Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Dlaczego warto chronić auto przed upałem?

Porady
Redakcja
3 Lip '24
Dlaczego warto chronić auto przed upałem?Źródło: Photo by KA T on Unsplash

Wielu z nas czeka na prawdziwie gorące lato. Ale upał w zbyt dużych dawkach może być bardzo szkodliwy dla człowieka i dla… samochodu. Jeśli możesz – nie wystawiaj auta na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych.

Wystawienie samochodu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje, że w kabinie i pod maską temperatura może osiągnąć wartości powyżej 60 st. C.

Źrodło: Photo by Karim MANJRA on Unsplash

Słabsze osoby mogą zemdleć po wejściu do tak mocno nagrzanego auta. Włączenie klimatyzacji na pełną moc niewiele daje.

Jeśli Twój samochód jest bardzo mocno nagrzany – otwórz wszystkie drzwi. W ciągu kilkudziesięciu sekund temperatura we wnętrzu wyrówna się z temperaturą powietrza. Następnie zamknij drzwi, otwórz wszystkie okna i jedź.

Źrodło: Photo by anja. on Unsplash

Po przejechaniu jednego kilometra pęd powietrza schłodzi wnętrze kabiny jeszcze bardziej. Wtedy możesz zamknąć okna i włączyć klimatyzację. Pamiętaj – różnica pomiędzy ustawianą temperaturą we wnętrzu auta, a temperaturą na zewnątrz nie może wynieść więcej niż 7 stopni Celsjusza. Jeśli będzie większa, może dojść do szoku termicznego i przeziębienia.

Czy upał szkodzi samochodowi?

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych wysusza gumę. To oznacza przyspieszone zużycie piór wycieraczek samochodowych, uszczelek przy drzwiach i szybach a także uszczelek szyberdachu i opon. Pamiętaj o tym, że smar silikonowy do uszczelek warto zastosować też przed latem. I tak samo warto stosować kosmetyki do boków opon.

Źrodło: Photo by Jamie Street on Unsplash

Promienie słoneczne powodują wysuszenie tapicerki skórzanej na siedzeniach, boczkach drzwi, kierownicy itd. Pamiętaj o tym, aby w trakcie lata częściej stosować kosmetyki do tapicerki skórzanej.

Słońce powoduje blaknięcie tworzyw we wnętrzu auta. W przypadku ekstremalnych temperatur może je nawet lekko nadtopić.

Wysoka temperatura pod maską sprawia, że akumulator rozładowuje się szybciej, niż w trakcie mrozu. Przyspiesza proces naturalnego samorozładowania. Dlatego niektórzy kierowcy są zaskoczeni tym, że latem nie mogą uruchomić auta. Jeśli jeździsz na krótkich trasach – doładuj akumulator za pomocą prostownika.

Jeszcze jedna sprawa, dość kontrowersyjna, bo nie ma na to bezpośrednich dowodów. Powiedzmy, że jest to teoria spiskowa, zgodnie z którą silne promieniowanie słoneczne jest powodem niszczenia lakieru samochodowego. To ono powoduje kredowe ślady na lakierze. To ono jest powodem łuszczenia się zewnętrznej warstwy powłoki lakierniczej, czyli lakieru bezbarwnego.

Jak chronić auto przed upałem?

Źrodło: Photo by Alex Plesovskich on Unsplash

Stosuj osłony termiczne na szyby albo pokrowce na szyby, takie same jak zimowe. Jeśli masz działkę – wystarczy zbudować prostą wiatę. Czasem pomaga nawet postawienie auta w zacienionym miejscu (tylko trzeba uważać na zmianę kąta padania promieni słonecznych, aby po kilku godzinach nie okazało się, że nasz samochód od dawna stoi w pełnym słońcu i jest niemiłosiernie nagrzany). Podziemny parking lub garaż także zapewnią autu lepsze, bardziej komfortowe warunki, gdy na zewnątrz panuje upał.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi