Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Wystawa starych motocykli, którą warto odwiedzić

Ciekawostki
Zdjęcie autora - Darek BalcerzykDarek Balcerzyk
24 Lip '24 (aktualizacja 26 Lip '24)
Wystawa starych motocykli, którą warto odwiedzić Źródło: Dariusz Balcerzyk

Podróże wakacyjne sprzyjają poznawaniu nowych, często nieoczywistych miejsc, które skrywają fascynujące sekrety. Do tej grupy można zaliczyć Folwark Cyziówka, na terenie którego znajduje się… jedna z największych w Polsce wystaw starych motocykli.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Urlop można spędzić na plaży lub w fotelu pijąc drinki z palemką, a można też aktywnie - poznając ciekawe miejsca. Jeśli jest się miłośnikiem motoryzacji, szczególnie tej dwukołowej, można - a nawet należy - poświęcić trochę swego urlopowego czasu na odwiedzenie jednej z niewielu w Polsce (niestety) wystaw starych, zabytkowych pojazdów. Gdy na dodatek wakacyjne szlaki zawiodą moto fana w okolice Rzeszowa, to wizyta w Folwarku Cyziówka, aby obejrzeć tamtejszą kolekcję motocykli, jest wręcz obowiązkowa.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Miejsce wystawy jest nieoczywiste chociażby z racji swej lokalizacji. Folwark Cyziówka, zajmujący obszar 40 ha, znajduje się w środku lasu, na skraju Puszczy Sandomierskiej, gdzie nie dotarła jeszcze aplikacja Google Street.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Trzeba zatem bystrego oka, by wypatrzyć na mapie niewielki punkt otoczony lasem. Ale zdecydowanie warto to zrobić, tym bardziej, że w czasach wszechogarniającej cyfryzacji pomocny będzie Internet. Choć Cyziówka leży z dala od miejskiego zgiełku, dojazd do niej jest jak najbardziej „cywilizowany” i prowadzi asfaltowymi drogami.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Nieoczywiste jest również to, że ekspozycja motocykli stanowi część Folwarku Cyziówka, który przede wszystkim jest ośrodkiem wypoczynkowo-szkoleniowym, oferującym m.in. noclegi w… domkach na drzewach oraz na wodzie.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Tak zaskakująca pod wieloma względami wystawa to efekt pasji właściciela przedsięwzięcia, Jana Cyzio, i jego miłości do motocykli.

Jak można wyczytać na stronie Folwarku z tej właśnie pasji

pojawił się pierwszy motocykl, a po nim kolejne i kolejne. Kolekcja rozrastała się coraz bardziej, ale ciągle czegoś brakowało… Już wiemy czego! Pasja cieszy najbardziej, kiedy można się nią dzielić z innymi!. Dlatego odremontowaliśmy motocykle, zadbaliśmy o oryginalne części, powstał nawet nowy budynek.
Źrodło: Dariusz Balcerzyk

I to właśnie w tym budynku skrywa się ponad setka zabytkowych motocykli (a ich liczba stale rośnie), pochodzących z 3 kontynentów i 15 krajów, m.in. z Niemiec, USA, Francji, Szwajcarii, Czech, Polski, Rosji.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Eksponaty prezentowane na wystawie mają wiele lat, w niektórych przypadkach pochodzą z początków dziejów motoryzacji. Można więc w Cyziówce podziwiać takie konstrukcje jak Douglas z 1914 roku, czy Indian z 1919 roku. Oko fanów dwóch kółek ucieszą liczne motocykle BMW, a także Zündappy, Harley-Davidsony, NSU czy Indian Powerplus z wózkiem bocznym, DKW, Velocette, Gnome-Rhone, Monet&Goyon, Condor i wiele innych.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Na kolekcję polskich przed- oraz powojennych motocykli składają się m.in. kultowe jednoślady: Sokoły, Tornedo, Wul-Gum, Podkowa 98, MOJ 130, SHL Villiers czy Junak.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Zwiedzanie ekspozycji to także sentymentalna podróż do lat 50., 60. czy 70. – czasów, gdy na polskich ulicach i drogach królowały krajowe motocykle. Warto podkreślić, że wszystkie te cenne zabytki są w znakomitym (fabrycznym, a może nawet jeszcze lepszym) stanie, po świetnej przeprowadzonej restauracji.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Na miejscu dostępny jest audio przewodnik, dzięki któremu zwiedzający mogą poznać spory kawał historii motoryzacji, szczególnie tej na dwu kołach.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Na modelach edukacyjnych można uczyć się pracy silników, prześledzić początki i rozwój silników typu „boxer”, poznać zaskakujące rozwiązania inżynieryjne, czy przełomowe konstrukcje diesla, wankla i turbo. Można również podziwiać trzy motocykle z największymi silnikami na świecie, na czele z amerykańskim zawodnikiem wagi super ciężkiej - BOSS HOSS.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Wystawa stanowi wyjątkową okazję, by docenić kunszt dawnych konstruktorów oraz poznać bliżej ewolucję (a czasem rewolucję) budowy jednośladów.

Źrodło: Dariusz Balcerzyk

Jak dojechać do Cyziówki? Najlepiej autostradą A4, z której należy zjechać na wysokości miejscowości Borek Wielki (węzeł Sędziszów Małopolski) na północ do miejscowości Kamionka (drogą Króla Kazimierza Jagiellończyka, ok. 5 km), gdzie trzeba skręcić w prawo (kierunek wskazuje tablica Folwarku Cyziówka), po przejechaniu 120 m skręcić w lewo, po czym przejechać jeszcze ok. 2,5 km, aż do kolejnego skrętu w prawo. Po kolejnych 150 metrach „miejsce docelowe będzie po lewej stronie”.

Podziel się ze znajomymi