Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Używane auto z napędem hybrydowym – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Porady
Redakcja
10 Lip '23
Używane auto z napędem hybrydowym – na co należy zwrócić szczególną uwagę?Źródło: Toyota Motor Poland

Na rynku samochodów używanych pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży pojazdów z napędem hybrydowym, egzemplarzy nowych, kilkuletnich albo ponaddwudziestoletnich; aut miejskich klasy B, kompaktów, kombi, SUV-ów i eleganckich limuzyn. Wybór jest spory. Każdy samochód używany trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem, a w przypadku auta z napędem hybrydowym trzeba zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, charakterystyczne tylko dla tego rodzaju pojazdów.

Hybryda hybrydzie nierówna

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na zakup samochodu z napędem hybrydowym, musi pamiętać o tym, że jest wiele rodzajów hybryd. Tylko najnowsze hybrydy PHEV umożliwiają ładowanie baterii z gniazdka 230V (albo z ładowarki) i pozwalają na przejechanie w trybie elektrycznym (tylko silnik elektryczny) po mieście do 50 kilometrów. W starszych autach w trybie elektrycznym można pokonać do 3 kilometrów. W jeszcze innych – ani kilometra, dlatego, że silnik elektryczny służy tylko do wspomagania silnika spalinowego, aby zmniejszać zużycie paliwa.

Źrodło: Toyota Motor Poland

Sprawdzenie używanej hybrydy przed zakupem – krok po kroku

Sprawdzanie auta z napędem hybrydowym nieznacznie różni się od kontroli stanu technicznego samochodu ze standardowym napędem diesla albo benzynowym.

• Jak w każdym aucie, warto zacząć od sprawdzenia pojazdu po numerze VIN.

• Kolejny krok to obejrzenie auta „na żywo” i jazda próbna.

• Następnie pojazd należy sprawdzić w SKP, gdzie skontrolowany zostanie stan zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego i podwozia auta.

• Ostatni krok to sprawdzenie auta w warsztacie. W przypadku pojazdu hybrydowego powinien być to warsztat, który ma możliwość zdiagnozowania stanu układu zarządzania energią, baterii litowo – jonowej (albo wykonanej w innej technologii), systemów chłodzenia baterii itd. Można wizytę podzielić na dwa miejsca: w pierwszym, standardowym warsztacie dokonać sprawdzenia stanu silnika, skrzyni biegów i wyposażenia pojazdu, a w wyspecjalizowanym skontrolować stan baterii i układu zarządzania energią.

Źrodło: Wikimedia Commons

Samochód hybrydowy z instalacją LPG

Takie samochody z instalacją LPG są często używane przez tradycyjnych taksówkarzy, a także taksówkarzy pracujących dla aplikacji (Wolt, Bolt, Uber itd.), dostawców jedzenia, przedstawicieli handlowych itd. Są wykorzystywane do ciężkiej pracy, a dodatkowo, mają generować jak najniższe koszty utrzymania. Dlatego montuje się w nich instalacje gazowe, stosuje przeglądy long – life (wymiana oleju co 30, 40 a nawet 60 tys. km). Z racji tego, że są przede wszystkim eksploatowane w miastach i uruchamiane po kilkadziesiąt razy dziennie, są bardzo mocno zużyte. Pomimo młodego wieku, trzeba będzie w nich wymienić cały szereg części (rozrusznik, dwumasowe koło zamachowe ze sprzęgłem, części układu hamulcowego itd.). Silnik takiego auta będzie zużyty i wymęczony, podobnie jak skrzynia biegów. Z racji przewożenia pasażerów, albo towarów (w autach firmowych, które mogły też być wykorzystywane jako lekkie auta transportowe) wnętrze takich pojazdów też może być mocno wyeksploatowane.

Automatyczna skrzynia biegów CVT i podzespoły towarzyszące

Samochody z napędem hybrydowym nie mają standardowych, manualnych skrzyń biegów. Najczęściej wyposaża się je w bezstopniowe skrzynie automatyczne CVT. Przed zakupem auta trzeba dokładnie zweryfikować stan automatu, a także podzespołów układu przeniesienia napędu.

