Do działania Auto Katalogu wymagane jest włączenie obsługi JavaScriptu

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana. Proszę skorzystać z innej przeglądarki.

1743462610619 3.0.14

Niemiłe zapachy w aucie. Jaka jest ich przyczyna i jak je usunąć?

Porady
Redakcja
29 Sie '23 (aktualizacja 30 Sie '23)
Niemiłe zapachy w aucie. Jaka jest ich przyczyna i jak je usunąć? Źródło: Photo by Dmitriy Ermakov on Unsplash

W samochodzie może pojawić się wiele niemiłych zapachów. Każdy z nich jest swego rodzaju ostrzeżeniem, którego kierowca nie powinien zlekceważyć. Niektóre wonie ostrzegają przed awariami, inne przed poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Określenie „niemiły zapach” to oczywiście, eufemizm woni, smrodu, czy swądu. Warto pamiętać, że źródłem takiej niemiłej woni w samochodzie może być wiele źródeł silnego zapachu. Na przykład kilka choinek zapachowych, zamocowanych we wnętrzu pojazdu. Zbyt wiele źródeł silnego zapachu (czasami wystarczą dwa) może powodować bóle głowy i niemożność spokojnego podróżowania.

Czasami takie „przeładowanie” zapachu ma swój cel. Jaki? Kiedy nieuczciwy sprzedawca chce się pozbyć uszkodzonego pojazdu, na przykład po powodzi, musi jakoś zamaskować woń stęchlizny. I robi to właśnie w powyższy sposób.

Smród papierosów w samochodzie

Ten problem często pojawia się w autach używanych. I ma jeden plus – nie musimy prowadzić diagnostyki, żeby szukać przyczyny. Po prostu, ktoś palił papierosy w samochodzie.

Źrodło: Photo by Mulyadi on Unsplash

Woń papierosów w kabinie auta może być szczególnie uciążliwa dla osób niepalących.

Najskuteczniejszą metodą usunięcia smrodu papierosów z wnętrza auta to wypranie całej tapicerki i ozonowanie wnętrza auta. Ozonowanie skutecznie usuwa także bakterie i wirusy. Można je przeprowadzić przy okazji dezynfekowania układu klimatyzacji.

Kwaśny zapach tapicerki

Co jest jego powodem? Najczęściej zabrudzona tapicerka materiałowa na siedzeniach, podłodze albo w bagażniku, która została polana mlekiem albo innym produktem mlecznym.

Rozwiązanie? Dokładne pranie tapicerki.

Zapach stęchlizny z nawiewów

Powodowany jest przez zanieczyszczoną klimatyzację samochodową, a często także przez zanieczyszczony układ wentylacji. Jeśli czuć stęchlizną w kabinie, to znaczy, że z układu klimatyzacji i wentylacji do wnętrza auta trafiają bakterie i wirusy. Mogą one powodować problemy zdrowotne, przypominające atak alergii i przeziębienie. W skrajnych przypadkach bakterie, wirusy i grzyby z zanieczyszczonej klimatyzacji mogą wywoływać bardziej poważne schorzenia.

Źrodło: Photo by Brad Starkey on Unsplash

Jak pozbyć się woni stęchlizny z wnętrza auta i z nawiewów? Wystarczy zdezynfekować w warsztacie klimatyzację w aucie. Do tego celu można wykorzystać suchą mgłę ze środkiem bakteriobójczym, albo wspomniane wcześniej ozonowanie. Można też zastosować piankę ze środkiem bakteriobójczym, którą wprowadza się do parownika klimatyzacji i nawiewów.

Zapach wilgoci we wnętrzu auta

Zapach wilgoci jest podobny do zapachu stęchlizny. Ale zazwyczaj woń wilgoci jest spowodowana tym, że do wnętrza pojazdu gdzieś dostaje się woda. Generuje to takie problemy, jak ciągle mokra wykładzina w bagażniku albo woda pod dywanikami z przodu. Na stale mokrej wykładzinie może pojawić się szkodliwa, biała pleśń. A do tego szyby w pojeździe mogą często parować, na skutek zbyt wysokiego poziomu wilgoci w aucie.

Aby się tego pozbyć, trzeba przede wszystkim znaleźć nieszczelność, która powoduje dostawanie się wody do wnętrza pojazdu. Powodów może być całe mnóstwo: od uszkodzonych uszczelek w drzwiach, poprzez uszkodzone uszczelki w grodzi pomiędzy silnikiem a kabiną pasażerską, aż po skorodowane podwozie, w którym są dziury. Nieszczelności mogą być też spowodowane przez uszkodzenia powypadkowe. Czasami wystarczy wymiana jednej uszczelki, aby zakończyć problem. Następnie trzeba wysuszyć i wyprać wnętrze pojazdu (tapicerkę na podłodze).

Zapach paliwa

To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż wycieki paliwa mogą doprowadzić do pożaru. Dlatego jeśli kierowca albo pasażerowie wyczują woń paliwa we wnętrzu kabiny, albo na zewnątrz auta – trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu, albo wezwać pomoc drogową.

