Najczęstsze przyczyny awarii silników spalinowych
Co sprawia, że diesle i benzyniaki się psują? Co powoduje awarie silników w samochodach? Odrobina wiedzy pomoże unikać awarii. A dzięki temu nie będzie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na naprawy.
Silnik spalinowy to serce samochodu. I równocześnie najdroższa część samochodu, która wymaga odpowiedniego serwisowania oraz odpowiedniej eksploatacji. To właśnie błędy serwisowe, zaniedbania i niewłaściwa eksploatacja aut są najczęstszą przyczyną poważnych awarii silników.
To nieprawda, że każdy silnik spalinowy musi się zepsuć po przekroczeniu większego przebiegu. Są silniki benzynowe, które pracują ponad 300 tysięcy kilometrów bez większych awarii.
Zwolennicy elektromobilności mogą powiedzieć – spalinowe „graty” się psują, trzeba w nich wymieniać rozrząd, osprzęt, oleje. To wszystko jest drogie i niepotrzebne!
Cóż… Silnik elektryczny to bardzo prosty mechanizm. Praktycznie nie ma się w nim co zepsuć, poza wycierającymi się szczotkami.
Jak zatem wyjaśnić to, że w popularnych samochodach elektrycznych trzeba wymieniać silniki elektryczne na przedniej lub na tylnej osi? I jak to wyjaśnić, że ten prosty konstrukcyjnie i niewielki silnik elektryczny kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. 40 tys. zł przy wymianie)? No właśnie…
Silnik czy osprzęt silnika?
I tu mamy problem…
Same silniki rzadko się psują. Najczęściej psuje się ich osprzęt.
Co zaliczymy do osprzętu silnika?
• Układ wtrysku paliwa. Pompę wtryskową (w silnikach z bezpośrednim wtryskiem), listwę wtryskową, wtryskiwacze (pośrednie lub bezpośrednie). Bez paliwa silnik nie pojedzie.
• Układ dolotowy powietrza, często z turbosprężarką i intercoolerem lub kompresorem, z czujnikami mierzącymi ciśnienie i temperaturę powietrza. Bez powietrza silnik nie będzie pracować.
• Sterownik silnika. To mózg, elektroniczny moduł z oprogramowaniem, które zbiera dane z czujników i na ich podstawie reguluje wtryskiem paliwa.
• Układ smarowania. Bez oleju silnik się zatrze.
• Czujniki, które monitorują parametry pracy silnika (np. czujnik prędkości obrotowej), położenie wału korbowego i wałka rozrządu, temperaturę płynu chłodniczego, ciśnienie oleju…
• Czujniki w układzie wydechowym, które też wtrącają się w pracę silnika. Sondy lambda, czujnik ciśnienia różnicowego filtra cząstek stałych, układ SCR z płynem Adblue…
• Układ zapłonowy w benzyniaku, odpowiedzialny za powstawanie iskry.
• Układ wspomagania rozruchu w dieslu, odpowiedzialny za podgrzewanie komór spalania.
• Sprzęgło i dwumasowe koło zamachowe, przenoszące napęd do skrzyni biegów.
• Alternator. Źródło prądu dla całego auta.
Sporo tego. A sam silnik? To metalowa skrzynia z układem korbowo – tłokowym, układem rozrządu, napędem rozrządu, miską olejową, smokiem olejowym, napinaczem, układem zmiennych faz rozrządu, napinaczem napędu rozrządu, kanałami dla płynu chłodniczego, kanałami i węzłami dla oleju silnikowego, uszczelkami…
Najczęstsze przyczyny awarii silników spalinowych
• Niesprawny układ chłodzenia.
Zbyt mała ilość płynu chłodzącego. Zły płyn chłodzący. Niesprawna pompa płynu chłodniczego. Wycieki płynu chłodniczego z chłodnicy. Zapchana chłodnica. Skorodowana chłodnica. Nieszczelna nagrzewnica. Zepsuty termostat.
Do czego to prowadzi? Do przedwczesnego zużycia uszczelek silnika (uszczelki pod głowicą, uszczelki pod pokrywą zaworów, simmerinów wału korbowego wałka rozrządu), do przyspieszonej degradacji oleju silnikowego.
• Niesprawny układ smarowania silnika.
Stary olej silnikowy. Zbyt rzadko wymieniany olej silnikowy, co powoduje też zapchanie filtra oleju. Zapchany smok olejowy.
Do czego to prowadzi? Do problemów z napinaczem łańcucha rozrządu. Do problemów z właściwą pracą układu zmiennych faz rozrządu. Do przyspieszonego zużycia układu rozrządu i korbowo-tłokowego, a także turbosprężarki i kompresora.
• Problemy z napędem rozrządu.
Zbyt rzadka wymiana paska rozrządu. Niereagowanie na hałas z rozrządu, szum w przypadku paska, grzechotanie w przypadku łańcucha.
Do czego to prowadzi? Może doprowadzić do rozregulowania silnika, a także do całkowitego zniszczenia silnika w przypadku zerwania napędu rozrządu.
• Niefachowe naprawy.
Złe dokręcenie śrub po wymianie uszczelek, ze zbyt małą siłą. Niewłaściwe dokręcenie świec zapłonowych lub świec żarowych. Zły montaż cewek. Zły montaż czujników. Niewłaściwy montaż łańcucha lub paska rozrządu.
Brak zachowania czystości podczas napraw, co powoduje dostanie się do silnika ciał obcych. Brak odpowiedniej wiedzy motoryzacyjnej i narzędzi.
• Agresywna jazda.
Agresywna jazda jest źródłem ogromnych przeciążeń mechanicznych i termicznych, co przyspiesza zużycie układu korbowo-tłokowego, napędu rozrządu, turbosprężarki i wielu innych.
• Narażenie silnika na wilgoć.
Wjeżdżanie w głębokie kałuże. Zalanie auta. Stałe parkowanie w wilgotnym miejscu.
Efekty? Uszkodzenia czujników i alternatora. Uszkodzenia sterownika silnika na skutek dostania się do niego minimalnych ilości wilgoci.
• Dynamiczna jazda na zimnym silniku.
W tym przypadku silnik narażany jest na wysokie przeciążenia, gdy olej nie został jeszcze odpowiednio rozprowadzony. Efekt? Przyspieszone zużycie części mechanicznych silnika. A także turbosprężarki, kompresora itd.
• Częsta jazda na krótkich trasach. Częste uruchamianie i wyłączanie silnika po przejechaniu krótkiej trasy.
To najbardziej niszczący sposób eksploatacji silnika, który powoduje przyspieszone zużycie silnika i turbiny, a także alternatora i rozrusznika.
• Nieregularna wymiana świec zapłonowych i świec żarowych.
Przeciąganie okresów wymian. Wpływa to negatywnie na właściwą pracę jednostki napędowej. Powoduje zwiększone zużycie paliwa, szarpanie, falowanie obrotów, problemy z uruchamianiem.
Co najczęściej niszczy osprzęt silnika?
Turbosprężarkę - zły olej silnikowy, niewłaściwa praca układu smarowania, agresywna jazda. Brak schładzania turbiny po zakończonej jeździe.
Wtryskiwacze paliwa wtrysku bezpośredniego, np. Common Rail - nieregularna wymiana filtra paliwa.
Rozrusznik - częste uruchamianie silnika. Wielokrotnie uruchamianie silnika, bez przerwy, gdy ten nie chce zapalić, powodujące przegrzanie.
Michał Lisiak