Nowy Renault Master 2024 - lider segmentu w nowej odsłonie
Nazwa zobowiązuje - Master to mistrz pod względem funkcjonalności, a w Polsce lider w segmencie aut dostawczych. Piąta generacja Mastera w salonach już wkrótce, a my mieliśmy już okazję zapoznać się z francuskim bestsellerem.
Renault Master zadebiutował w 1981 roku, identycznie jak jego o klasę mniejszy brat Trafic. Wprowadzenie nowych modeli dostawczych było dla Renault prawdziwą rewolucją po zakończeniu produkcji przestarzałego modelu Estafette, wytwarzanego od roku 1959 do 1980. Trafic i Master dawały zupełnie inne, większe możliwości przewozowe, wiele możliwości zabudowy, a przede wszystkim pozwalały Renault na rywalizację z innymi markami w segmencie pojazdów użytkowych.
Master I generacji produkowany był w latach 1981-1998, Master II w okresie 1998-2003, a trzecie wcielenie modelu obejmuje lata 2003-2010. Obecna jeszcze w sprzedaży IV generacja Mastera zadebiutowała w 2010 roku, a ostatnie zmiany auto przeszło w 2019 roku. Wprawdzie samochody dostawcze starzeją się wolniej niż osobowe i nie wymagają zbyt częstych zabiegów odmładzających, jednak 14 lat produkcji to długi czas nawet jak na pojazd użytkowy. Master V generacji prezentuje się bardzo nowocześnie i jak poprzednicy – musi wystarczyć na długo. By tak mogło się stać francuscy inżynierowie musieli wykonać gigantyczną pracę i szereg udoskonaleń, sprawić by dobre stało się jeszcze lepsze.
Renault Master – silniki, moc
Piąta generacja Mastera oferowana jest z silnikiem wysokoprężnym 2.0 Blue dCi w czterech wariantach mocy: 105, 130, 150 oraz 170 koni mechanicznych. Napęd przenoszony jest przez manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach, bądź przez nowy, dziewięciostopniowy automat EAG9.
Nowy Master, co oczywiste w dzisiejszych czasach, dostępny jest także z napędem elektrycznym. Klienci mają do wyboru dwa silniki, o mocy 130 KM oraz 142 KM. Obydwa silniki mają moment obrotowy 300 Nm. Elektryczny Master zasilany jest z akumulatora trakcyjnego, którego pojemność w słabszej wersji wynosi 40 kWh, a w mocniejszej 87 kWh. Master V został przystosowany także do zastosowania napędu wodorowego, jednak na tę wersję trzeba będzie poczekać.
Renault Master – wymiary, funkcjonalność
Zgodnie z zamysłem Renault najnowszy Master z nadwoziem określanym przez producenta jako koncepcję Aerovan, zbudowany na całkiem nowej platformie dostosowanej dla wszelkiego typu napędów – „pojedzie dalej, przewiezie większy ładunek, i to po niższym koszcie”. Master będzie oferowany w szerokiej gamie wersji, która ma pozwolić na zaspokojenie wszelkich potrzeb użytkowników biznesowych. Gama obejmuje 20 wersji nadwoziowych, których pojemność wynosi od 11 do 22 m3.
W nowym Masterze zwiększona została szerokość otworu załadunku, wydłużono boczne drzwi przesuwne oraz zwiększono długość przestrzeni ładunkowej. Producent oferuje 20 baz do różnorodnych zabudów, jak m.in. wywrotki, skrzynie otwarte, czy kontenery. Skrócenie rozstawu osi i przeprojektowanie przedniego zawieszenia zapewniły autu wyjątkową zwrotność, a to dzięki promieniowi zawracania zmniejszonemu o 1,5 . Dzięki poprawionej zwrotności nowy Master może być komfortowo użytkowany w mieście nawet w wersjach przedłużonych.
Renault Master – wrażenia z jazdy
Jazda samochodem dostawczym wprawdzie nieco różni się od prowadzenia auta osobowego, jednak już pierwsze kilometry pokonane nowym Renault Master sprawiły, że poczuliśmy zmiany na plus. Zmiany pod każdym względem, od tego jak się auto prowadzi począwszy, przez dobre materiały wykończeniowe wewnątrz kabiny, po spasowanie elementów oraz komfort jazdy skończywszy. Nie znaczy to oczywiście, że wcześniej nie było dobrze, gdyż w Polsce i na kilku innych rynkach europejskich Master to od lat numer 1 w segmencie dużych pojazdów dostawczych. Przepis Francuzów na sukces jest bardzo prosty: przyzwoita jakość za rozsądną cenę. A nowy Master ma wszelkie atrybuty ku temu, by pozwolić marce utrzymać pozycję lidera.
Master E-Tech electric, jak wspomnieliśmy wyżej, oferowany jest w wersjach o mocy 130 oraz 142 KM, przy czym oba warianty dysponują maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 300 Nm. Auto zasila akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh oraz 87 kWh, co pozwala słabszej wersji auta przejechać na jednym naładowaniu do 180 kWh, a mocniejszej nawet ponad 410 km (dane WLTP). W mocniejszej wersji, jaką mieliśmy okazję jeździć, średnie zużycie energii wynosi ok. 21 kWh/100 km, a na tak dobry rezultat pozwala innowacyjny system regulacji temperatury.
Ładowanie szybkie prądem stałym z terminali o mocy 130 kW pozwolić ma według producenta odzyskać 229 km zasięgu w 30 minut. Jeśli zaś chodzi o ładowanie od 10 do 100 proc. z domowych źródeł zasilania, nie powinno ono zająć dłużej niż 4h w przypadku terminala AC typu Wallbox 22 kW. Jeśli zaś chodzi o silnik wysokoprężny 2.0 Blue dCi, w nowym Masterze odznacza się wysoką kulturą pracy i świetnie współpracuje z nową skrzynią automatyczną, zadowalając się przy tym niewielkim jak na tego tupu auto zużyciem paliwa, na poziomie ok..8,9 l/100 km
Renault Master – podsumowanie
Przepis Francuzów na sukces jest bardzo prosty: przyzwoita jakość za rozsądną cenę. A nowy Master ma wszelkie atrybuty ku temu, by pozwolić marce utrzymać pozycję lidera. Według danych IBRM Samar od stycznia do końca kwietnia 2024 r. w Polsce zarejestrowano 2829 Renault Masterów, co utrzymuje go na pozycji lidera. Drugie miejsce zajął Fiat Ducato (2060 szt.), a trzecie Iveco Daily (1697 szt.). Mercedes Sprinter z liczbą 1650 szt. zajął dopiero 4. lokatę, a pierwszą piątkę zamyka Toyota Proace City (1289 szt.).
Rywale Renault Master to m.in. także: Ford Transit oraz Volkswagen Crafter. Produkcja spalinowego i elektrycznego Mastera odbywa się we francuskim Batilly. Nowy Renault Master pojawi się w salonach we wrześniu, wówczas także poznamy ceny nowej generacji francuskiego hitu segmentu pojazdów dostawczych.
Konfigurator ustępującego Renault Master IV znajdziesz w AutoKatalog.pl.