Jak dobrać box dachowy?
Brakuje miejsca we wnętrzu samochodu? Dobrym rozwiązaniem może być bagażnik dachowy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowy lub używany box dachowy?
Box dachowy to bagażnik, który montuje się w razie potrzeby, a kiedy jej nie ma, demontuje się go, aby nie powodować zwiększonych oporów powietrza i nie zwiększać niepotrzebnie zużycia paliwa (lub energii). W naszym kraju boxy dachowe są często nazywane trumnami…
Na szczęście boxów nie produkuje się z drewna. Standardowo, zewnętrzna pokrywa wykonana jest z mocnego tworzywa sztucznego (najczęściej z ABS albo HDPE). Jego konstrukcja wewnętrzna może być wzmocniona metalem, ale są też boxy w których część do przewożenia bagażu jest całkowicie wykonana z tworzywa. Kształt urządzenia jest zawsze aerodynamiczny.
Box dachowy zbudowany jest z dwóch zasadniczych części:
• bagażnika bazowego, czyli podstawy, która mocowana jest do dachu za pomocą poprzeczek. Jest on dopasowany do relingów albo do krzywizny dachu, jeśli auto nie ma fabrycznych relingów. Ten element jest najczęściej wykonany z lekkiego metalu;
• zasadniczego boxu, czyli pojemnika do przewozu bagażu.
Ewentualnie mogą być zastosowane dodatkowe, demontowane elementy montażowe.
Box dachowy jest zamykany na kluczyk, choć nie jest to skomplikowany mechanizm. Złodziej sobie z nim poradzi. Zresztą, po co miałby walczyć z mechanizmem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obudowa boxu wykonana jest z tworzywa, tzw. twardego plastiku. Dwa mocne uderzenia młotkiem i złodziej ma dostęp do boxu. Dlatego lepiej nie przechowywać w boxie wartościowych rzeczy.
Czy możesz zamontować box dachowy w swoim samochodzie?
Jeśli auto ma dach panoramiczny, nie ma mowy o stosowaniu boxu dachowego. Taki dach nie jest wystarczająco wytrzymały. Przed decyzją o zakupie nowego lub używanego boxu dachowego, koniecznie zajrzyj do instrukcji auta. Sprawdź, czy w danym modelu można zamontować box dachowy. Wszystko zależy od wytrzymałości dachu. Jeśli nie ma informacji w instrukcji, zapytaj w Autoryzowanej Stacji Obsługi albo u importera auta. Są specjalne infolinie, jest wsparcie techniczne. Nigdy nie stosuj samowolki. To prawda, box dachowy da się zamontować w każdym samochodzie. Dla chcącego nic trudnego. Tylko później będą problemy.
Co możesz przewozić w boxie dachowym?
Wszystko zależy od jego wielkości. Do boxu można zapakować ubrania, składany namiot, sprzęt sportowy, na przykład narty albo deskę snowboardową. Box nie jest odporny termicznie ani na chłód ani na upał. Dlatego latem nie przewoź w nim artykułów spożywczych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając box dachowy?
• Na pojemność i ładowność boxu dachowego. Teoretycznie, jedno z drugim powinno iść w parze. Im bardziej pojemny box, tym większa jego ładowność. Ale w praktyce tak nie jest. Wszystko zależy od konstrukcji boxu. Ten o większej pojemności może mieć mniejszą ładowność od tego o mniejszej pojemności. Standardowo boxy mają pojemność od 300 do 600 litrów.
• Na to, w jaki sposób box dachowy się otwiera. W boxie może unosić się część górna, co nie jest jednak zbyt wygodne przy rozładunku. O wiele wygodniejsze są boxy dachowe, w których są otwierane boki. Czasem bagażnik dachowy pozwala w trakcie załadunku na wysunięcie elementu transportowego poza obrys dachu auta.
• Na długość dachu samochodu. Zgodnie z zasadami, box dachowy nie może być dłuższy od dachu (nie może wystawać poza obręb dachu auta). Najlepiej, jeśli będzie krótszy minimum 10 cm od długości dachu samochodu.
• Na maksymalny ciężar, jaki może unieść dach auta. Zajrzyj do instrukcji swojego auta albo odwiedź ASO. Jeśli dach jest przystosowany do uniesienia 75 kg, wybierz box o ładowności do 50 kg. Pamiętaj, że box też ma swoją wagę, tak samo, jak jego mocowanie.
• Na łatwość montażu i demontażu boxu. Czyli na konstrukcję mechanizmu.. W przypadku niektórych boxów, demontaż części transportowej wymaga zastosowania narzędzi. W innych z kolei stosuje się systemy ułatwionego montażu.
• Na zastosowanie we wnętrzu boxu specjalnych zaczepów, pasów i siatek, które pozwalają utrzymać przewożone rzeczy w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie każde hamowanie i dodanie gazu będzie powodować przesuwanie się cięższych rzeczy we wnętrzu boxu. • Box dachowy powinien posiadać europejskie certyfikaty bezpieczeństwa.
Na co zwrócić uwagę, kupując używany box dachowy?
Sprawdź, czy box nie jest popękany. Klejenie twardego tworzywa jest wyjątkowo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem może być spawanie tworzywa, co jest jednak pracochłonne.
Sprawdź, czy box jest kompletny, czy odpowiednio działa zamykanie, a także w jakim stanie jest jego podstawa, która jest mocowana do samochodu.
Jazda z zamontowanym boxem dachowym
Jeśli na dachu auta jest zamontowany box dachowy, to trzeba przede wszystkim liczyć się z dodatkowymi oporami powietrza. Zwiększają one zużycie paliwa (albo energii w aucie elektrycznym). W przypadku aut benzynowych lub diesli box dachowy zwiększy zużycie paliwa o ok. 0,6 – 1,0 litra na 100 km.
Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Mając zamontowany box dachowy, należy unikać szybkiej jazdy i szybkiego wchodzenia w zakręty. Samochód obciążony boxem dachowym może zachować się w zaskakujący sposób. Przewożone bagaże trzeba rozmieścić w równomierny sposób we wnętrzu bagażnika.
Michał Lisiak