Jak bezpiecznie korzystać zimą z samochodu?
Zimą pojawia się mnóstwo zagrożeń, które mogą spowodować zniszczenie samochodu albo uszkodzenie jego drogich mechanizmów. Jak tego uniknąć? Warto zastosować się do kilku ważnych zasad, które umożliwią bezpieczną jazdę i eksploatację auta.
W jednym z wcześniejszych artykułów radziliśmy, jak przygotować samochód do zimy. W tym opiszemy, na co zwrócić uwagę podczas uruchamiania auta i wyjeżdżania z zaśnieżonego miejsca, a także podczas jazdy.
Jak przygotować auto do drogi? Jak uruchamiać samochód w trakcie zimy?
Często popełniany błąd przez kierowców: uruchamianie silnika na postoju, rozgrzewanie silnika, włączanie nawiewu na przednią szybę, a potem odśnieżanie i oczyszczanie szyby z lodu. Takie działanie niszczy silnik w przyspieszonym tempie. Na to, żeby z nawiewów zaczęło lecieć ciepłe powietrze, trzeba czasami czekać ponad 15 minut. Za taki sposób odśnieżania samochodu można dodatkowo dostać mandat (w mieście). Silnik auta nie powinien pracować na postoju.
Samochód należy odśnieżyć za pomocą szczotki z bardzo miękkim włosiem, albo specjalnej szczotki silikonowej do śniegu. Dzięki temu nie porysuje się lakieru. Odśnieżyć trzeba całe auto - także jego dach. Następnie należy usunąć lód z szyb, korzystając ze skrobaczki albo rozmrażacza w sprayu. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu auta należy uruchomić silnik, włączyć ogrzewanie na pełną moc (pozwoli to szybciej rozgrzać silnik) i ruszać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której auto ma na wyposażeniu ogrzewanie postojowe. Najnowsze systemy można uruchamiać zdalnie. System taki działa niezależnie od silnika. Rozgrzewa wnętrze auta, a dzięki temu także topi się lód na szybach
Usuwanie lodu z bocznych szyb poprzez opuszczanie i podnoszenie elektrycznie sterowanych szyb oraz usuwanie lodu z przedniej szyby poprzez używanie wycieraczek prowadzi do uszkodzenia mechanizmów elektrycznie sterowanych szyb oraz zniszczenia piór wycieraczek. W przypadku usuwania śniegu z przedniej szyby, można także spalić silnik, napędzający mechanizm wycieraczek.
Czy można dynamicznie jechać zaraz po uruchomieniu silnika?
Samochód potrzebuje co najmniej kilku kilometrów jazdy, aby układ smarowania silnika mógł zapewnić właściwe ciśnienie oleju silnikowego. Niestety, w zdecydowanej większości aut nie stosuje się obecnie wskaźnika, który pokazuje temperaturę oleju silnikowego (wyjątkiem są auta sportowe i nieliczne samochody "cywilne", np. Alfa Romeo 159). Dopiero, kiedy układ zapewni właściwe ciśnienie oleju, w odpowiedni sposób smarowane są wszystkie elementy silnika oraz osprzętu, jak turbosprężarka lub kompresor. W niskich temperaturach olej silnikowy potrzebuje więcej czasu, żeby się rozgrzać. Dlatego w trakcie zimy powinno się unikać bardzo dynamicznej jazdy zaraz po uruchomieniu jednostki napędowej. Warto włączyć ogrzewanie na pełną moc (przyspiesza to rozgrzanie jednostki napędowej) i spokojnie jechać, aż silnik osiągnie temperaturę roboczą.
Ciekawym rozwiązaniem są elektryczne grzałki do silnika, które pozwalają unikać tzw. zimnych startów. Taka grzałka jest podłączona do sieci 230V i jej zadaniem jest rozgrzanie płynu chłodniczego. Grzałka ma też własną, elektryczną pompkę, dzięki której płyn chłodniczy po rozgrzaniu, może krążyć po całym silniku.
Technika jazdy zimą. O czym należy pamiętać, aby jeździć bezpiecznie?
