Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Małolitrażowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa i instalacja LPG – czy to się uda?

Porady
Redakcja
20 Paź '22 (aktualizacja 25 Paź '22)
Małolitrażowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa i instalacja LPG – czy to się uda?Źródło: Wikimedia Commons

Kilkanaście ostatnich lat w motoryzacji upłynęło pod znakiem downsizingu. Benzynowe silniki wolnossące, o większych pojemnościach, zostały zastąpione przez jednostki małolitrażowe, z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Czy do takiego silnika można zamontować instalację gazową LPG, żeby móc jeździć taniej? Tak, ale auto nadal będzie zużywać niewielką ilość benzyny.

Rosnące ceny paliwa spowodowały, że mnóstwo osób zaczęło interesować się możliwością montażu instalacji gazowej LPG w samochodzie. Można zamontować ją w większości aut z wolnossącymi silnikami benzynowymi, ale nie we wszystkich. Aby zminimalizować uszkodzenia silnika (np. wypalanie gniazd zaworowych), w ostatnich latach stosowano różne rozwiązania, np. dodatkowy system lubryfikacji. Instalacje gazowe także się zmieniły, dzięki czemu stały się bardziej niezawodne.

A co z silnikami małolitrażowymi, budowanymi w zgodzie z zasadami downsizingu, np. z litrowymi, 3-cylindrowymi silnikami benzynowymi, z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem paliwa? Czy mogą być zasilane przez instalację gazową?

Okazuje się, że tak. Jednak sam montaż instalacji jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a samochód musi równocześnie zużywać gaz LPG i niewielką ilość benzyny.

Instalacja do nowoczesnego silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa

W silnikach wolnossących z wtryskiem pośrednim MPI, wtryskiwacze paliwa (jeden wtryskiwacz na jeden cylinder) dawkują benzynę do kolektora dolotowego w okolice zaworów dolotowych. W kolektorze paliwo miesza się z powietrzem, a potem trafia do cylindrów, po otwarciu zaworów. Podobnie dawkuje się gaz po zamontowaniu instalacji gazowej. Wtryskiwacze gazu dawkują gaz do kolektora dolotowego.

Źrodło: Wikimedia Commons

W silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa, benzyna jest sprężona przez pompę wysokiego ciśnienia, następnie paliwo trafia pod dużym ciśnieniem do wtryskiwaczy. Wtryskiwacze dawkują paliwo bezpośrednio do poszczególnych cylindrów.

Jak w tym przypadku powinien być podawany gaz? Także bezpośrednio do cylindra. Niezbędne jest zastosowanie bezpośredniego wtrysku gazu. Zatem w głowicy silnika trzeba nawiercić i nagwintować otwory montażowe dla wtryskiwaczy gazu. To dość skomplikowana operacja.

Wtryskiwacze benzyny w silniku z bezpośrednim wtryskiem są chłodzone paliwem, które dawkują. Jeśli nie będą chłodzone – ulegną bezpowrotnemu uszkodzeniu. Paliwo usuwa też naloty, które tworzą się na ich końcówkach. Dlatego w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa pracują równocześnie wtryskiwacze gazu i wtryskiwacze paliwa. Z tym, że wtryskiwacze paliwa pracują na najmniejszej, minimalnej dawce paliwa.

I co najważniejsze, całość musi ze sobą idealnie współpracować. Dlatego niezbędne jest zamontowanie sterownika, który jest opracowany pod kątem określonego modelu jednostki napędowej. Tutaj nie ma miejsca na sterowniki uniwersalne. Każdy model silnika wymaga specjalnego oprogramowania, opracowanego pod jego kątem.

To wszystko sprawia, że aby zamontować instalację gazową w takim silniku, trzeba skorzystać z oferty specjalistycznej firmy. Albowiem sam proces montażu wymaga ogromnej precyzji (montaż wtryskiwaczy gazowych w głowicy silnika).

Nic zatem dziwnego, że koszt montażu dobrej instalacji gazowej w silniku z bezpośrednim wtryskiem paliwa wynosi 4000 – 5000 zł. Litr gazu kosztuje nawet o połowę mniej niż litr paliwa. Równocześnie auto zużywa nieco więcej gazu (nawet o 30 procent) niż zużywało benzyny. W przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa do kosztów eksploatacji dochodzi jeszcze koszt niewielkiego zużycia benzyny.

W sieci dostępne są tzw. kalkulatory, które pozwalają wyliczyć, po jakim przebiegu zwróci się koszt instalacji LPG do samochodu. Warto pamiętać, że nie są one w stanie precyzyjnie wyliczyć cen. Poza tym te ostatnie ciągle się zmieniają. Jednak z pewnością gaz będzie zawsze tańszy od paliwa.

O czym warto pamiętać po montażu instalacji gazowej w silniku z bezpośrednim wtryskiem?

Źrodło: Wikimedia Commons

Przede wszystkim o tym, aby mieć pełen bak paliwa. Dzięki temu zapobiegnie się zatarciu pompy paliwa, która w niektórych autach może być bardzo droga oraz powstawaniu zanieczyszczeń, np. korozyjnych (jeśli bak jest z metalu), które mogłyby uszkodzić delikatny układ wtryskowy.

Przed podjęciem decyzji o montażu takiej instalacji do auta, trzeba po prostu porządnie się zastanowić i przeliczyć, jakie przebiegi auto pokonuje i jakie są koszty paliwa. Im dłuższe trasy auto pokonuje, tym koszt instalacji zwróci się szybciej.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi