Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Co to jest dekontaminacja? Kiedy się ją stosuje?

Porady
Redakcja
8 Lip '24
Co to jest dekontaminacja? Kiedy się ją stosuje?Źródło: McLaren

Dekontaminacja to modne słowo, które jest bardzo często używane w ostatnich latach przede wszystkim przez specjalistów z branży autodetailingu. Co oznacza ten tajemniczy termin?

Dekontaminacja to nic innego jak różne procesy, składające się na dokładne wyczyszczenie auta i przygotowanie go do dalszych zabiegów estetycznych, pielęgnacyjnych albo zabezpieczających. Obejmuje jedynie zewnętrzną warstwę powłoki lakierniczej, czyli lakier bezbarwny.

Źrodło: Photo by lucas clarysse on Unsplash

Standardowa powłoka lakiernicza we współczesnym samochodzie składa się z czterech warstw:

• powłoki antykorozyjnej, nakładanej bezpośrednio na metal karoserii;

• warstwy wyrównującej nierówności i zwiększającej przyczepność lakieru właściwego;

• lakieru bazowego (lakieru właściwego) nadającego kolor i dodatkowe efekty (lakier metalizowany wzbogacany jest drobinkami metalu, a perłowy - proszkiem perłowym);

• zewnętrznej warstwy lakieru bezbarwnego, który chroni lakier bazowy i całą karoserię przed warunkami atmosferycznymi, a poza tym nadaje połysk.

Źrodło: Photo by Francis Painchaud on Unsplash

Dekontaminacja nadwozia samochodu (dekontaminacja karoserii) stosowana jest:

• przed polerowaniem lakieru;

• przed położeniem powłoki ceramicznej;

• przed oklejeniem karoserii za pomocą folii (ochronnej bezbarwnej albo kolorowej);

• przed położeniem wosku hybrydowego (wosku z dodatkiem ceramiki);

• przed położeniem wosku – większość kierowców tego nie stosuje, choć powinno się to robić.

Dekontaminacja nadwozia polega na kompleksowym programie dokładnego czyszczenia nadwozia auta z wszelakiego typu zanieczyszczeń. Może być wykonana w ciepłych temperaturach, w trakcie suchych dni.

Samochód powinien być zabezpieczony przed deszczem, wiatrem, piaskiem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nadwozie auta musi zostać spryskane wodą. Ma to na celu usunięcie luźnego kurzu i piasku. Kolejny krok to pokrycie nadwozia auta pianą aktywną. Pianę aktywną nakłada się za pomocą pianownicy ręcznej albo zamontowanej na myjkę wysokociśnieniową. Po spłukaniu piany rozpoczyna się mycie właściwe samochodu za pomocą miękkiej gąbki i szamponu bez wosku. Specjaliści stosują metodę na dwa wiadra. W jednym z nich znajduje się czysta woda. Przed zanurzeniem gąbki we wiadrze z wodą i szamponem, gąbka jest zawsze płukana. Nadwozie auta zostaje następnie spłukane i osuszone.

Źrodło: Photo by Brad Starkey on Unsplash.

Kolejny krok to zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących: do usuwania osadów metalicznych (np. z klocków hamulcowych), do usuwania śladów po owadach, do usuwania smoły. Potem należy umyć szyby.

Źrodło: Photo by Pasqualino Capobianco on Unsplash

W następnej kolejności następuje glinkowanie nadwozia samochodu. To najbardziej pracochłonny i czasochłonny etap. Jego celem jest usunięcie zanieczyszczeń, które wtopiły się w lakier samochodu. Aby ułatwić sobie glinkowanie, można zastosować kosmetyk zapewniający poślizg.

Po zakończonym glinkowaniu nadwozie powinno zostać odtłuszczone za pomocą bezpiecznego dla lakieru odtłuszczacza. Po jego odparowaniu proces dekontaminacji jest zakończony.

Źrodło: Photo by Wes Hicks on Unsplash

Dekontaminacja to wstęp do dalszych prac nad powłoką lakierniczą samochodu. Można ją wykonać samodzielnie, będzie trwać ok. 3 godzin w przypadku auta z nadwoziem typu kompakt.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi