Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Wady i zalety samochodu sportowego

Porady
Redakcja
3 Cze '24 (aktualizacja 5 Cze '24)
Wady i zalety samochodu sportowego

Prawdziwy rasowy samochód sportowy to najczęściej dwudrzwiowe coupe klasy G. Ale do aut sportowych zalicza się też dwudrzwiowe coupe-cabrio, zbudowane od zera na bazie istniejących platform klasy C i D, wykorzystywanych do masowej produkcji innych modeli. Co warto wiedzieć, przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu sportowego?

Czym charakteryzuje się auto sportowe?

Samochód sportowy standardowo ma napęd o wysokiej mocy, układ kierowniczy i zawieszenie zestrojone do jak najlepszego prowadzenia, niski prześwit (albo możliwość regulacji wysokości prześwitu i regulacji siły tłumienia), dwudrzwiowe i niskie nadwozie, sportowe fotele i… kilka innych dodatków. Dodatkowo w autach sportowych producenci najczęściej stosują pastelowe lakiery.

Zalety samochodu sportowego

Większość aut sportowych jest oryginalna, ponadczasowa i rzadko spotykana. W przypadku bardzo drogich samochodów spadek wartości rezydualnej jest bezwzględny i bardzo szybki. Ale w przypadku drogich aut sportowych, produkowanych w niewielkich seriach, może być odwrotnie. Po kilkunastu latach auto, zamiast tracić, może zacząć nabierać wartości.

Auto sportowe zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pojazdów, zwłaszcza tych produkowanych masowo. Jeśli ktoś marzy o oryginalności, drogi samochód sportowy bardziej przyciąga wzrok, niż bardzo droga limuzyna czy SUV.

Taki samochód zapewnia też niepowtarzalne wrażenia za kierownicą, ale tylko podczas jazdy poza miastem. Zwłaszcza wtedy, gdy latem można jednym przyciskiem złożyć dach albo część dachu.

Wady samochodu sportowego

To oczywiste, że samochód sportowy to nie jest auto dla każdego. Zazwyczaj bardzo drogi i na kupno nowego albo kilkuletniego mogą sobie pozwolić nieliczni.

Tak samo, jak na jego utrzymanie. Auto sportowe na pewno nie będzie oszczędne. A ceny części zamiennych będą bardzo drogie. Dlaczego? Bo w przypadku aut sportowych nie stosuje się typowych, masowo produkowanych części, które producenci aut wykorzystują do wielu modeli pojazdów, do wielu silników czy też do wielu skrzyń biegów. Małe serie, wysokie koszty.

Auto sportowe może mieć rzadko spotykane rozmiary felg, opon i tarcz hamulcowych. A to znów koszty.

Samochód sportowy na pewno nie sprawdzi się w roli auta rodzinnego, będącego typowym koniem roboczym do wożenia bagaży i na dojazdy do pracy. Może się sprawdzić jako auto weekendowe, kiedy to znudzona rodzina zechce się przejechać szybkim autem na dalszą lub bliższą przejażdżkę.

Auto sportowe ma niski prześwit, przez co jazda po mieście jest męczarnią. Najmniejsza dziura i próg zwalniający będą ciężką przeszkodą do pokonania. Dla wielu osób bardzo uciążliwa może być także niska pozycja za kierownicą. Taki już urok sportowego auta.

Jeśli masz ochotę kupić sportowe auto – wybierz się do salonu, komisu albo sprzedawcy prywatnego, wsiądź za kierownicę, przymierz się do pojazdu i wykonaj jazdę próbną. To najlepszy sposób, żeby sprawdzić, czy Ty i samochód sportowy stworzycie zgraną parę, czy też już po kilkudziesięciu sekundach powiecie sobie: fajny jesteś, ale poszukam czegoś innego.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi