Ford Mustang i jego specjalne wersje
Ford Mustang to ikona motoryzacji. Samochód, który już od wielu pokoleń zachwyca osiągami i stylistyką nadwozia. Jeżeli jednak komuś nie wystarczy to, co samochód oferuje w seryjnej wersji to może zdecydować się na specjalną odmianę Dark Horse.
Ford Mustang – ta nazwa obowiązuje już od 1964 roku. Od tego czasu na rynku pojawiło się siedem generacji, a każda jedyna w swoim rodzaju i każda w wielu wersjach silnikowych czy wyposażeniowych.
Nie inaczej jest z aktualnym wydaniem, które według danych IBRM Samar w 2024 roku zostało w Polsce sprzedane w 234 egzemplarzach. To o siedem aut więcej niż w 2023 roku, a to oznacza wzrost o 3,08 proc.
Inne supersportowe modele również pochodzące z Ameryki znacznie rzadziej trafiały na przychylność klientów w Polsce. Według IBRM Samar na Chevroleta Corvette w 2024 roku znalazło się dziewięciu chętnych (siedmiu w 2023 roku), a Dodge’a Chargera nie kupił żaden polski klient (w 2023 roku sprzedano dwa takie auta).
Auto dostępne jest z benzynowym silnikiem V8 5.0 o mocy 446 KM lub 453 KM. Do wyboru jest odmiana GT lub wersja specjalna Dark Horse. Jednak to nie jedyna wyjątkowa specyfikacja z jaką można mieć ten samochód.
Ford Mustang Dark Horse – można go kupić w Polsce
Zanim jednak poznamy inne odmiany przekonajmy się czym kusi Ford Mustang Dark Horse. W tej postaci samochód występuje z 453-konnym silnikiem V8 o poj. 5 l. Do wyboru jest wersja z manualną skrzynią (385 500 zł) lub z 10-stopniową, automatyczną przekładnią (373 500 zł). Z ręczną skrzynią auto osiąga setkę po 5,2 s, a z automatyczną po 4,4 s.
Ford Mustang Dark Horse zadebiutował w 2023 roku i jest jedynym specjalnym modelem dostępnym w Polsce. W standardowym wyposażeniu ma m.in. cztery czarne końcówki układu wydechowego, tylny spoiler, elementy Dark Horse na błotnikach i na klapie bagażnika, a także 19-calowe alufelgi.
We wnętrzu auto wyróżniają: progowe nakładki, kierownica z niebieskimi przeszyciami, częściowo skórzana tapicerka, czy pasy bezpieczeństwa w kolorze Indigo Blue. Jest tu także cyfrowy kokpit, tytanowa gałka manualnej skrzyni biegów, a w opcji elektroniczny hamulec z funkcją driftowania.
Ford Mustang Dark Horse ma także aktywne zawieszenie MagneRide, mechanizm różnicowy Torsen oraz chłodnicę oleju i chłodnicę tylnego mechanizmu różnicowego.
Ford Mustang Dark Horse R – idealny na tor wyścigowy
Ford Mustang Dark Horse R to specjalne wydanie amerykańskiego modelu bazujące na linii Dark Horse. Samochód z 5-litrowym silnikiem i manualną skrzynią ma na pokładzie sportowy wydech Borla, a także zawieszenie Multimatic DSSV z regulacją pochylenia.
Dzięki temu układ jezdny można dostosować do konfiguracji każdego toru. Pod kątem jazdy na torze zoptymalizowano także aerodynamikę samochodu.
Sportowej jeździe podporządkowano także wykończenie wnętrza. Znajdziemy w nim m.in.: klatkę bezpieczeństwa, fotele Recaro, umieszczoną na szybkozłączce kierownicę Sparco. Nie zabrakło także systemu przeciwpożarowego oraz wyścigowej elektroniki.
Ford Mustang GT3 i GT4 – wyścigowe maszyny
Ford Mustang GT3 oraz Ford Mustang GT4 powstały w wyniku kooperacji Ford Performance z firmą Mutimatic. To ona odpowiada za sukcesy Forda GT w Le Mans. Żaden z tych modeli nie występuje oficjalnie w sprzedaży, ale użyte w nich rozwiązania są stosowane w cywilnych modelach.
Ford Mustang GT3 napędzany jest 5,4-litrowym silnikiem Coyote, a ponadto ma karbonowe nadwozie i poprawioną aerodynamikę. Ford Mustang GT4 jest mniej zaawansowanym modelem i wykorzystuje 5-litrową jednostkę V8. Na pokładzie znalazło się także zawieszenie Multimatic DSSV.
Ford Mustang RTR – wyścigówka na ulicę
Ford Mustang RTR został zbudowany przy współudziale firmy RTR Vehicles, której właścicielem jest mistrz driftu Vaughna Gittina Jr. Samochód wyróżnia się pakietem aerodynamicznym zawierającym: splitter, innymi progami oraz tylnym dyfuzorem.
Wprawdzie samochód bazuje na odmianie Dark Horse, ale dodano do niej jeszcze felgi RTR, a w opcji występuje układ wydechowy Borla.
Ford Mustang GTD – nie da się już więcej
Ford Mustang GTD to najmocniejsze wydanie w historii tego modelu. Do jego napędu wykorzystano silnik V8 o pojemności 5,2 l generujący 815 KM i 900 Nm. Auto rozpędza się do 325 km/h, a tym samym to najszybszy Ford Mustang dopuszczony do ruchu drogowego.
Pomimo sportowego charakteru wnętrze pojazdu wykończono w luksusowym stylu. Zastosowano tu materiały wysokiej jakości wśród których znalazła się alcantara oraz skóra. Na pokładzie nie zabrakło także zaawansowanego zestawu multimedialnego.
Ford Mustang GTD Spirit of America – inspirowany bohaterem
Ford Mustang GTD Spirit of America to hołd złożony wynikom, jakie w latach 60. dwudziestego wieku uzyskał Craig Breedlove. Amerykanin startujący pojazdem Spirit of America ustanowił rekordy przekraczając prędkość 500 mil na godzine i 600 mil na godzinę.
Ford Mustang Spirit of America wyróżnia się malowaniem Performance utrzymanym w kolorach amerykańskiej flagi. Sportowy charakter podkreślają dodatkowo elementy wykonane z włókna węglowego (splitter, spoiler z napisem MUSTANG, tylny dyfuzor).
Siedzenia pojazdu wykończono skórą oraz czarnym materiałem Dinamica z czerwonym pasem. Poza tym niektóre elementy, np. łopatki zmiany biegów wykonano z tytanu drukowanego w technice 3D.