Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743498764930 3.0.14

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Porady
Redakcja
15 Lis '23 (aktualizacja 28 Gru '23)
Zimowy płyn do spryskiwaczy Źródło: Photo by Aaron Burden on Unsplash

Stosowanie zimowego płynu do spryskiwaczy to konieczność, choć współczesne zimy są łagodniejsze od tych, które pamiętamy sprzed 20 lat. Jednak nawet w trakcie lekkich zim temperatura często spada poniżej zera. A to wystarczy, żeby letni płyn do spryskiwaczy zamarzł.

W takiej sytuacji kierowca nie może liczyć na skuteczne oczyszczanie przedniej szyby przez wycieraczki. Mogą one pracować jedynie na sucho. Przez to skuteczność ich pracy drastycznie spada. Ale to nie wszystko. Pracujące na sucho wycieraczki mogą porysować przednią i tylną szybę. Rysy na przedniej szybie skutecznie utrudniają kierowcy widoczność. Zwłaszcza wtedy, gdy jedzie on „pod światło”. Praca wycieraczek na sucho przyspiesza zużycie ich piór. Ponadto zwiększa opory pracy, co ma niekorzystny wpływ na działanie mechanizmu i samego silnika wycieraczek.

Źrodło: Photo by Edgar on Unsplash

Kiedy wymienić zimowy płyn do spryskiwaczy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy warto zastosować w połowie listopada. To najlepszy czas, bo w niektórych rejonach kraju zaczynają pojawiać się przymrozki w nocy.

Gdzie kupić zimowy płyn do spryskiwaczy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy można kupić w każdym stacjonarnym sklepie motoryzacyjnym, w sklepach motoryzacyjnych online, w supermarketach, na stacjach benzynowych, a także w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Najtańsze są zimowe płyny do spryskiwaczy dostępne w supermarketach, najdroższe w ASO.

W jakich formach dostępny jest zimowy płyn do spryskiwaczy? Ile kosztuje?

Źrodło: Wikimedia Commons

Zimowy płyn do spryskiwaczy dostępny jest w następujących opakowaniach:

• W pięciolitrowych kanistrach. Tani kanister najtaniej można kupić w supermarkecie, za ok. 10 złotych.

• W butelkach litrowych i półlitrowych. Taka butelka markowego płynu na stacji benzynowej i w ASO może kosztować ok. 20 zł.

• W internecie często można kupić płyny do spryskiwaczy bezpośrednio od producentów.

• Wiele firm produkuje także zimowy płyn do spryskiwaczy w formie koncentratu. Taki koncentrat trzeba rozwodnić wodą zdemineralizowaną w odpowiednich proporcjach.

Jak wymienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy płyn do spryskiwaczy?

Jest to bardzo proste i nie potrzeba tu żadnego specjalisty.

• Po otwarciu maski należy znaleźć wlew płynu do spryskiwaczy. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego. Znajduje się na nim symbol szyby i spryskiwacza. Wlew należy otworzyć.

Źrodło: Wikimedia Commons

• Warto wcześniej zużyć cały dostępny letni płyn do spryskiwaczy, często myjąc szybę.

Następnie wlać do zbiorniczka gotowy zimowy płyn do spryskiwaczy albo rozcieńczony koncentrat płynu do spryskiwaczy.

• Jeśli w zbiorniczku jest dużo letniego płynu do spryskiwaczy i wlejemy do niego standardowy zimowy płyn do spryskiwaczy, uzyskamy mieszankę, która będzie odporna na zamarznięcie w okolicach 0 – minus 3 stopni, ale przy większych mrozach zamarznie.

• Jeśli w zbiorniczku jest dużo letniego płynu do spryskiwaczy, można do niego wlać koncentrat zimowego płynu do spryskiwaczy. A potem uzupełniać poziom rozcieńczonym zimowym płynem do spryskiwaczy.

Źrodło: Wikimedia Commons

Można bez problemu mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim. Jeśli w zbiorniczku zostanie dużo zimowego płynu, można bez problemu korzystać z niego także wiosną.

Dlaczego trzeba stosować zimowy płyn do spryskiwaczy?

Źrodło: Photo by Matheus Frade on Unsplash

W temperaturze poniżej zera letni płyn zamarznie i dojdzie do zablokowania dysz spryskiwaczy. Kierowca nie będzie mógł skutecznie oczyszczać przedniej i tylnej szyby w aucie (a w pojazdach z reflektorami ksenon także kloszy przednich reflektorów).

Zimą, przy większych mrozach letni płyn może zamarznąć także w zbiorniczku i we wszystkich przewodach. Skutkiem tego będzie rozerwanie zbiorniczka i przewodów.

Z jakich składników produkowany jest zimowy płyn do spryskiwaczy?

Źrodło: Photo by Dan Senior on Unsplash

Do produkcji zimowego płynu do spryskiwaczy producenci stosują:

• Mieszaninę alkoholi albo innych środków, zapobiegających zamarzaniu płynu;

• Środki powierzchniowo – czynne, których zadaniem jest oczyszczanie szyb i usuwanie z nich zanieczyszczeń;

• Środki zapobiegające pienieniu się płynu na szybie:

• Środki barwiące, zapachowe i konserwujące;

• W dobrych płynach dodatkowo stosowane są środki, które zwiększają poślizg wycieraczek i zmniejszają opory ich pracy.

Płyn do spryskiwaczy bez metanolu

Do produkcji płynu do spryskiwaczy producenci używają najczęściej mieszaniny alkoholi. Jednym z nich jest szkodliwy metanol. Prawo europejskie reguluje jego maksymalną zawartość – do 0,6 proc. składu całości płynu. Wdychanie oparów metanolu jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak tak mała jego zawartość powinna być w pełni bezpieczna. Można przyjąć, że w określonych przypadkach, przy włączonym ogrzewaniu wnętrza kabiny i równoczesnym spryskiwaniu szyb może powodować, że nieliczne opary mogą przeniknąć do wnętrza kabiny.

Wiele zimowych płynów do spryskiwaczy (zwłaszcza lepszej jakości) produkowanych jest bez dodatku metanolu. Są też zimowe płyny, które w ogóle nie zawierają alkoholu.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi