są wymieniane. Zagraża to bezpieczeństwu drogowemu nowych właścicieli i może prowadzić oznaczać konieczność poniesienie wysokich kosztów.
Zaletą tego typu transakcji jest jednak szybki, nieuciążliwy administracyjnie proces obsługi zakupu. Od momentu nawiązania kontaktu ze sprzedawcą do faktycznego zakupu mija zazwyczaj bardzo mało czasu. Stało się również obowiązująca praktyką zawieranie pisemnej umowy sprzedaży. Jeśli później pojawią się poważne usterki, taka umowa może być na wagę złota.
Kupuj używane samochody online
Od pewnego czasu coraz więcej portali internetowych wchodzi bezpośrednio na rynek samochodów używanych. Obietnice tych usług są wielkie: całkowicie internetowy zakup używanych samochodów z gwarancją, bezpłatna dostawa pod drzwi i 14-dniowy termin na zwrot pojazdu.
Zakup używanego samochodu online to zupełnie nowe i wyjątkowe doświadczenie. Podobnie jak w przypadku zwykłych zakupów online, przeglądasz ofertę i wybierasz pojazd, który najbardziej Ci odpowiada. Po złożeniu zamówienia auto jest ładowane do kontenera i wysyłane do nabywcy na koszt sprzedawcy. Klienci zwykle mają od 14 do 30 dni na sprawdzenie samochodu i w razie potrzeby – możliwość jego zwrotu bez dodatkowych kosztów.
Kupno samochodu jest prawie jak zakup ubrania. Dla kupujących jest to ciekawy i dość wygodny sposób. Sam proces do momenty fizycznego odebrania pojazdu jest jednak dość mocno rozciągnięty w czasie. Wyboru i zakupu można dokonać szybko przez Internet, ale potem zaczyna się oczekiwanie na samochód. I tak jak ubranie często nie jest dobrze dopasowane za pierwszym razem, tak samo może się zdarzyć przy zakupie samochodu. Mimo że ryzyko dla kupującego jest zminimalizowane dzięki wspomnianemu wyżej prawu do odstąpienia od umowy, klientowi i sprzedającemu nie opłaca się transportować kilku pojazdów tam i z powrotem, zatem uwaga na kruczki w umowach.
Kupno samochodu używanego online jest więc opłacalne przede wszystkim dla osób, które zdecydowały się już na konkretny model i teraz chcą kupić go zachowując maksymalny poziom bezpieczeństwa. Silna ochrona konsumenta i zazwyczaj dobrze serwisowane pojazdy minimalizują ryzyko.
Wnioski - szukanie własnej drogi
Nie ma czegoś takiego jak idealny zakup auta. Każda ścieżka ma swoje zalety i wady, ryzyko i niedogodności. Dla kupujących rosnące możliwości zakupu samochodu są generalnie pozytywne. Nowe rozwiązania, takie jak uproszczony zakup online, zwiększają również bezpieczeństwo, ponieważ klasyczni dealerzy lub inni sprzedawcy muszą również oferować taką samą ochronę konsumenta, aby pozostać atrakcyjnymi.
Bez względu na to, w jaki sposób kupujesz samochód, jedna rzecz powinna być zawsze standardem: sprawdzenie historii pojazdu. Historia używanego samochodu w znacznym stopniu decyduje o jego wartości, a także jest wskaźnikiem przydatności do ruchu drogowego. „Zdarzenia życiowe", takie jak zaliczone lub niezaliczone przeglądy, ewentualne wypadki, przebieg i inne zdarzenia są - w zależności od dostępnych danych - zapisywane w historii pojazdu i umożliwiają wyciągnięcie wniosków na temat stanu pojazdu.
Tylko dobrze poinformowani, szukając używanego samochodu, będą w stanie dokonać zakupu czerpiąc z tego pełną radość bez przykrych niespodzianek po fakcie
Autor: Marcel Rotzoll, specjalista ds. PR z Carfax Europe GmbH