Nissan Qashqai e-Power – spalinowy elektryk
Średnia ocena8.2
8.2Śr. ocena
Do obecnego już na rynku Nissana Qashqaia trzeciej generacji w wersji z tzw. miękką hybrydą dołączyła nowa odmiana - hybryda szeregowa e-Power. Silnik benzynowy służy w niej jedynie do dostarczania energii potrzebnej jednostce elektrycznej, która napędza koła.
Nissan Qashqai to jeden z najpopularniejszych kompaktowych crossoverów. Produkowany jest od 2006 roku. Dwa lata później do sprzedaży trafiła odmiana Qashqai +2, czyli przedłużona wersja podstawowego modelu, z dodatkowym rzędem siedzeń. W 2013 roku został zaprezentowany Qashqai drugiej generacji, a w 2021 zadebiutował model trzeciej, aktualnie wytwarzanej, generacji.
Od swego poprzednika auto jest nieco większe: ma 4 425 mm długości (+35 mm), 1 835 mm szerokości (+32 mm) i 1 625 mm wysokości (+25 mm). Rozstaw osi wynosi 2 665 mm (+20 mm). Pojazd powstał na platformie CMF-CD, na której produkowany jest również Nissan Rogue/X-Trail, a także Renault Austral.
Podstawowym napędem Qashqaia jest układ tzw. miękkiej hybrydy, na który składa się czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy DIG-T o pojemności 1,3 litra. Współpracuje on z 6-biegową manualną skrzynią biegów lub przekładnią Xtronic CVT. Napęd na wszystkie koła jest dostępny dla opcji 158 KM ze skrzynią CVT.
UKŁAD NAPĘDOWY
Z wyglądu Nissan Qashqai e-Power to zwykły Qashqai, który z zewnątrz wyróżnia się co najwyżej napisem „e-power” umieszczonym u dołu przednich drzwi oraz na klapie bagażnika. Bardziej uważni miłośnicy modelu dostrzegą zapewne delikatną zmianę na atrapie chłodnicy ( poziomy pasek na jej szczycie). Istotna zmiana dokonała się za to pod maską auta. Dzięki niej Qashqai e-Power jest udanym połączeniem samochodu elektrycznego ze spalinowym.
Na zespół napędowy e-Power składa się akumulator o pojemności 2,1 kWh uzupełniony 3-cylindrową, turbodoładowaną jednostką benzynową o pojemności 1,5 litra i mocy 158 KM, ze zmiennym stopniem sprężania, falownik, generator prądu oraz silnik elektryczny o mocy 190 KM. Energia elektryczna może być przekazywana bezpośrednio przez falownik do akumulatora albo do silnika elektrycznego, ewentualnie jednocześnie do nich obu. Wyłącznym źródłem napędu kół w Nissanie Qashqai e-Power jest silnik elektryczny.
Układ zmiennego stopnia sprężania pozwala na regulację stopnia sprężania, w zakresie od 8:1 do 14:1. Stopień sprężania jest wyższy, gdy zapotrzebowanie na moc jest mniejsze (na przykład podczas jazdy ze stałą prędkością i przy wysokim poziomie naładowania akumulatora), co według producenta sprzyja optymalizacji zużycia paliwa oraz emisji. Gdy potrzebna jest duża moc (np. przy doładowaniu akumulatora lub podczas przekazywania mocy do silnika) uruchamia się tryb niższego stopnia sprężania, co skutkuje maksymalnym zwiększeniem mocy jednostki napędowej. Zmiana stopnia sprężania nie wymaga od kierowcy żadnych działań.
Układ e-Power zawiera technologię e-Pedal Step stworzoną z myślą o wyeliminowaniu potrzeby przenoszenia stopy z pedału hamulca na pedał gazu podczas przyspieszenia lub hamowania. Dzięki e-Pedal Step obie te czynności odbywają się jedynie przy użyciu pedału przyspieszenia. Po zmniejszeniu nacisku na pedał „gazu” e-Pedal Step zaczyna hamować z siłą 0,2 g, która wystarcza, by zapaliły się światła stopu. Pojazd zwolni aż do osiągnięcia prędkości „pełzania”, ale (w przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań) nie zatrzyma się całkowicie.
Podczas zwalniania i hamowania energia kinetyczna jest odzyskiwania i wykorzystywana do ładowania akumulatora.
WRAŻENIA Z JAZDY
Nissan Qashqai z napędem e-Power prowadzi się znakomicie, może imponować kulturą jazdy. Auto sprawdza się świetnie nie tylko w mieście, ale także na wąskich, krętych szlakach pozamiejskich. Mieliśmy okazję testować je w okolicach Karpacza, gdzie nie brakuje wymagających dróg i Qashqai radził sobie na nich więcej niż poprawnie.
Jak każdy elektryk Qashqai e-Power dynamicznie przyspiesza, choć głównie w czasie jazdy. Ruszanie (np. włączanie się do ruchu) nie jest już tak szybkie, ale też trudno tego „prawie elektryka” nazwać ospałym. Dzięki funkcji e-Pedal Step odjęcie nogi z pedału „gazu” powoduje natychmiastowe, ale nie gwałtowne, wytracenie prędkości. Auto pewnie trzyma się drogi, zawieszenie jest sprężyste i całkiem nieźle pokonuje napotkane na drodze nierówności. W kabinie dominuje… cisza rodem z auta elektrycznego, czasem jedynie słychać nienachalny odgłos pracy silnika benzynowego. Tych, którzy od szumu silnika wolą słuchać w samochodzie muzyki, z pewnością usatysfakcjonuje zestaw audio marki Bose.
Nissan Qashqai e-Power jest autem bardzo ekonomicznym. Na dystansie ok. 150 km komputer pokładowy naszego auta wskazywał zużycie paliwa na poziomie 4,4-4,8 l/100 km. Jeśli dla kogoś taka wartość spalania jest za wysoka, może włączyć tryb Eco (jeden z trzech dostępnych trybów, pozostałe to Normal i Sport). Przy uważnej jeździe w tym trybie poziom spalania wyraźnie spada.
CENA
W Polsce Nissan Qashqai e-Power jest oferowany od 176 200 zł z wyposażeniem N-Connecta i napędem na jedną oś. Wyższa specyfikacja Tekna została wyceniona na 192 950 złotych. Najwyższa odmiana Tekna+ to wydatek 200 750 zł.
PODSUMOWANIE
W mocno obsadzonym segmencie pojazdów terenowo-rekreacyjnych klasy niższej-średniej (C) Nissan Qashqai konkuruje z takimi pojazdami, jak m.in.: Alfa Romeo Tonale, Citroen C5 Aircross, Hyundai Tucson, Jeep Compass, Kia Sportage, Dacia Duster, SEAT Ateca, Skoda Karoq, Renault Austral, Toyota Corolla Cross, czy Volkswagen Tiguan.

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Wśród ponad 40 przedstawicieli segmentu utrzymuje się na dobrej pozycji w drugiej połowie pierwszej dziesiątki. Pod względem udziału w sprzedaży Nissana, Qashqai jest absolutnym liderem marki. Według danych IBRM SAMAR w 2021 roku model ten stanowił 53,68% całkowitej sprzedaży marki w Polsce, w tym roku jego udział nawet wzrósł – do 61,38%.
Nissan Qashqai e-Power to udane połączenie praktycznych zalet aut spalinowych z wymogami ekomobilności. Jednocześnie, to dający kierowcy dużo przyjemności z prowadzenia, a zarazem funkcjonalny crossover, którego plusy znane są (i szlifowane przez producenta) od lat. Jedyną, ale za to poważną wadą, jest wysoka cena pojazdu. Ale tę akurat przypadłość Qashqai e-Power dzieli z całym polskim rynkiem samochodowym.