Źrodło: Photo by Anton Mishin on Unsplash

Wycieki mogą być spowodowane przez nieszczelności w baku (na skutek działania korozji w metalowych bakach starszych aut), uszkodzone przewody paliwowe niskiego i wysokiego ciśnienia, uszkodzone przewody powrotne paliwa, nieszczelne przyłącza przewodów paliwowych, czy też nieszczelny filtr paliwa.

Zapach spalonego oleju silnikowego

Woń spalonego oleju silnikowego jest bardzo specyficzna i trudno pomylić ją z czymś innym. Co jest powodem jej powstania? Kiedy olej wycieka z silnika albo z turbosprężarki, trafia na gorący blok silnika, albo na kolektor wydechowy. Tam ulega spaleniu.

Powodem może być wylanie dużych ilości oleju silnikowego podczas uzupełniania poziomu oleju w aucie. Dopóki olej się nie wypali, albo nie zostanie usunięty z bloku silnika, woń będzie wyczuwalna.

Jednak najczęściej powodem są niebezpieczne wycieki oleju silnikowego z uszczelki pod pokrywą zaworów, uszczelki pod głowicą, uszczelek wału korbowego i wałków rozrządu, turbosprężarki, a także z bagnetu, w którym doszło do uszkodzenia uszczelnienia.

Warto jak najszybciej odwiedzić warsztat, albowiem wycieki oleju silnikowego mogą doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki, przyspieszonego zużycia silnika, a także zatarcia jednostki napędowej.

Zapach spalonej elektroniki

Współczesne samochody są wyposażone w szereg urządzeń elektrycznych i elektronicznych, takich jak: sterowniki, czujniki, źródła światła, przyciski, elementy wykonawcze (np. silniki elektryczne), kamery i wiele innych. Są one połączone ze sobą tysiącami przewodów. Kiedy w aucie pojawia się woń spalonej elektroniki albo elektryki, to sygnał, że w instalacji dzieje się coś niedobrego. Być może jakiś element wykonawczy uległ przegrzaniu albo spaleniu (na przykład silnik napędzający wycieraczki albo napędzający mechanizm elektrycznie opuszczanych szyb). Może w którymś przewodzie elektrycznym płynie prąd o znacznie większych parametrach niż ustalone przez producenta auta. Przewód się bardzo mocno nagrzewa i zaczyna się topić jego izolacja. Być może gdzieś jest zwarcie. Warto odwiedzić warsztat samochodowy, który specjalizuje się w diagnostyce i naprawach elektroniki.

Zapach spalenizny, spalonego asfaltu

Woń spalenizny i woń spalonego asfaltu jest zazwyczaj powodowana przez dwa uszkodzone podzespoły. Pierwszy to tarcza sprzęgła. Woń spalonego asfaltu pojawia się wtedy, gdy kierowca agresywnie jeździł, przyspieszał, ruszał z piskiem opon, albo usiłował wyjechać ze śliskiej, zabłoconej drogi. Zimą woń spalonego asfaltu pojawia się, gdy kierowca rusza na śliskiej, oblodzonej lub zaśnieżonej drodze. Przegrzanie tarczy sprzęgła może powodować problemy ze zmianą biegów, albo całkowicie uniemożliwiać zmianę biegów. Możliwość zmiany biegów może powrócić po schłodzeniu sprzęgła. Woń spalonego asfaltu z tarczy sprzęgła to sygnał, że czas pomyśleć o wymianie sprzęgła na nowe.

Woń spalenizny i woń spalonego asfaltu może być też generowana przez przegrzane klocki hamulcowe. Do ich przegrzania mogło dojść na skutek agresywnego hamowania, częstego intensywnego hamowania w trakcie jazdy, albo zablokowania tłoczka w zacisku hamulcowym. Przez to klocek hamulcowy cały czas dociska do tarczy. Przegrzanie klocków znacząco przyspiesza ich zużycie. Ponadto może dojść do wtopienia się okładziny z klocków do powierzchni roboczej tarczy hamulcowej.

Zapach spalin w kabinie samochodu

Woń spalin, wyczuwalna w kabinie samochodu jest zawsze oznaką nieszczelności układu wydechowego. Do nieszczelności może dojść w wielu miejscach. Poczynając od kolektora wydechowego (uszkodzona uszczelka kolektora, nieszczelny kolektor na skutek korozji), poprzez łącznik pomiędzy kolektorem a katalizatorem, aż po rurę wydechową na całej długości, a także tłumiki.

Źrodło: Photo by Alina Rubo on Unsplash

Uszkodzone tłumiki można naprawić albo wymienić. Uszkodzone odcinki rury wydechowej wymienia się na nowe. Można też wymienić uszczelkę kolektora wydechowego, albo zamontować zupełnie nowy kolektor.

Kierowca powinien reagować na wszystkie, nagle pojawiające się niemiłe wonie w aucie, albo w jego otoczeniu. To zazwyczaj sygnały ostrzegawcze, które informują kierowcę o możliwych problemach z pojazdem.

Michał Lisiak

Podziel się ze znajomymi