Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Honda CR-V hybrid: zamiast diesla

Testy i prezentacje
Zdjęcie autora - Piotr MieszkowskiPiotr Mieszkowski
14 Lip '21
Honda CR-V hybrid: zamiast dieslaŹródło: IBRM Samar

Gdy pojawiła się na rynku w połowie lat 90., wzbudzała sensację. Dziś trudno wyobrazić sobie bez niej rynek crossoverów i SUV-ów. Czy wersja hybrydowa Honda CR-V odniesie sukces?

Pierwsza Honda CR-V, bazująca na kompaktowym modelu Civic, zaprezentowana została w 1995 roku i z miejsca wzbudziła zaskoczenie znawców motoryzacji. Pojawiły się pytania: „Po co budować czteronapędowe, uterenowione auto z samonośnym nadwoziem? Przecież nie poradzi sobie w trudnym terenie”. Okazało się jednak, że Japończycy dobrze wyczuli rynek i już pierwsza Honda CR-V stała się sukcesem sprzedażowym i produkowano ją przez siedem lat, do 2002 roku. Warto zaznaczyć przy tym, że nie była projektem pionierskim, a odpowiedzią na produkowaną od 1994 roku Toyotę RAV4, która do dziś jest rynkowym bestsellerem. Nazwę modelu można rozszyfrować jako Compact Recreational Vehicle, czyli kompaktowy samochód turystyczny.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Kolejne generacje uterenowionej Hondy, jak to w motoryzacji bywa, rosły. A już szczególnie duża na tle pierwszej wersji modelu, była produkowana w latach 2012-2018 CR-V IV. Prawdziwym jednak przełomem stała się piąta generacja, zaprezentowana w 2018 roku, gdy CR-V po raz pierwszy wystąpiło także w wersji siedmioosobowej. Japoński producent twierdzi, że obecna Honda CR-V, to już jakość segmentu premium. Czy rzeczywiście tak, jest? Przyjrzeliśmy się temu autu.

Styl

Linia boczna japońskiego SUV-a jest bardzo podobna, niemal identyczna, jak w czwartej generacji tego auta. CR-V nr pięć prezentuje się jednak dużo nowocześniej, w czym zasługa innowacyjnie zaprojektowanego przodu i tyłu nadwozia. Przednie reflektory oraz pas nasuwają skojarzenia z innymi modelami Hondy, w tym z kompaktowym Civikiem i mniejszym crossoverem HR-V. Zgodnie z obowiązującymi na rynku trendami, oświetlenie CR-V stało się w pełni LED-owe. Tym, co zdecydowanie odróżnia najnowszą Hondę CR-V od poprzednich, to tylne światła, które nie są, jak wcześniej, pionowe. Mają także elementy poziome, zachodzące na pokrywę bagażnika i są połączone biegnącym pod tylną szybą chromowanym pasem z umieszczonym na nim znaczkiem Hondy, co dodaje autu elegancji.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Materiały użyte do wykończenia wnętrza są bardzo dobrze spasowane, jednak jak na auto aspirujące do segmentu premium, zbyt dużo jest tu twardych plastików. Wnętrze ożywiają metaliczne elementy polerowane, a także panele ozdobne, przypominające drewno. Przez szeroki, miękki panel z precyzyjnie wykonanymi przeszyciami, przechodzi elegancka wstawka w kolorze połyskującej czerni. Z myślą o wygodzie pasażerów, górne sekcje drzwi wykonano z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Ponadto dolne partie deski rozdzielczej poprowadzono wyżej, dzięki czemu w pierwszym rzędzie foteli zwiększyła się przestrzeń na stopy.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Napęd

Honda CR-V numer 5. początkowo oferowana była z jednym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 litra i dwóch wariantach mocy: 173 oraz 193 KM. Słabsza jednostka dostępna była wyłącznie ze skrzynią manualną, zaś osoby preferujące automat, miały do dyspozycji mocniejszą wersję silnikową.

Nieco później do oferty dołączyła odmiana z napędem hybrydowym 2.0 i-MMD osiągająca moc 184 KM, wyposażona w automatyczną skrzynię 1e-CVT. Wersja z napędem na wszystkie koła, dostępna od konfiguracji wyposażenia Elegance, kosztuje o około 8,5 tys. zł więcej niż odmiana wyłącznie przednionapędowa. Podążając za rynkowymi trendami, japoński producent nie przewiduje wersji z silnikiem wysokoprężnym, którą zastąpił napęd hybrydowy. Obecnie na polskim rynku SUV ten oferowany jest wyłącznie z takim napędem.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Funkcjonalność

Obecna Honda CR-V ma bardzo podobne wymiary do poprzedniej generacji i jest nawet o 5 mm krótsza, za to o 4 cm wyższa i 3,5 cm szersza. Ma o 30 mm większy rozstaw osi, co istotnie wpłynęło na ilość miejsca dla pasażerów. Przednie fotele są wygodne, a widoczność i ergonomia jest bez zarzutu. Pasażerowie tylnej kanapy mają dużo przestrzeni zarówno nad głową, jak i na nogi, a dzięki temu, że tunel środkowy nie jest duży, mogą na niej śmiało podróżować trzy dorosłe osoby. Najwygodniej jednak będzie z tyłu dwójce pasażerów, którym podróżowanie umili miękki podłokietnik, wyposażony w dwa uchwyty na napoje. Do auta można zamówić trzeci rząd siedzeń, jednak nie liczmy, że miejsca będzie tam na tyle dużo, by było wygodnie osobom dorosłym.

Masa własna Hondy CR-V zwiększyła się o ok. 40 kg, zaś bagażnik zmalał o 28 litrów i liczy teraz 561 litrów. Zwiększyła się za to powierzchnia podłogi bagażnika, która jest dłuższa o 250 mm i szersza o 160 mm. Bagażnik ma dwustopniową regulację wysokości, co pozwala stworzyć płaską powierzchnię transportową do przewozu dużych przedmiotów. Klapę bagażnika można otworzyć wykonując ruch stopą pod tylnym zderzakiem, co jest szczególnie przydatnym rozwiązaniem, gdy użytkownik ma zajęte ręce. Odmiana 7-osobowa, przy złożonym trzecim rzędzie, dysponuje bagażnikiem o pojemności 472 litrów.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Technologia

W Hondzie CR-V znalazł się zestaw zegarów z centralnie umieszczonym, dużym, kolorowym, siedmiocalowym wyświetlaczem TFT-LCD interfejsu kierowcy DII (Driver Information Interface), po bokach którego umieszczono wskaźniki temperatury cieczy chłodzącej oraz poziomu paliwa w zbiorniku. W skład interfejsu DII wchodzi duży, cyfrowy prędkościomierz oraz liniowy obrotomierz. Dolną część wyświetlacza zajmuje spory obszar, w którym kierowca może przełączać się między różnymi ekranami informacyjno-rozrywkowymi, w tym instrukcjami nawigacyjnymi, wiadomościami SMS i email (z funkcją głosowej aktywacji odpowiedzi), informacjami o ścieżce audio, o kontaktach na smartfonie, danymi dotyczącym pracy układu AWD informacjami dotyczącymi statusu pojazdu.

Przeglądanie i wybieranie informacji, które mają się pojawić na wyświetlaczu DII, odbywa się za pośrednictwem przycisków umieszczonych na lewym ramieniu kierownicy. Kierowca może przeglądać tryby DII, dostosowywać ustawienia do własnych potrzeb, wyszukiwać alfabetycznie kontakty i utwory muzyczne, a także wybierać informacje, jakie mają się pojawiać na wyświetlaczu interfejsu. W lewym ramieniu kierownicy umieszczono także zintegrowane elementy sterujące, przeznaczone do obsługi telefonu Bluetooth HandsFreeLink. Takie połączenie sterowania kciukami i wyświetlania danych wprost przed oczami kierowcy znacznie ogranicza stopień jego dekoncentracji podczas jazdy. Z kolei przyciski na prawym ramieniu kierownicy sterują tempomatem adaptacyjnym i systemami asystenckimi.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Oprogramowanie Honda Connect drugiej generacji zastosowane w CR-V oferuje integrację ze smartfonami za pośrednictwem aplikacji Apple CarPlay lub Android Auto (opcja dostępna na wybranych rynkach). Integracja z aplikacją Apple CarPlay oznacza, że kierowca ma wszystkie funkcje iPhone’a na wyciągnięcie ręki, a do obsługi może używać wyświetlacza Hondy CR-V lub komend głosowych Apple Siri. Tym sposobem ogranicza się czynniki odwracające uwagę kierowcy od drogi. Ma on też do dyspozycji takie aplikacje jak Google Maps, Google Now i wiele innych, zależnie od rynku, w tym do przesyłania wiadomości oraz odtwarzania muzyki.

Jazda

Osoby, które zdecydują się na zakup Hondy CR-V nie będą rozczarowane. To duży, dojrzały i wygodny SUV, który bardzo dobrze się prowadzi. Jego zalety docenią na pewno posiadacze większych rodzin, dla których CR-V z uwagi na duże możliwości przewozowe, będzie świetnym wyborem na dalekie podróże. Jednak także w mieście auto dobrze się sprawdzi, daje poczucie wysokiego komfortu i bezpieczeństwa.

W naszym teście mieliśmy okazję jeździć autem wyposażonym w napęd hybrydowy noszący oznaczenie i-MMD, który wykorzystuje silnik benzynowy 2.0 i-VTEC oraz dwa silniki elektryczne. Jednostka spalinowa przeważnie nie napędza kół, zaś w trybie hybrydowym tylko wytwarza energię, trafiającą do generatora, czyli silnika elektrycznego, a następnie do silnika elektrycznego napędzającego przednie koła lub wszystkie. Kierowca może skupić się na prowadzeniu i wyżej opisane procesy przenoszenia napędu obserwować na wyświetlaczu.

Konfiguruj
Play

Konfiguracja

Gotowe

Osiągi hybrydowej Hondy CR-V są całkiem przyzwoite, jak na niemałe, ważące blisko 1700 kg auto. Auto dysponuje mocą 184 KM i 305 Nm momentu obrotowego, zaś sprint do setki zajmuje mu 9,2 sekundy. W czasie ruszania i przyspieszania czuć zalety szybko reagującego napędu elektrycznego. Z kolei mocniejsze wciśnięcie pedału gazu lub jazda z wyższymi prędkościami oznacza większy udział jednostki spalinowej. CR-V hybrid może się poruszać tylko na prądzie, w trybie EV włączanym przyciskiem z tym oznaczeniem, jednak wyłącznie na dystansie do 2 km. Tylko na tyle wystarcza mała bateria litowo-jonowa, zaś auto w trakcie jazdy w trybie EV wydaje cichy sygnał ostrzegawczy dla przechodniów. Ten napęd wydaje się optymalny w jeździe w cyklu mieszanym. Średnie zużycie paliwa według norm WLTP wynosi 7,4 l/100 km. Nasze doświadczenie wskazywało na wynik zbliżony do 8,1 l/100 km.

Na uwagę zasługuje także dobre wyciszenie wnętrza. Producent chwali się, że to efekt zastosowania systemu aktywnej redukcji hałasu. Piąta generacja modelu CR-V ma także lepiej znosić jazdę w trudniejszym terenie. W tym celu zwiększono o 36 mm prześwit auta (ze 155 do 191 mm) oraz zastosowano nowe oprogramowanie wspomagające wersję AWD.

Koszty

Ceny Hondy CR-V zaczynają się od 145 700 zł i za taką kwotę można kupić auto w podstawowej wersji wyposażenia Comfort, z napędem na przednią oś. Odmiana Elegance z napędem na obie osie wyceniona została na 164 900 zł. Topowa wyposażona Honda CR-V w konfiguracji wyposażenia Executive Real Time AWD, to już wydatek rzędu 193 700 tys. zł.

Honda CR-V HybridŹrodło: IBRM Samar

Podsumowanie

Honda CR-V jest typowym przedstawicielem segmentu aut terenowo-rekreacyjnych, w klasie niższej średniej. Ma mocnych konkurentów, jak wspomniana wyżej Toyota RAV4, której piąta generacja także została zaprezentowana w 2018 roku, czy Volkswagen Tiguan II, Ford Kuga III, Nissan X-Trail oraz Mitsubishi Outlander.

Pod względem liczby zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy, CR-V jest drugim modelem Hondy, po kompaktowym Civiku, a przed crossoverem HR-V. Według danych IBRM Samar w 2019 roku udział modelu w całej sprzedaży Hondy w Polsce wyniósł 23,36 proc., zaś w 2020 r. wzrósł on do 31,43 proc. Świadczy to, że nowa generacja przyjęła się na rynku i stopniowo wzmacnia swoją pozycję w segmencie SUV-ów. Wprowadzenie do oferty odmiany z napędem hybrydowym okazało się strzałem w dziesiątkę i sprawiło, że wyniki sprzedaży poszybowały w górę, a konkurencja, choć liczna, ma się czego obawiać.

Konfigurator Hondy CR-V znaleźć można w Autokatalog.pl.

Podziel się ze znajomymi