Nowe Audi Q6 e-tron 2024 w dwóch smakach
Rodzina elektrycznych modeli Audi powiększyła o model z cyfrą „6” w nazwie. Nowy SUV, zbudowany na koncernowej płycie podłogowej PPE, będzie dostępny do zamawiania na początku drugiego kwartału br. Wtedy też importer ogłosi ceny Q6 e-tron w Polsce.
Audi Q6 e-tron powstało na zaawansowanej technologicznie platformie PPE, podobnie jak zaprezentowane w styczniu bieżącego roku Porsche Macan E. Premiery obu modeli Grupy Volkswagen spodziewaliśmy się dużo wcześniej, jednak prace badawczo-rozwojowe opóźniły się z powodu problemów technicznych z oprogramowaniem. Jak zapowiada generalny importer, nowe Audi Q6 e-tron będzie można zamawiać na początku drugiego kwartału bieżącego roku. Wtedy też zostaną ogłoszone ceny. Dla porównania, oferta na rynku niemieckim startuje od kwoty 74 700 euro – to około 10 tys. euro mniej niż wynosi cena wywoławcza elektrycznego Macana.
Audi Q6 e-tron ma następujące wymiary nadwozia: 4771 milimetrów długości, 1993 mm szerokości oraz 1648 mm wysokości, natomiast 2899 mm przypada na rozstaw osi. Walory użytkowe pojazdu podnoszą nie tylko mający 64 litry schowek pod maską silnika, ale również tylne oparcia składane osobno (40:20:40). W zależności od konfiguracji kabiny bagażnik oferuje od 526 do maksymalnie 1529 litrów pojemności.
Nowe Audi Q6 e-tron 2024 – napęd
W początkowym okresie pojawią się dwa warianty modelowe quattro: Audi Q6 e-tron oraz SQ6 e-tron. Dopiero później dołączą do nich konfiguracje tylnonapędowe. Nowy SUV bawarskiej marki został wyposażony w zespół akumulatorów litowo-jonowch o łącznej pojemności 100 kWh brutto (94,9 kWh netto). Jak wskazują dane techniczne, maksymalny zasięg dochodzi do 625 kilometrów. Odmiana rozwijająca moc 285 kW (czyli 388 KM) przyspiesza od 0 do 100 km/h w około 5,9 sekundy, natomiast topowe Audi SQ6 e-tron (moc systemowa rzędu 380 kW, czyli 517 KM) wykona ten sam manewr w 4,3 sekundy. Maksymalne prędkości obu wersji wynoszą odpowiednio 210 lub 230 km/h.
Dzięki technologii 800 V i standardowej maksymalnej mocy ładowania 270 kW możliwe są krótkie postoje na „tankowanie”. Przy odpowiedniej infrastrukturze (standard HPC) akumulator napełnimy energią potrzebną do pokonania 255 kilometrów w zaledwie 10 minut. Ubytek prądu z 10 do 80% kierowca może uzupełnić w około 20 minut od momentu podłączenia auta to sieci.
Audi zmierza ku elektromobilności
Bawarski koncern z Ingolstadt, podobnie jak wielu innych producentów w branży motoryzacyjnej, jest w trakcie transformacji polegającej na stopniowym przechodzeniu na elektromobilność, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w nazewnictwie modeli niemieckiej marki. Zgodnie z nową nomenklaturą Audi, samochody z napędem elektrycznym będą miały w nazwie cyfrę parzystą, zaś odmiany spalinowe oraz hybrydy Plug-in (PHEV) – cyfrę nieparzystą.