Co niszczy szyby w aucie? Jak chronić szyby przed uszkodzeniami?
Szyby samochodowe są bardzo drogie. Dlatego warto je chronić przed uszkodzeniami, a siebie przed niepotrzebnymi, za to sporymi wydatkami. Jak to robić?
Do starszego samochodu nadal można kupić nową przednią szybę (zamiennik) w cenie kilkuset złotych. Ale w przypadku nowszych aut ceny zaczynają się zazwyczaj od 1 500 złotych. Nic w tym dziwnego, bo auto może mieć przednią szybę podgrzewaną, atermiczną, wyciszoną, co podwyższa jej cenę. A jeszcze są koszty montażu, czy kalibracji systemów ADAS. Szyby boczne są nieco tańsze, bo są produkowane w innej technologii. Tylna też może być droga.
Zacznij od ubezpieczenia szyb
Kupując ubezpieczenie OC i AC, zwróć uwagę na możliwość ubezpieczenia szyb w samochodzie, które kosztuje dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Wiele ofert AC zawiera ubezpieczenie szyb w standardzie – sprawdź to przed wyborem ubezpieczenia.
Co niszczy szyby w Twoim aucie?
Najczęściej kamienie i kawałki asfaltu, wyrzucane przez koła innych aut podczas jazdy samochodem po drogach szutrowych. Ale nie tylko, bo mały kamień może też znaleźć się i na drodze asfaltowej. Wystarczy, że przejedzie po niej ciężarówka, wioząca żwir na budowę.
Zachowuj odstęp pomiędzy pojazdami. To podstawa. Im bliżej innego auta jedziesz, tym większe zagrożenie, że koło samochodu przed Tobą „wystrzeli” kamień prosto w Twoją szybę. Uważasz, że to wyimaginowane zagrożenie? Jeśli masz kilku albo kilkunastoletnie auto, obejrzyj dokładnie przód jego maski. Jak myślisz, skąd biorą się odpryski lakieru?
Jeszcze większy odstęp zachowuj między pojazdami jadąc drogą szutrową albo piaskową. W ten sposób unikniesz uderzenia kamieniem, zakurzenia Twojego auta i konieczności wdychania oparów kurzu
Kolejne miejsce zajmują gałęzie i szyszki, które spadają z drzew. Nie parkuj pod drzewami, kiedy nadchodzą silne wiatry i burze, a także tam, gdzie zimą może spaść z dachu na auto kawał lodu. Łatwo napisać, trudniej to zrobić na zatłoczonym osiedlu albo w centrum miasta.
Na kolejnym miejscu jest grad - im większy, tym większe niebezpieczeństwo uszkodzenia szyb. Grad w naszych warunkach pogodowych zagraża przede wszystkim pod koniec wiosny i przez całe lato. Na szczęście, rzadko kiedy nadchodzi niespodziewanie. Zazwyczaj prognozy pogody ostrzegają o zagrożeniu burzami z gradem. Jeszcze większą pewność dają aplikacje, które pozwalają na żywo śledzić burze. Dobrym zabezpieczeniem jest pokrowiec, ale musi być minimum trzywarstwowy. Jeśli idzie burza z gradem, nie obawiaj się umieścić pod nim koca. Może i inni ludzie będą się z Ciebie śmiać, ale po burzy z gradem Ty będziesz się śmiać z nich, bo Twoje auto pozostanie nienaruszone.
Kolejne sprawa to... nieostrożność podczas przewożenia rzeczy w samochodzie. Ileż to już razy znerwicowany kierowca albo pasażer zamknął tylną klapę bagażnika z całej siły i usłyszał dźwięk tłuczonego szkła. Bo okazało się, że to wielkie coś było o jeden centymetr za długie i tragicznie zderzyło się z szybą. Podobnie można uszkodzić szyby boczne w drzwiach.
Przednią i tylną szybę możesz zniszczyć też samodzielnie. Kiedy po szybie szorują suche wycieraczki, powstają na niej rysy. Z biegiem lat jest ich coraz więcej. I widoczność zdecydowanie się pogarsza. Jadąc pod słońce zaczynasz widzieć jak przez mgłę. Stosuj zatem płyn do spryskiwaczy. Wycieraczki nie mogą pracować na sucho. Myj regularnie szyby za pomocą płynu do mycia szyb (domowego, wcale nie musi być to specjalny płyn do samochodów) i pióra wycieraczek. W ten sposób usuniesz ziarenka piasku, które mogą rysować szybę. Wybierając płyn do spryskiwaczy sprawdź, czy zawiera środek poślizgowy. To zazwyczaj gliceryna. Dzięki niemu wycieraczki mają łatwiejszą pracę i pracują ciszej. A przede wszystkim, znacząco maleje ryzyko porysowania szyb.
Na koniec – wypadki i kolizje. Zawsze jeździj ostrożnie, aby ich unikać. Pamiętaj o tym, że szyba w wypadku może nie ulec uszkodzeniu. Ale potem, wystarczy, że Twoje auto nie zostanie odpowiednio naprawione i naprężenia nadwozia spowodują, że przednia albo tylna szyba zacznie pękać.
Pamiętaj, że w ochronie szyb (nie tylko przed gradem) pomóc może pokrowiec na auto. Stanowi on całkiem ciekawą alternatywę dla garażu. Możesz też stosować pokrowiec tylko na szyby. Zimą nie zamarzną, latem nie pokryją się kurzem i nie zniszczy ich grad. Pamiętaj tylko, żeby wybrać pokrowiec grubszy, najlepiej trzywarstwowy. A jeśli to pokrowiec na całe auto – musi być oddychający.
Czy zawsze wymiana szyby jest niezbędna w razie jej uszkodzenia?
Obecnie są na rynku specjalne warsztaty, które są w stanie naprawić uszkodzenia szyb, przede wszystkim tak zwane pajączki. Nie mogą mieć one większej średnicy niż 3 centymetry. Jeśli są większe – szybę trzeba wymienić. Nie naprawia się pęknięć. Każde pęknięcie będzie się powiększać.
Nie stosuj wynalazków do samodzielnej naprawy
W sklepach znaleźć można zestawy do samodzielnej naprawy szyby samochodowych. Niektóre z nich można kupić już za mniej niż 30 złotych. Taki zestaw możesz zastosować do naprawy szyby w garażu albo komórce. Nie w samochodzie. W niektórych przypadkach opłacalny będzie zakup szyb z demontażu, bocznych albo tylnej, jeśli są w dobrym stanie.
Michał Lisiak