Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Klakson – kiedy możemy go użyć?

Porady
Zdjęcie autora - Agnieszka GałaAgnieszka Gała
28 Lut '22
Klakson – kiedy możemy go użyć?Źródło: Wimimedia Commons

Sygnał dźwiękowy w samochodzie jest powszechnie używany przez wielu kierowców. Jednak czy powinniśmy używać go w mieście? Czy zwracanie uwagi innemu kierowcy przez „trąbnięcie” jest dopuszczalne? Jaki mandat zapłacimy za nieodpowiednie użycie klaksonu?

Obowiązujące przepisy Prawo o ruchu drogowym ściśle określają stosowanie sygnału dźwiękowego oraz świetlnego. W Polsce korzystanie z sygnałów świetlnego i dźwiękowego w obszarze zabudowanym jest zabronione, chyba że istnieje konieczność ostrzeżenia innych o niebezpieczeństwie.

Klakson kiedy możemy go użyćŹrodło: Wimimedia Commons
Klakson kiedy możemy go użyć

Kiedy należy używać klaksonu?

  • Gdy może dojść do stłuczki lub wypadku drogowego: Żaden kierowca nie jest doskonały. Być może jesteś w martwym polu, a kierowca zaczyna wjeżdżać na Twój pas. W tej sytuacji masz pełne prawo zatrąbić, aby ostrzec drugiego kierowcę o swojej obecności,
  • Kiedy pieszy jest w niebezpieczeństwie. Jeśli pieszy nie zwraca uwagi i ma zamiar przejść przed Twoim pojazdem lub pojazdem innej osoby, naciśnięcie klaksonu może uratować życie. Nie trąb jednak na pieszych lub rowerzystów, którzy przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj wchodzący na przejście oraz znajdujący się na nim pieszy ma pierwszeńtwo,
  • Używaj sygnału dźwiękowego zawsze, aby ostrzec o niebezpieczeństwie.

Niedopuszczalne jest „trąbienie” w celu ponaglania, czy zwrócenia uwagi innego uczestnika ruchu drogowego. Zabronione jest również ostrzeganie światłami drogowymi w przypadku, kiedy może to spowodować oślepienie innych kierowców. Poza terenem zabudowanym, w czasie złych warunków pogodowych ograniczających widoczność, kierujący jest zobowiązany do użycia sygnałów dźwiękowych w trakcie wyprzedzania lub omijania. Sygnał powinien składać się z kilku krótkich sygnałów użytych w trakcie manewru.

Obowiązujący taryfikator mandatów za nadużywanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych przewiduje karę w wysokości 100 zł.

Sprawdź również inne tematy z sekcji Porady 

Podziel się ze znajomymi