Niektóre modele automatycznych skrzyń biegów CVT mają fatalne opinie wśród użytkowników i są uważane za bardzo awaryjne. Co gorsze, naprawa takiej skrzyni jest bardzo droga (wymiana pasa transmisyjnego może kosztować 10 tys. zł).

Wpływ na problemy ze skrzynią biegów może mieć niewłaściwe serwisowanie. Poprzednik mógł oszczędzać na wymianach oleju przekładniowego, które do tanich nie należą (ok. 1000 zł).

Bateria litowo – jonowa wraz z układem zarządzania baterią auta

Źrodło: Photo by Conscious Design on Unsplash

W tym przypadku trzeba dokładnie sprawdzić pojemność baterii, jej sprawność, a także sprawność układu chłodzenia. W hybrydach zdarzało się, że usterka wentylatora chłodzącego, albo rezygnacja z wymiany filtra tegoż wentylatora powodowała uszkodzenie baterii. W pojazdach, w których bateria uległa zużyciu albo awarii, trzeba liczyć się z wydatkiem od 5 do 10 tys. zł, za regenerację albo montaż nowej baterii (zamiennika). Specjaliści muszą skontrolować poprawność pracy układu zarządzania energią. Warto pamiętać, że układ chłodzenia baterii może być sprzężony z układem klimatyzacji pojazdu.

Oświetlenie wykonane w technologii LED

Teoretycznie, lampy w technologii LED powinny wystarczyć na całe techniczne życie auta. W praktyce pojawiają się awarie, które są spowodowane przez wiele czynników: wilgoć, która dostaje się do środka, źle zaprojektowane wnętrze, w którym dochodzi do przegrzewania się poszczególnych elementów, podzespoły niskiej jakości itd. Za wymianę kompletnego, przedniego reflektora, wykonanego w technologii LED, trzeba zapłacić od 4 do 18 tys. złotych (w zależności od auta). Sytuację ratuje możliwość regeneracji takiego reflektora w polskiej firmie.

Uszkodzony monitor dotykowy

Nowoczesne auta wyposażone są w monitory wyświetlające informacje (często zastępujące deskę rozdzielczą) oraz w monitory dotykowe, służące do sterowania wyposażeniem pojazdu.

Awarie tychże urządzeń nie są wcale takie rzadkie. Nie każdy użytkownik auta ma delikatne paluszki.

Wymiana uszkodzonego monitora może kosztować kilkanaście tys. złotych. Dlaczego? Cóż, nie bez powodu w samochodach stosowane są wyświetlacze o dziwnej przekątnej. Na przykład 6,5 cala zamiast masowo produkowanego 7 cali, 8,8 cala zamiast masowo produkowanego 10 cali itd.

Źrodło: Photo by Austin Park on Unsplash

Pamiętaj o drogich częściach serwisowych

Niektóre części serwisowe do hybryd są dużo droższe, niż stosowane w standardowych autach. Nabywcy nie powinny zdziwić świece zapłonowe po ponad 100 zł/sztuka, czy też droższy akumulator rozruchowy 12V (zazwyczaj w hybrydzie stosuje się AGM albo EFB).

Hybryda może też cierpieć na typowe przypadłości zwykłego benzyniaka (lub diesla)

Auto z napędem hybrydowym może „chorować” też na typowe problemy aut używanych z silnikami benzynowymi (i diesla, bo hybrydy z dieslami produkowali Francuzi).

• Używana hybryda mogła przeżyć wypadek albo zalanie.

• Auto może mieć mocno zużyty silnik.

• Samochód może mieć uszkodzone wyposażenie elektryczne i elektroniczne.

• Auto może być skorodowane, a jego warstwa lakiernicza zaniedbana, popękana, łuszcząca się.

• Wiele podzespołów wyposażenia wnętrza może nie działać.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi