Żółta naklejka PLK jest jak koło ratunkowe
W ramach akcji „Bezpieczny przejazd” organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe (PLK) na każdym przejeździe kolejowo-drogowym znajduje się żółta naklejka. Jakie informacje znajdują się na niej? Do czego służy? Jak może pomóc uratować życie kierowcy i pasażera?
Żółta, prostokątna naklejka PLK (Polskich Linii Kolejowych) zawiera specjalne 9-cyfrowe oznakowanie danego przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numer, pod którym można zgłosić ewentualną awarię. Naklejka umieszczona jest na słupku szlabanu od strony torowiska lub z tyłu krzyża św. Andrzeja, czyli skrzyżowanych, biało-czerwonych ramion. Naklejki umieszczone od strony torów kolejowych są kołem ratunkowym dla kierowców, którzy utknęli pomiędzy zamkniętymi rogatkami przejazdu. Co zrobić w sytuacji, gdy znaleźliśmy się pomiędzy dwoma zamkniętymi szlabanami przejazdu kolejowego? W kryzysowej sytuacji pojazd musi niezwłocznie opuścić tory kolejowe, przez wyłamanie rogatek. Jeżeli auto jest uszkodzone i nie ma możliwości zjazdu z torowiska, należy skorzystać z „żółtej naklejki PLK”.
Jak działa żółta naklejka PLK?
- Kierowca dzwoni pod numer alarmowy 112,
- Podaje indywidualny 9-cyfrowy numer skrzyżowania. Numer ten widnieje jako pierwszy na żółtej naklejce, która umieszczona jest na słupku od rogatek i znaku krzyża św.Andrzeja od strony torów kolejowych,
- Operator numeru 112 kontaktuje się z przedsiębiorstwem PKP Polskich Linii Kolejowych,
- PKP podejmuje decyzję o wstrzymaniu ruchu lub ograniczeniu prędkości pociągów w podanej lokalizacji.
Aby, uniknąć korzystania z numeru alarmowego 112 wystarczy kierować się prostymi przepisami ruchu drogowego.
Jak bezpiecznie korzystać z przejazdu kolejowego?
- Czerwone światło bezwzględnie zabrania wjazdu na przejazd kolejowy,
- Należy zatrzymać pojazd przed znakiem Stop i upewnić się, czy bezpieczne pokonanie torowiska jest możliwe,
- Nie wolno wjechać na przejazd kolejowy, jeżeli za nim nie ma wolnego miejsca, aby móc zjechać.
Za nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dot. przejazdów kolejowych grozi kara min 2000 zł, uwzględniona w nowym taryfikatorze mandatów.
Według danych PKP od momentu wprowadzenia żółtej naklejki PLK w 2018 roku do stycznia 2022 roku odebrano 18 161 zgłoszeń z użyciem żółtej naklejki. W 530 przypadkach ruch pociągów został wstrzymany, a w 1 227 sytuacjach ograniczono jedynie prędkość. Akcja informacyjna „Bezpieczny przejazd” prowadzona jest od 2005 roku i ma na celu zmniejszenie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.