Naprawa skórzanej tapicerki
Jakie metody stosują specjaliści, aby naprawić uszkodzoną tapicerkę ze skóry, a jak można naprawić ją samodzielnie?
Skórzana tapicerka znajduje się nie tylko na fotelach. Stosuje się ją również na kierownicy samochodu, na drążkach dźwigni zmiany biegów i hamulca ręcznego, a niekiedy też na boczkach drzwi pojazdu. To bez wątpienia elegancka ozdoba samochodu.
Trzeba jednak wiedzieć o tym, że wymaga odpowiedniego serwisowania i właściwego traktowania, które pozwali zachować elastyczność i właściwy kolor skóry. W przeciwnym razie tapicerka skórzana schnie i pęka. Można ją również uszkodzić metalowymi dodatkami do ubrań lub nieostrożnym przewożeniem bagaży.
Problemy z tapicerką najczęściej pojawiają się po zakupie samochodu używanego. Poprzedni właściciel nie dbał, a nowy się wstydzi i chce odnowić auto.
Najszybszy sposób „naprawy” skórzanej tapicerki w samochodzie
Najszybszy i najprostszy sposób „naprawy” to zastosowanie… pokrowców na fotele. W ten sposób można odświeżyć wnętrze auta, a także zamaskować uszkodzone fotele do czasu wykonania naprawy.
Najlepsze są pokrowce produkowane pod kątem określonego modelu auta. Takie najlepiej pasują. Do tego są dostosowane do wyposażenia samochodu, np. przycisków sterujących ustawieniem foteli i bocznej poduszki powietrznej, zamontowanej w fotelu. Pokrowce uniwersalne czasami sprawiają problemy przy montażu.
W podobny sposób można naprawić startą skórę na kierownicy auta. W przypadku uszkodzonych skórzanych mieszków drążka dźwigni zmiany biegów i drążka hamulca ręcznego najlepiej wymienić cały mieszek.
Naprawa uszkodzonej tapicerki skórzanej – jak to się robi?
W sklepach można znaleźć kompletne zestawy do naprawy tapicerki skórzanej. Przeciętna cena za mały zestaw to 100 złotych. W przypadku kierownicy cena zestaw jest o połowę niższa. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie dobranie koloru farby, która musi być idealny z tym, jaki jest w aucie. W przypadku popularnych modeli może się to udać. W niektórych zestawach znajduje się specjalny środek tonujący, który ma za zadanie osiągnięcie idealnego koloru z tapicerką w aucie. Jednak nie warto zbytnio na to liczyć - odpowiedni wybór koloru farby do skóry do klucz do sukcesu.
Tapicer podczas naprawy wykonuje dokładnie te same kroki, tylko stosuje bardziej specjalistyczne środki. Poza tym jest w stanie wymienić uszkodzone szwy. A tego amator już nie zrobi.
Niemniej jednak samodzielna naprawa tapicerki skórzanej może się udać. Zwłaszcza w starszych autach warto próbować.
Co zrobić w przypadku dziur i pęknięć? Należy zaopatrzyć się w skórę samoprzylepną lub inny podobny materiał, który umieszcza się od spodu, w miejscu uszkodzenia. Ma on stanowić podstawę dla środków naprawczych. Jednak wiele zestawów naprawczych zawiera też łatki samoprzylepne.
Naprawa tapicerki skórzanej krok po kroku
Przygotowanie do pracy
• Odkurzanie tapicerki. W przypadku kierownicy i innych części wystarczy przetarcie miękką ściereczką z bawełny albo mikrofibry.
• Zastosowanie specjalnego środka do czyszczenia i odtłuszczania tapicerki.
• Zabezpieczenie okolicy miejsca naprawy – części z tworzywa, ekranów, nieuszkodzonej tapicerki, tunelu środkowego. Można zastosować standardową folię.
Kolejne kroki
• Usuwanie zewnętrznej powłoki uszkodzonej tapicerki skórzanej za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Następnie usunięcie reszty farby i lakieru bezbarwnego do lica za pomocą drobnoziarnistego papieru. Praca powinna być wykonywana aż do uzyskania idealnie miękkiej powierzchni skóry.,
• Zastosowanie specjalnego środka – kleju do tapicerki skórzanej. Można nim połączyć pęknięcia, ale można też wzmocnić jego działanie poprzez zastosowanie dodatkowego kawałka skóry, zamontowanego pod pęknięciem (od wewnętrznej strony). Jak wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych zestawach znajdują się odpowiednie łatki do podklejenia naprawianego miejsca. Warto je zastosować.
• Zastosowanie środka do wzmocnienia lica skóry. Można go nakładać ściereczką albo pędzelkiem.
Dalsze prace naprawcze
• Wypełnienie dziur, zadrapań i pęknięć (wcześniej sklejonych lub podklejonych) za pomocą szpachli do skóry. To środek, który nakłada się za pomocą szpachelki bardzo cieniutkimi warstwami. Po nałożeniu jednej warstwy, należy ją wysuszyć za pomocą suszarki do włosów. Dopiero wtedy można nakładać kolejną warstwę. Szpachli do skóry używa się dopóty, dopóki ubytki nie zostaną prawie całkowicie wypełnione.
• Kolejny krok to zastosowanie tak zwanej płynnej skóry. Ją również nakłada się aplikatorem. To mocny środek, który wzmacnia tapicerkę w trudnych miejscach narażonych na przetarcia. Płynna skóra nakładana jest tak samo, jak szpachla do skóry. To ona ma wypełnić całkowicie ubytki w tapicerce. Ją również należy wysuszyć za pomocą suszarki.
Kolorowanie skóry
Po zakończeniu praw naprawczych, należy przejść do kolorowania i wykończenia skóry.
• Do kolorowania służy specjalna farba do skóry. Musi mieć ona taki sam kolor jak pozostała tapicerka skórzana w aucie. W przeciwnym razie miejsce naprawy będzie widoczne. W niektórych zestawach stosowane są dodatkowe tonery, które pozwalają na pewną zmianę koloru farby. Jednak znacznie lepiej od razu kupić zestaw z odpowiednią farbą.
Farbę do tapicerki skórzanej nakłada się za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry albo bawełny. Zanurza się ją w farbie a potem kolistymi ruchami nakłada farbę na naprawiane miejsce. Robi się to tak długo, aż całe naprawiane miejsce będzie całkowicie pokolorowane. Specjaliści stosują pistolety natryskowe.
Pamiętaj, że do odpowiedniego pokolorowania naprawianego miejsca niezbędne mogą być trzy lub cztery warstwy farby, a czasem nawet pięć. Nie spiesz się. Nakładaj je powoli i susz za pomocą suszarki.
Po wyschnięciu farby pozostaje wykończenie, czyli zabezpieczenie jej i nadanie jej połysku. Do tego celu służy lakier zewnętrzny, który nadaje połysk. Możesz go nakładać za pomocą miękkiego pędzelka, pistoletu natryskowego albo aerografu modelarskiego. Pamiętaj, że i w tym przypadku potrzebnych może być kilka warstw. Nakładaj kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Po wykonanej naprawie stosuj specjalistyczne kosmetyki do tapicerki skórzanej, aby utrzymać ją w odpowiednim stanie przez długi czas.
Michał Lisiak