Objawy awarii klimatyzacji samochodowej - kiedy trzeba odwiedzić warsztat?
Kiedy robi się cieplej, coraz więcej osób zaczyna korzystać z klimatyzacji samochodowej. Niestety, może okazać się, że nie działa ona we właściwy sposób, albo w ogóle nie działa. Jak można samodzielnie rozpoznać, że pojawiła się awaria klimatyzacji?
Typowe awarie układu klimatyzacji samochodowej, które wykryje sam kierowca
- Hałasy po włączeniu układu klimatyzacji, dochodzące spod maski samochodu.
Co mogą oznaczać? Uszkodzenie sprężarki klimatyzacji, uszkodzenie sprzęgła sprężarki klimatyzacji, albo łożysk w sprężarce klimatyzacji.
- Przerywana praca układu klimatyzacji: klimatyzacja chłodzi, po minucie albo kilku sekundach przerywa i znów zaczyna pracować.
Możliwa przyczyna: uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji.
- Niska skuteczność klimatyzacji. Pomimo ustawienia jej na silne chłodzenie, nie czuć tego, a powietrze jest ciepłe.
Możliwa przyczyna: zbyt mała ilość czynnika chłodzącego w układzie na skutek nieszczelności. Układ przez to ma bardzo małą wydajność.
- Klimatyzacja jest włączona, ale nie chłodzi powietrza. Zwiększa się zużycie paliwa, lecz nie ma efektu działania klimatyzacji.
Możliwa przyczyna: brak czynnika chłodzącego w układzie na skutek nieszczelności.
- Klimatyzacja jest włączona, ale w ogóle nie chłodzi powietrza. Nie zwiększa się zużycie paliwa.
Możliwa przyczyna: nie działa sprężarka klimatyzacji. Na przykład na skutek uszkodzenia sprzęgła sprężarki.
- Z nawiewów klimatyzacji samochodowej dochodzi niemiła woń, przypominająca stęchliznę.
Możliwa przyczyna: na parowniku klimatyzacji pojawiły się niebezpieczne grzyby i pleśń. Układ należy jak najszybciej zdezynfekować przy użyciu odpowiednich środków chemicznych (bakteriobójczych) albo z zastosowaniem ozonatora.
- Kierowca i jego pasażerowie cierpią na alergie i choroby układu oddechowego, często korzystają z klimatyzacji.
Możliwa przyczyna: układ klimatyzacji samochodowej nie był długo czyszczony. Na parowniku pojawiły się wirusy i grzyby. Są one powodem alergii i problemów zdrowotnych osób, korzystających z klimatyzacji w aucie. Należy jak najszybciej zdezynfekować układ klimatyzacji, za pomocą środków bakteriobójczych do klimatyzacji, albo za pomocą ozonowania.
- Nie można uruchomić układu klimatyzacji, nie można wybrać niektórych, albo jakichkolwiek opcji na panelu sterowania.
Możliwa przyczyna: uszkodzony panel dotykowy, uszkodzone pokrętła panelu sterowania klimatyzacją, uszkodzone przyciski panelu sterowania klimatyzacją. Problem z oprogramowaniem.
- Widoczne ślady korozji na metalowych przewodach klimatyzacji pod maską.
Możliwa przyczyna: trzymanie auta w wilgotnym miejscu, niezabezpieczanie pojazdu przed korozją.
- Widoczne ślady korozji albo mechaniczne uszkodzenia skraplacza klimatyzacji. To chłodnica klimatyzacji, która jest zamontowana obok standardowej chłodnicy samochodowej.
Możliwa przyczyna: chłodnica klimatyzacji może zostać uszkodzona w trakcie kolizji. W nielicznych przypadkach może ulec atakom korozji, albo może zostać uszkodzona kamieniem.
Korozja wewnętrzna może być spowodowana tym, że przez długi czas nie wymieniono filtra osuszacza.
- Plamy oleju na przewodach klimatyzacji, w miejscach ich łączeń.
Możliwa przyczyna: w układzie są nieszczelności. Z układu wycieka gaz chłodniczy, wraz z olejem mineralnym, służącym do smarowania sprężarki klimatyzacji.
- Oblodzenie widoczne przy skraplaczu (chłodnicy klimatyzacji), albo za filtrem osuszaczem.
Możliwa przyczyna: problemy z właściwym przepływem czynnika chłodniczego. Układ trzeba poddać czyszczeniu albo naprawie.
Po stwierdzeniu powyższych objawów awarii układu klimatyzacji, warto wybrać się do warsztatu, aby je usunąć.
Wiosenny serwis klimatyzacji - co może wzbudzić nasz niepokój?
Serwis klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz na rok. Pracownik serwisu podłącza układ do urządzenia obsługi klimatyzacji (stacji klimatyzacji), za pomocą przewodów do specjalnych punktów pod maską auta.
Pracownik musi sprawdzić szczelność układu. Do tego celu służy specjalny czujnik elektroniczny albo czujnik UV. Wcześniej do układu wprowadzany jest gaz obojętny, z odrobiną wodoru (który wykrywa czujnik wodoru) albo fluorescencyjnej farby (którą wykrywa czujnik UV).
Jeśli układ jest nieszczelny - koniecznie należy usunąć nieszczelności. Najczęściej pojawiają się one na łączeniach elementów układu. Jeśli układ jest szczelny: maszyna wtłacza odessany wcześniej czynnik chłodniczy i w razie potrzeby uzupełnia jego poziom. Zazwyczaj kierowca płaci za każde 100g nowego czynnika, jaki został wtłoczony do układu. Wraz z czynnikiem, wtłaczany jest olej mineralny, do smarowania sprężarki.
Zaleca się, aby przy każdym serwisie wymienić filtr kabinowy. Konieczna jest także dezynfekcja nawiewów i parownika klimatyzacji. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wykonuje się ją za pomocą środków bakteriobójczych albo ozonu. Raz na dwa lata (albo po każdej naprawie) powinno się wymienić filtr osuszacz.
Jeśli kierowca chce samodzielnie oczyścić (zdezynfekować) klimatyzację, może to zrobić na dwa sposoby:
- korzystając z małego ozonatora, uruchomionego we wnętrzu auta, przy włączonej klimatyzacji na obiegu zamkniętym (oczywiście, nikogo nie może być we wnętrzu auta);
- korzystając z preparatu chemicznego w formie aerozolu, z którego zrywa się zawleczkę. Preparat umieszcza się za przednimi siedzeniami. Uruchamia się klimatyzację na obiegu wewnętrznym. Z wirusami i bakteriami poradzi sobie tylko środek, mający w swoim składzie składniki biobójcze. Większość dostępnych środków tylko odświeża klimatyzację, a nie zabija zarazków, wirusów i grzybów.
Michał Lisiak