Renault Zoe - leciwy, ale dopracowany
Średnia ocena8.2
8.2Śr. ocena
Renault Zoe to jeden z pierwszych seryjnie produkowanych samochodów elektrycznych. Choć ma na karku już 10 lat, wciąż jest atrakcyjną propozycją w segmencie małych aut bezemisyjnych.
Zoe to pierwszy model Renault z napędem wyłącznie elektrycznym, którego produkcja rozpoczęła się w 2013 roku. Obok Nissana Leaf'a, który do produkcji trafił w 2011 roku, Zoe to jeden z pierwszych pojazdów zeroemisyjnych dostępnych w Europie. W 2019 roku Zoe przeszedł modernizację, po której zasięg na jednym naładowaniu zwiększono do blisko 400 km.
Renault Zoe – bateria, zasięg, moc
Model Zoe wyposażony jest w silnik elektryczny rozwijający moc 136 KM, którego maksymalny moment obrotowy to 245 Nm. Pojemność baterii netto wynosi 52 kWh. Zasięg według producenta wynosi 386 km.
Renault Zoe – wymiary, funkcjonalność
Zoe to typowy hatchback segmentu B, czyli auto zaliczane do klasy małych. Wymiary francuskiego elektryka wynoszą: 4087 mm długości, 1730 mm szerokości i 1562 mm wysokości. Rozstaw osi ma 2588 mm. Standardowa pojemność bagażnika to 338 litrów, zaś po złożeniu tylnej kanapy 1225 litrów.
Renault Zoe – wrażenia z jazdy
Choć model ma już swoje lata, wciąż pozytywnie zaskakuje poziomem wykończenia i wysoką jakością użytych materiałów. Zasięg jest również pozytywną niespodzianką. Może nie osiąga deklarowanych przez producenta 386 km, jednak 300 km na jednym naładowaniu spokojnie przejedzie. To w zupełności wystarcza w mieście, do którego to autko świetnie się nadaje. Od 0 do 100 km/h Zoe przyspiesza w 9,5 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 140 km/h. Średnie zużycie energii na 100 km wynosi ok.17,4 kWh, co jest przyzwoitym wynikiem.
Renault Zoe – cena
Elektryczny model Renault jest aktualnie oferowany wyłącznie w bogatej wersji wyposażenia Iconic. Zoe kosztuje w polskich salonach 180 500 zł, przy czym można otrzymać dopłatę do zakupu w programie „Mój Elektryk” realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Renault Zoe – podsumowanie
Mimo upływu lat Zoe nadal całkiem nieźle się prezentuje. Niestety, według spekulacji branżowej prasy, Zoe nie będzie miało bezpośredniego następcy. Renault planuje jednak wprowadzenie nowych aut elektrycznych, modeli 4 i 5. Niewątpliwym minusem Renault Zoe jest jego wysoka cena. Większy, choć też już niemłody Nissan Leaf jest od Zoe tańszy w bazowej wersji o ok. 25 tys. zł..

Konfiguruj
Konfiguracja
Gotowe
Sprawdź możliwość zmiany barwy nadwozia w powyższej galerii 360 stopni, klikając ikonę kolory.
Za podobne do ceny Zoe pieniądze, można kupić dużo nowocześniejsze i dość świeże Renault Megane V E-Tech (od 184 tys. zł), a nawet zupełnie nowego elektryka premium, jakim jest Volvo EX30 (od 169 tys. zł). Alternatywą dla Zoe może być też Peugeot e-208 czy bliźniaczy z nim Opel Corsa e Niestety, z uwagi na tak wysoką cenę i zaawansowany wiek auto, mimo że dopracowane, wobec świeższej oferty konkurencji nie ma na rynku większych szans.
Konfigurator Renault Zoe znajdziesz w AutoKatalog.pl.
zdjęcia: Robert Brykała