Zimowe nawierzchnie są zdradliwe. Na kierowców czeka bardzo wiele zagrożeń, takich jak zamarznięte kałuże, zamarzający deszcz, duża ilość wody na drodze, pośniegowe błoto. To wszystko sprawia, że trzeba odpowiednio prowadzić auto. O czym warto pamiętać? Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa (w tym system przeciwzderzeniowy) nie uratują samochodu przed wypadkiem, jeśli za kierownicą siedzi bezmyślny i nieostrożny człowiek. Mogą co najwyżej, zmniejszyć straty.
Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa nie zadziałają odpowiednio, jeśli auto nie ma opon przystosowanych do jazdy zimą (zimowych lub całorocznych) lub opony mają bardzo niski bieżnik, a układ hamulcowy jest niesprawny (zużyte tarcze hamulcowe, zużyte klocki hamulcowe, zawodniony płyn hamulcowy). Podczas jazdy zimą należy:
• Unikać gwałtownych ruchów kierownicą. Ruchy muszą być spokojne, gwałtowne mogą spowodować, że auto zachowa się w sposób nieprzewidywalny.
• Zachowywać większy odstęp pomiędzy samochodami. Należy pamiętać o tym, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania może być znacząco dłuższa.
• Unikać jazdy z bardzo dużą prędkością w trakcie opadów i wtedy, gdy jest zagrożenie, że nawierzchnia będzie śliska. W trakcie większych mrozów (powyżej -10 st. C), nawierzchnie dróg są suche. Wtedy można jechać bezpiecznie, z większą prędkością, po autostradzie, albo po drodze szybkiego ruchu.
Jak wyjechać z zaśnieżonego, albo pokrytego lodem miejsca?
Sprawia to problem wielu kierowcom. Niektórzy traktują samochód jak czołg. Kręcą kołami w miejscu sprawiając, że śliskie miejsce robi się jeszcze bardziej śliskie. Do tego wszystkiego, taki sposób ruszania może spowodować przegrzanie oleju przekładniowego w automatycznej skrzyni biegów. Jak zatem bezpiecznie wyjechać z takiego miejsca?
Przede wszystkim trzeba wyłączyć zaawansowany system bezpieczeństwa ESP albo ASR (jeśli w aucie nie ma ESP). Mają one różne nazwy, zależnie od producenta auta. ASR to system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych. Na desce rozdzielczej, albo w okolicach dźwigni zmiany znajduje się jego wyłącznik (albo wyłącznik ESP, który jest systemem nadrzędnym nad ASR). Wyłączenie systemu powoduje zdecydowane ułatwienie przy ruszaniu. Warto też usunąć duże ilości śniegu spod kół, można podsypać pod koła piasek. W przypadku lodu (np. na kostce brukowej albo na betonie), wystarczy zastosować sól, która go rozpuści, albo rozmrażacz do szyb.
Jak unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze?
W trakcie zimy kierowca powinien zachować szczególną ostrożność ze względu na trudne warunki pogodowe, zwłaszcza wtedy, gdy temperatury oscylują w granicach zera. Szczególnie należy uważać na mgły na drogach. Pojawiają się najczęściej wtedy, gdy zmienia się pogoda – ociepla się albo ochładza. Są najbardziej dokuczliwe na drogach poza miastem, gdzie parują pola i łąki. Warto śledzić prognozy pogody i ostrzeżenia o marznącym deszczu. W takie dni po prostu najlepiej unikać jazdy samochodem i komunikacją miejską.
O czym warto jeszcze pamiętać? W trakcie zimy samochodu nie należy myć chyba, że temperatura powietrza jest wyższa niż 8 stopni. Często można spotkać kierowców, którzy korzystają z myjni przy bardzo niskich temperaturach. Myją auto ciepłą wodą, a po chwili jest ono szokowo schładzane ze względu na bardzo niskie temperatury powietrza. Czym to się może skończyć? Odparzaniem lakieru bezbarwnego (łuszczeniem się lakieru bezbarwnego).
Na samym początku zimy warto wlać do baku samochodu z silnikiem diesla deprasator. To specjalny środek, który zapobiega wytrącaniu się parafiny z oleju napędowego, w niskich temperaturach.
Dobrze jest też pamiętać o tym, żeby utrzymywać w baku większe ilości paliwa. Zapobiegnie to skraplaniu się wody w baku. Może ona powodować korozję baku (metalowego), a kawałki skorodowanego metalu mogą zapchać wtryskiwacze w silnikach z układami bezpośredniego wtrysku paliwa.
Michał Lisiak